Na wtorek zaplanowano licytację dwóch działek położonych w obrębie dawnej cukrowni. Na sprzedaż wystawia je Krajowa Spółka Cukrowa. Nieruchomości mogą być interesujące dla deweloperów, bo obowiązujący plan zagospodarowania przeznacza je pod budowę mieszkań i obiektów usługowych.
Na sprzedaż wystawione zostały dwie niezabudowane nieruchomości w okolicach ul. Lubelskiego Lipca ’80. Mniejsza z nich leży na tyłach pałacyków przy ul. Krochmalnej 7 i 9 wpisanych do rejestru zabytków. Większa znajduje się przy skręcie z ul. Lubelskiego Lipca ’80 w ul. Cukrowniczą.
Tutaj mogą powstać bloki
Mniejsza nieruchomość to ponad 0,33 ha ziemi. Co będzie mógł wybudować jej nowy właściciel? O tym mówi plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta jesienią 2018 r. Plan przeznacza te grunty pod budownictwo wielorodzinne o wysokości od jednego do trzech pięter.
Oprócz mieszkań mogą się tu znaleźć usługi, w tym biura, gastronomia, sklepy, szkoła, hotel lub przychodnia. Usługi nie mogą jednak zająć więcej niż 40 proc. całkowitej powierzchni budynków. Uchwała miejskich radnych nakazuje stosowanie "szlachetnych materiałów" na elewacjach.
Inwestor decydujący się na budowę nie będzie zobowiązany do zapewnienia określonej liczby miejsc parkingowych właścicielom mieszkań i lokali usługowych, bo plan zagospodarowania nie stawia tu żadnych wymagań.
Nowe obiekty będzie trzeba projektować z poszanowaniem zabytkowych obiektów: tego przy Krochmalnej 7, czyli dawnego budynku mieszkalnego dla urzędników cukrowni, oraz dawnej szkoły, biblioteki i ochronki przy Krochmalnej 9.
Z planu zagospodarowania wynika również to, że obok sprzedawanej nieruchomości ma przebiegać nowa ulica, równoległa do ul. Krochmalnej i ul. Lubelskiego Lipca ’80.
Cena wywoławcza nieruchomości została ustalona na blisko 2 mln zł. Licytacja planowana jest na wtorek, 12 stycznia.
Większa działka pod usługi
Również na wtorek zaplanowano licytację większej nieruchomości, leżącej przy skrzyżowaniu ul. Lubelskiego Lipca’80 z ul. Cukrowniczą. Chodzi o prawie 0,9 ha gruntu po lewej stronie planowanego przedłużenia dwupasmówki w kierunku ul. Krochmalnej. Cena wywoławcza to prawie 6,4 mln zł.
Ta nieruchomość zasadniczo jest przeznaczona w planie zagospodarowania pod zabudowę usługową. Plan wymienia tu biura, gastronomię, kulturę, sklepy, drobne usługi, hotele, czy placówki medyczne z wyłączeniem szpitali. Ten sam plan dopuszcza od strony ul. Dzierżawnej "zabudowę mieszkaniową wielorodzinną zintegrowaną z funkcjami usługowymi". Jej dozwolona wysokość to od dwóch do czterech pięter.
Uchwała wymaga od inwestora zapewnienia określonej liczby miejsc parkingowych. Na jedno mieszkanie musi przypadać minimum jedno miejsce na auto, na 100 m gabinetów lekarskich przynajmniej dwa miejsca, a na 100 miejsc konsumpcyjnych w lokalu gastronomicznym co najmniej 15 miejsc do parkowania.