Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

28 sierpnia 2020 r.
8:38

Koronawirus w przedszkolu w Lublinie, a rozpoczęcie roku już za kilka dni

7 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski)

We wtorek 1 września - teoretycznie uczniowie mają wrócić do szkolnych ławek. W praktyce nie wiadomo, czy wszędzie będzie to możliwe. Wirus pojawił się już w kilku szkołach i przedszkolach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wtorek zawieszone zostały zajęcia w lubelskim przedszkolu nr 76 przy ul. Paderewskiego.

– Jeden z wychowanków znajduje się na kwarantannie – przyznaje Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. – Zawieszenie będzie obowiązywało do otrzymania wyniku badania potwierdzającego lub wykluczającego jego zakażenie koronawirusem.

Podobna sytuacja była na przełomie lipca i sierpnia – gdy zachorował jeden z pracowników przedszkola nr 63 przy ul. Szmaragdowej. Na kwarantannę trafiło wtedy kilku pracowników placówki, w tym jego dyrektor. Przerwa w zajęciach trwała tydzień.

– W szkole podstawowej w Tarnawatce dodatni wynik badania otrzymał jeden z pracowników gospodarczych. W szkole w Palikijach jeden z pracowników miał styczność z osobą chorą – wylicza Maria Korniszuk, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. – W obu placówkach zostaną wykonane badania. Jest nadzieja, że nowy rok szkolny będzie mógł rozpocząć się tam jednak normalnie.

Jak będzie, zobaczymy

Dyrektorzy kilku najbardziej licznych szkół w największych miastach województwa chcieli rozpocząć nowy rok szkolny w systemie hybrydowym. Ale by przejść na taki system muszą dostać zielone światło od sanepidu. A to może zapalić się tylko w sytuacji gdy w danej szkole pojawi się zagrożenie sanitarne.

– A żeby tak się zdarzyło to szkoły muszą zacząć działać. Spodziewamy się, że do takich przypadków może dojść już w pierwszym tygodniu funkcjonowania placówek – przyznaje Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. Oświaty i Wychowania. Jednocześnie zapewnia: – Na rozpoczęcie roku szkolnego jesteśmy, na miarę swoich możliwości, przygotowani. W ostatnich dniach szkoły i przedszkola wykonały tytaniczną pracę by zrobić to naprawdę dobrze. Oczywiście wszyscy obawiamy się tego co wydarzy się w najbliższych tygodniach. Jak będzie, zobaczymy.

Każdy orze jak może

Oprócz ogólnopolskich wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i resortu edukacji Lublin przygotował własne. Wśród zaleceń znalazł się m.in. wyłącznie zdalny kontakt szkoły z rodzicami; prowadzenie jak największej liczby zajęć na świeżym powietrzu (o ile pogoda na to pozwoli) i rozpoczynanie lekcji o różnych porach.

Każda ze szkół dopracowała wytyczne do swoich możliwości. I tak w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Róży Wiatrów nauka została wydłużono do godz. 17, ale w trakcie dnia jest tam godzinna przerwa na dezynfekcję sal i korytarzy.

W stołówce Szkoły Podstawowej nr 51 (ul. Bursztynowa) jedzących rozdzielać będą przepierzenia.

W jednej z większych lubelskich placówek – Zespole Szkół nr 1 (ul. Podwale) w niektórych klasach uczniowie będą siedzieć w pojedynczych ławkach.

Jak bezpiecznie dowieść dzieci?

– To stres dla nas wszystkich: samorządowców, dyrektorów, nauczycieli, rodziców. Musimy patrzeć na to z optymizmem chociaż problemów jest wiele – przyznaje Bogdan Daniluk, zastępca wójta gminy Terespol. – Jak to zadziała zobaczymy we wrześniu. Dla nas problemem jest np. jak mądrze zorganizować bezpieczny transport uczniów z i do szkół. Wciąż nad tym pracujemy.

– Jesteśmy gotowi – raportuje Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa. – Do 4 września szkoły ustalą plan na wypadek pojawienia się koronawirusa w ich szkołach. Zależało nam żeby pod tym względem oraz pod kątem stosowanych obostrzeń we wszystkich prowadzonych przez nas placówkach obowiązywały jednolite zasady.

