Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

28 listopada 2023 r.
11:27

Koncerty, warsztaty i jarmark. 33. Mikołajki Folkowe w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
7 grudnia 2023 9:00
(fot. materiały promocyjne)

Kultura tradycyjna znów wypełni przestrzenie Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16). Przed nami 33. Mikołajki Folkowe, podczas których nie zabraknie muzycznych atrakcji, ciekawych warsztatów czy spotkań. W tym roku organizatorzy zaproszą w dniach 7-10 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warsztaty muzyczne i rękodzielnicze, wystawa, pokazy filmowe, spotkania autorskie, Jarmark Cudów i wiele znakomitych koncertów. Tegoroczna odsłona jednego z najstarszych lubelskich festiwali zbliża się wielkimi krokami i oferuje bardzo bogaty program.

Jako pierwsza na festiwalowej scenie wystąpi grupa Frustra. To lubelska formacja łącząca jazz, etno, folk i muzykę bałkańską. Ich teksty powstają w oparciu o podania i legendy ludowe. Koncert z udziałem odbędzie się 7 grudnia o godz. 20.

Dzień później o tej samej porze zaprezentują się laureaci konkursu Mikołajek Folkowych w 2019 roku - Michalove. Zespół łączy transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumów, kontrabasu i akordeonu ze światem tradycyjnych pieśni ludowych. Tego wieczora będzie można również wysłuchać koncertu Sviatyja - wokalisty, którego twórczość inspirowana jest zarówno ukraińską tradycją, jak i amerykańską nowoczesnością. Piątkowe atrakcje zwieńczy zaplanowana na godz. 21 potańcówka z Kapelą z Borówka i przyjaciółmi.

W sobotni wieczór na scenie Chatki Żaka pojawią się międzynarodowe akcenty. Na godz. 18 zaplanowano koncert litewskiego zespołu folkowego Ugniavijas. Formacja specjalizuje się w starożytnych pieśniach wojennych. Ich muzyka łączy autentyczne melodie i teksty z nowoczesnymi aranżacjami i harmoniami. Wystąpi również rumuński skład: Corina Sîrghi w akompaniamencie akordeonisty Shauna Williamsa, skrzypka Meltiade Mihalache, cymbalisty Mariana Serbana i kontrabasisty Constantina Nechita. Całość zwieńczy występ gospodarzy festiwalu, czyli popularnej Orkiestry św. Mikołaja.

Ostatni z koncertów zaplanowano na niedzielę, 10 grudnia o godz. 18. W Chatce Żaka zagra na wyjątkowych instrumentach i zaśpiewa Malwina Paszek. Artystka wykonuje  pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi, wschodniej Polski oraz z rodzimej Wielkopolski i terenów pogranicznych.

Muzyczny program Mikołajek Folkowych tradycyjnie uzupełni konkurs "Scena Otwarta", w którym udział wezmą zespoły z całego kraju. Lublin reprezentować będzie grupa Guzik&Chołomiej Quintet. Konkurs odbędzie się 8 grudnia o godz. 15.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 7 grudnia. Na początek organizatorzy zaproszą na konferencję naukową pod hasłem "Mediatyzacja pamięci". Wydarzenie z udziałem cenionych prelegentów, przedstawicieli uczelni z kraju i zagranicy, będzie się odbywać w godzinach porannych w czwartek oraz piątek.

W programie festiwalu znajdą się także ciekawe warsztaty. Wśród muzycznych akcentów znajdą się m.in. zajęcia poświęcone pieśniom litewskim prowadzone przez zespół Ugniavijas oraz warsztaty melodii biłgorajskich (prowadzenie Sławomir Niemiec). Ale na uczestników czekają także m.in. warsztaty świąteczne, podczas których będzie można stworzyć wyjątkowe ozdoby.

Na uwagę zasługuje również międzypokoleniowe widowisko bożonarodzeniowe "Rizdvyana istoriya", które zobaczymy w niedzielę, 10 grudnia o godz. 16. To spektakl przygotowany przez lubelską społeczność ukraińską.

- Tworząc program kolejnych edycji festiwalu często szukamy nowych zjawisk inspirowanych tradycją. W tym roku czarnym koniem wydarzenia będzie organizowana po raz pierwszy Strefa gier: Folkogranko, czyli RPG-i, LARP-y i planszówki – zachęca Bogdan Bracha, kurator Linii Lifestyle ACKiM UMCS Chatka Żaka, twórca festiwalu.

W ramach festiwalu odbędzie się także Jarmark Cudów, czyli targowisko różności, na którym będzie można znaleźć wyroby ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną. Jarmark będzie czynny w sobotę (od godz. 16) i niedzielę w holu Chatki Żaka.

Karnety na wszystkie koncerty biletowane: 100 zł normalny / 80 zł studencki. Bilety i karnety dostępne są na platformie ekobilet.pl.

Program:

Czwartek, 7 grudnia

- 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – panel dyskusyjny (MSW)
- 11.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje (Coworking)
- 19.00 – „Jeżeli molfar jest po jego stronie. Felietony z »Pisma Folkowego«” – spotkanie autorskie z Grzegorzem Józefczukiem (Chatka Café)
- 20.00 – Frustra – koncert (MSW)

Piątek, 8 grudnia

- 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje (Coworking)
- 15.00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (MSW)
- 20.00 – Koncert – Michalove, Sviatyj (DSW)
- 21.00 – Potańcówka z Kapelą z Borówka i przyjaciółmi (MSW)

Sobota, 9 grudnia

- 12.00 – warsztaty pieśni litewskich – prowadzenie: zespół Ugniavijas (hol I piętro)*
- 14.00 – warsztaty melodii biłgorajskich – prowadzenie: Sławomir Niemiec (Sala Ciszy)*
- 15.00 – Lubelska Orkiestra Rodzinna – próba otwarta – Przemysław Łozowski (hol główny)
- 16.00 – Cienie zapomnianych przodków – film, reż. Siergiej Paradżanow (MSW)
- 18.00 – Koncert na Sobotę – Ugniavijas (Litwa), Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu (Rumunia), Orkiestra św. Mikołaja, laureaci Sceny Otwartej (DSW)

Niedziela, 10 grudnia

- 11.00 – warsztaty świąteczne: Michał Kowalik – światy lubelskie, Krzysztof Stanowski i Agata Stanowska – ozdoby z papieru, Ignacy Wawrzycki – ludowe ozdoby choinkowe z okolic Krzczonowa, Bożena Sosnowska – zdobienie pierniczków (hol główny)
- 12.00 – warsztaty wokalne – prowadzenie: Malwina Paszek (hol I piętro)*
- 16.00 – Rizdvyana istoriya – międzypokoleniowe widowisko bożonarodzeniowe (DSW)
- 18.00 – Folk i okolice – Dziewuchy – Malwina Paszek (MSW)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30