Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

28 listopada 2023 r.
11:27

Koncerty, warsztaty i jarmark. 33. Mikołajki Folkowe w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 A A
7 grudnia 2023 9:00
(fot. materiały promocyjne)

Kultura tradycyjna znów wypełni przestrzenie Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16). Przed nami 33. Mikołajki Folkowe, podczas których nie zabraknie muzycznych atrakcji, ciekawych warsztatów czy spotkań. W tym roku organizatorzy zaproszą w dniach 7-10 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warsztaty muzyczne i rękodzielnicze, wystawa, pokazy filmowe, spotkania autorskie, Jarmark Cudów i wiele znakomitych koncertów. Tegoroczna odsłona jednego z najstarszych lubelskich festiwali zbliża się wielkimi krokami i oferuje bardzo bogaty program.

Jako pierwsza na festiwalowej scenie wystąpi grupa Frustra. To lubelska formacja łącząca jazz, etno, folk i muzykę bałkańską. Ich teksty powstają w oparciu o podania i legendy ludowe. Koncert z udziałem odbędzie się 7 grudnia o godz. 20.

Dzień później o tej samej porze zaprezentują się laureaci konkursu Mikołajek Folkowych w 2019 roku - Michalove. Zespół łączy transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumów, kontrabasu i akordeonu ze światem tradycyjnych pieśni ludowych. Tego wieczora będzie można również wysłuchać koncertu Sviatyja - wokalisty, którego twórczość inspirowana jest zarówno ukraińską tradycją, jak i amerykańską nowoczesnością. Piątkowe atrakcje zwieńczy zaplanowana na godz. 21 potańcówka z Kapelą z Borówka i przyjaciółmi.

W sobotni wieczór na scenie Chatki Żaka pojawią się międzynarodowe akcenty. Na godz. 18 zaplanowano koncert litewskiego zespołu folkowego Ugniavijas. Formacja specjalizuje się w starożytnych pieśniach wojennych. Ich muzyka łączy autentyczne melodie i teksty z nowoczesnymi aranżacjami i harmoniami. Wystąpi również rumuński skład: Corina Sîrghi w akompaniamencie akordeonisty Shauna Williamsa, skrzypka Meltiade Mihalache, cymbalisty Mariana Serbana i kontrabasisty Constantina Nechita. Całość zwieńczy występ gospodarzy festiwalu, czyli popularnej Orkiestry św. Mikołaja.

Ostatni z koncertów zaplanowano na niedzielę, 10 grudnia o godz. 18. W Chatce Żaka zagra na wyjątkowych instrumentach i zaśpiewa Malwina Paszek. Artystka wykonuje  pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi, wschodniej Polski oraz z rodzimej Wielkopolski i terenów pogranicznych.

Muzyczny program Mikołajek Folkowych tradycyjnie uzupełni konkurs "Scena Otwarta", w którym udział wezmą zespoły z całego kraju. Lublin reprezentować będzie grupa Guzik&Chołomiej Quintet. Konkurs odbędzie się 8 grudnia o godz. 15.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 7 grudnia. Na początek organizatorzy zaproszą na konferencję naukową pod hasłem "Mediatyzacja pamięci". Wydarzenie z udziałem cenionych prelegentów, przedstawicieli uczelni z kraju i zagranicy, będzie się odbywać w godzinach porannych w czwartek oraz piątek.

W programie festiwalu znajdą się także ciekawe warsztaty. Wśród muzycznych akcentów znajdą się m.in. zajęcia poświęcone pieśniom litewskim prowadzone przez zespół Ugniavijas oraz warsztaty melodii biłgorajskich (prowadzenie Sławomir Niemiec). Ale na uczestników czekają także m.in. warsztaty świąteczne, podczas których będzie można stworzyć wyjątkowe ozdoby.

Na uwagę zasługuje również międzypokoleniowe widowisko bożonarodzeniowe "Rizdvyana istoriya", które zobaczymy w niedzielę, 10 grudnia o godz. 16. To spektakl przygotowany przez lubelską społeczność ukraińską.

- Tworząc program kolejnych edycji festiwalu często szukamy nowych zjawisk inspirowanych tradycją. W tym roku czarnym koniem wydarzenia będzie organizowana po raz pierwszy Strefa gier: Folkogranko, czyli RPG-i, LARP-y i planszówki – zachęca Bogdan Bracha, kurator Linii Lifestyle ACKiM UMCS Chatka Żaka, twórca festiwalu.

W ramach festiwalu odbędzie się także Jarmark Cudów, czyli targowisko różności, na którym będzie można znaleźć wyroby ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną. Jarmark będzie czynny w sobotę (od godz. 16) i niedzielę w holu Chatki Żaka.

Karnety na wszystkie koncerty biletowane: 100 zł normalny / 80 zł studencki. Bilety i karnety dostępne są na platformie ekobilet.pl.

Program:

Czwartek, 7 grudnia

- 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – panel dyskusyjny (MSW)
- 11.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje (Coworking)
- 19.00 – „Jeżeli molfar jest po jego stronie. Felietony z »Pisma Folkowego«” – spotkanie autorskie z Grzegorzem Józefczukiem (Chatka Café)
- 20.00 – Frustra – koncert (MSW)

Piątek, 8 grudnia

- 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje (Coworking)
- 15.00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (MSW)
- 20.00 – Koncert – Michalove, Sviatyj (DSW)
- 21.00 – Potańcówka z Kapelą z Borówka i przyjaciółmi (MSW)

Sobota, 9 grudnia

- 12.00 – warsztaty pieśni litewskich – prowadzenie: zespół Ugniavijas (hol I piętro)*
- 14.00 – warsztaty melodii biłgorajskich – prowadzenie: Sławomir Niemiec (Sala Ciszy)*
- 15.00 – Lubelska Orkiestra Rodzinna – próba otwarta – Przemysław Łozowski (hol główny)
- 16.00 – Cienie zapomnianych przodków – film, reż. Siergiej Paradżanow (MSW)
- 18.00 – Koncert na Sobotę – Ugniavijas (Litwa), Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu (Rumunia), Orkiestra św. Mikołaja, laureaci Sceny Otwartej (DSW)

Niedziela, 10 grudnia

- 11.00 – warsztaty świąteczne: Michał Kowalik – światy lubelskie, Krzysztof Stanowski i Agata Stanowska – ozdoby z papieru, Ignacy Wawrzycki – ludowe ozdoby choinkowe z okolic Krzczonowa, Bożena Sosnowska – zdobienie pierniczków (hol główny)
- 12.00 – warsztaty wokalne – prowadzenie: Malwina Paszek (hol I piętro)*
- 16.00 – Rizdvyana istoriya – międzypokoleniowe widowisko bożonarodzeniowe (DSW)
- 18.00 – Folk i okolice – Dziewuchy – Malwina Paszek (MSW)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policja latała dronem nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna