Żołnierze WOT będą sprawdzać, ile jest wolnych łóżek dla pacjentów z Covid-19. Terytorialsi mają się pojawić w szpitalach jeszcze w tym tygodniu, ale lecznice wciąż nie wiedzą jak ma wyglądać w praktyce.
– Szkolenia są już zaplanowane. W najbliższych dniach żołnierze WOT pojawią się w szpitalach – informuje Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.
To właśnie pracownicy NFZ przeszkolą żołnierzy z obsługi systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, który gromadzi dane m.in. o dostępnych łóżkach dla pacjentów z Covid-19.
– Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny – informuje NFZ.
Nowe obowiązki WOT zostały określone jako pomoc „w monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych”. Konkretniej mówił o tym na wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Stwierdził, że często mamy do czynienia „z pewnym niezrozumiałym ukrywaniem łóżek, które faktycznie są dostępne, a niekoniecznie dyrektor, czy kierujący jednostką chce tego pacjenta przyjmować”.
– Dlatego poprosimy wojsko o wsparcie w zakresie administrowania informacją o wolnych łóżkach – stwierdził szef resortu.
Co na to szpitale? – Korzystaliśmy już z pomocy WOT i doceniamy takie wsparcie. Żołnierze pomagali w kierowaniu ruchem pacjentów przy wejściach do szpitala, transporcie pacjentów na jednym z oddziałów czy wypożyczeniu i rozstawieniu namiotów dla oczekujących na triaż – mówi Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK4 w Lublinie. – Pomoc w kolejnych działaniach organizacyjnych jest dla nas ważna. Na razie nie znamy jednak szczegółów, jak te nowe zadania miałyby wyglądać w praktyce – przyznaje rzeczniczka.
Na takie szczegóły czekają też inne szpitale.
– Nie mam jeszcze żadnych informacji na ten temat. Trudno mi więc powiedzieć, jak to się przełoży na odciążenie szpitala. Do tej pory WOT pomagał nam przy pobieraniu wymazów w punkcie drive-thru i w tym przypadku taka współpraca się sprawdziła – mówi Dariusz Kamiński, dyrektor szpitala w Bełżycach.
WOT w szpitalach
Żołnierze Lubelskiej Brygady OT działają w ponad 40 placówkach medycznych w województwie. Do ich zadań należy mierzenie temperatury, wstępny triaż, kierowanie ruchem pacjentów, pomoc w wypełnianiu ankiet oraz pobieranie wymazów. Coraz częściej pomagają też na oddziałach w opiece nad pacjentami. Zajmują się m.in. karmieniem pacjentów, zmianą pościeli czy pracami porządkowymi.