Na przerwie kolegi nie spotkasz

W Puławach trwają ostatnie prace nad planami lekcji. Zdecydowano, że w puławskich szkołach nie będzie tradycyjnych dzwonków na przerwy. Klasy będą zwalniane ze swoich sal pojedynczo, tak żeby nie mijały się na korytarzach. O różnych porach będą też zaczynały i kończyły zajęcia.

– Mamy nadzieję, że do zakażeń w szkołach nie dojdzie, ale jesteśmy na to przygotowani. Wtedy przejdziemy na zdalne nauczanie lub system hybrydowy – mówi Agnieszka Zamojska, kierownik Wydziału Edukacji, Sportu i Spraw Społecznych Urząd Miasta Puławy.

CoVid-800x100-5s.gif

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Poziom urbanizacji w powiecie puławskim w nowym roku czeka gwałtowny wzrost, a to za sprawą odzyskania praw miejskich przez trzy miejscowości: Kurów, Końskowolę i Wąwolnicę. Samorządy zapraszają już na pierwsze - miejskie sylwestry i artystyczne inscenizacje.

Wojciech Kamiński nie może być zadowolony z postawy swoich zawodników w Warszawie

Powrót Mateusza Dziemby, Start Lublin gra u siebie z Czarnymi Słupsk

Start Lublin w niedzielę podejmie w hali Globus Energę Icon Sea Czarnych Słupsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30.

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia
MAGAZYN
galeria

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia

Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.

Bordowy, różowy i żółty - tu mieszkają bogatsi mieszkańcy Polski. Jaśniejsze odcienie granatu - średnio zamożni, a najciemniesze osoby z relatywnie najniższymi możliwości finansowymi
pieniądze

Zbadali poziom zamożności Europejczyków. Lubelskie nadal daleko

Według firmy badawczej GFK średnia siła nabywcza w Polsce w 2024 roku wyniosła 12 561 euro, czyli ok. 54 tys. zł, co pozwoliło nam zająć 27. miejsce w Europie. Nadal wyprzedzamy Węgry, ale odstajemy od Czechów. Lubelszczyzna ciągle należy do uboższych regionów kraju.

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

Lodówki  jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały
Aktualizacja

Lodówki jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Warto się podzielić pożywieniem. Ta lodówki w jadłodzielni przy KUL w Lublinie (na zdjęciu zrobionym dziś) czeka na dobrą żywność dla potrzebujących.

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Scenariusz zawsze jest ten sam: oszuści włamują się na portal społecznościowych i do znajomych właściciela konta wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik. Ofiarą takiego oszustwa padł 19-letni mieszkaniec Zamościa, który nie zweryfikował prośby o pożyczkę, wygenerował i przekazał kod Blik. Stracił w ten sposób ponad 571 zł.

Sanatorium w Krasnobrodzie powstałe w XIX w. było pierwszym w Polsce sanatorium przeciwgruźliczym. Po wojnie na nowo rozpoczęto działalność uzdrowiskową, tworząc w starym majątku dworskim najpierw sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci, a następnie sanatorium rehabilitacyjne. Od 1998 r. funkcjonuje tu Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka, którego organem tworzącym jest obecnie powiat zamojski.

Krasnobród jak Ciechocinek. Będzie miał tężnie

Sanatorium w Krasnobrodzie zmieni się. A to za sprawą umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W uzdrowisku mają powstać tężnie solankowe, może nie tak okazałe jak Ciechocinku, ale zawsze…

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

W czasie dwóch dni świąt policjanci zatrzymali prawie 350 nietrzeźwych kierowców; doszło do 48 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób – poinformowała w czwartek Policja. Dodała, że łącznie w tym czasie podjęto ponad 23,5 tys. interwencji.

Świąteczny spacer nad Zalewem
galeria

Świąteczny spacer nad Zalewem

Korzystając ze słonecznej pogody wielu lublinian wybrało się na spacer w drugi dzień świąt do Dąbrowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium