Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

12 lipca 2021 r.
20:35

W tej gminie prawie wcale nie chcą się szczepić. "Skusił mnie milion. Zdrowie na drugim miejscu"

Niektórych przekonał milion do wygrania w loterii, innych ułatwienia w przekraczaniu granic. Wciąż jednak w Sernikach większość nie chce się szczepić. Jak dotąd nie zaszczepił się nawet wójt, chociaż on, jak twierdzi, na pewno to zrobi. I zapowiada własną loterię dla szczepiących się.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Senne poniedziałkowe przedpołudnie w Sernikach w powiecie lubartowskim. Na parkingu obok Urzędu Gminy stoi szczepieniobus wysłany w region przez wojewodę lubelskiego. Bus z lekarzem i pielęgniarką od początku lipca odwiedza te miejscowości, w których jest problem ze szczepieniami. W Sernikach do wczoraj zaszczepiło się zaledwie 18,9 proc. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik w województwie, zaraz po Tereszpolu w powiecie biłgorajskim. Pod namiotem na krzesełkach siedzi kilka osób. Ale nie wszyscy czekają na szczepienie, niektórzy korzystają z cienia, bo żar leje się z nieba. W 2,5 godziny od rozpoczęcia akcji zaszczepiło się tu jedynie 27 osób.

Pan Józef, rocznik 1955, podczas ukłucia przez pielęgniarkę trochę się krzywi. Kiedy pytam czy bolało, zaprzecza.

– W ogóle nie bolało i nie boli, mówię poważnie – śmieje się głośno. – Przyszedłem bo byłem przejazdem, wiozłem żonę do lekarza w Lubartowie i przy okazji zobaczyłem, że szczepią.

Czemu nie zaszczepił się wcześniej? – A wybrać się gdzieś, wie pan, jak to na wsi. Jechać gdzieś do Lubartowa, czy jeszcze dalej – tłumaczy. Do szczepień podchodzi jednak pozytywnie. Żona, którą wiózł do lekarza, swoją dawkę ma umówioną na sobotę, w Lubartowie.

Pan Zdzisław przed chwilą przyjął szczepionkę, a teraz czeka kwadrans pod namiotem na wszelki wypadek, gdyby jego organizm źle przyjął ukłucie.

– Skusił mnie milion – nie owija w bawełnę.

A zdrowie? – dopytuję.

– A zdrowie to na drugim miejscu – odpowiada.

Jak dodaje, wcześniej bał się szczepienia: – Różnie się o tym mówi. Dopiero ten milion mnie zmobilizował.

– Dużo jest osób z wątpliwościami dotyczącymi szczepień. Przychodzą osoby, które opowiadają o negatywnych skutkach po szczepieniach. My te mity staramy się prostować i mówimy jak to wygląda naprawdę, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne i nie trzeba tak bardzo się ich obawiać – mówi Aleksander Sławiński, lekarz z Instytutu Medycyny Wsi, który od początku lipca jest w tournee szczepionkowym po regionie.

Potrzebna promocja z ambony

– Zdarzają się sytuacje, gdzie już od samego rana ustawiają się do nas kolejki. Tak było np. w Łukowie i Stoczku Łukowskim, kiedy w ciągu kilku godzin zaszczepiliśmy w każdej z gmin około 150 osób. Natomiast zdarzają się również gminy, gdzie tych chętnych do szczepień nie ma – dodaje Sławiński.

Dlaczego w Sernikach szczepienia idą opornie? – Jesteśmy gminą rolniczą, był sezon truskawkowy, ludzie nie mieli za bardzo czasu – tłumaczy Paweł Woźniak, wójt Sernik. Przekonuje, że znaczenie ma również spadek liczby zakażeń w Polsce, co powoduje zmniejszone zainteresowanie szczepionkami. Sam wójt również jeszcze się nie zaszczepił. Przeszedł zakażenie koronawirusem więc ma odporność jako ozdrowieniec. Chciał nawet zaszczepić się w poniedziałek, ale ostatecznie musiał poczekać, bo w przyszłym tygodniu organizuje akcję honorowego oddawania krwi, w której sam również chce wziąć udział. A od lekarza usłyszał, że gdyby się zaszczepił, nie mógłby oddać krwi. – Ale zaszczepię się zaraz potem. Innych też do tego namawiam – przekonuje Woźniak.

Lekarz ze szczepieniobusa przekonuje, że duże znaczenie w powodzeniu takich akcji ma promocja. – W internecie, lokalnych mediach, ale również w kościołach. Słyszymy od mieszkańców, że to jest duży czynnik motywujący aby pójść na szczepienie – przekonuje Aleksander Sławiński.

– Jak tylko w czwartek dowiedziałem się, że w poniedziałek mamy busa to zaraz powiesiliśmy ogłoszenia w całej gminie, też na stronie internetowej i Facebooku. Byłem też u księdza proboszcza, który ogłaszał w niedzielę – przekonuje wójt Woźniak. I dodaje, że myśli o własnej „sernickiej” loterii, jak tylko dostanie pieniądze z rządu na promocję szczepień.

We wtorek szczepieniobus będzie w Kamionce (9-13) i Abramowie (14-17) oraz w Janowie Lubelskim (9-16).

Tu był już szczepieniobus. Statystyki

Powiat łukowski, 5-11 lipca – 770 osób zaszczepionych

  • Serokomla – 107 osób zaszczepionych;
  • Adamów – 64;
  • Wojcieszków – 59;
  • Krzywda – 71;
  • Stanin – 45;
  • Wola Mysłowska – 38 osób;
  • Stoczek Łukowski – 154;
  • Łuków – 155;
  • Trzebieszów – 77.

Powiat janowski, 7-9 lipca – 68 osób

  • Batorz – 9;
  • Modliborzyce – 8;
  • Potok Wielki – 18;
  • Godziszów – 28;
  • Chrzanów – 5.

Weekend, 10-11 lipca, imprezy w regionie – 86 osób

  • Wojciechów – 13;
  • Janowiec – 29;
  • Rososz – 44.

Mobilny punkt w kontenerze w Chełmie – 477 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium