W Nowym Jorku trafia do księgarń wyczekiwana książka"The Saint for Shalom” – "Święty dla Pokoju” – będąca pełną antologią tekstów, wystąpień, wypowiedzi i korespondencji papieża-Polaka na temat Żydów, judaizmu i Izraela.
"Podczas gdy nadchodzi moja druga wizyta pasterska w Stanach Zjednoczonych, pragnę wyrazić mą głęboką wdzięczność za łaskawe nadesłanie mi egzemplarza książki zawierającej moje wypowiedzi na temat Żydów i Judaizmu. To znaczące dzieło będące rezultatem współpracy katolików i Żydów w Ameryce, jest źródłem przyszłej satysfakcji.
Pośród mych pasterskich trosk, podróży i spotkań oraz mym nauczaniu przez wszystkie lata pontyfikatu, niezmiennie starłem się rozwijać i pogłębiać nasze relacje z Żydami, "Naszymi i starszymi braćmi w wierze Abrahama” i dlatego też zachęcałem i błogosławiłem nie tylko tej inicjatywie, ale inicjatywom tych wszystkich, którzy pozostają wierni wskazaniom Soboru Watykańskiego Drugiego i ożywiani dobrą wolą i religijną nadzieją, wzmacniali związki wzajemnego szacunku, przyjaźni oraz promowali dialog Żydowsko-Chrześcijański, we właściwych miejscach i w zgodzie z teologiczną kompetencją, jak i historycznym obiektywizmem.
Im bardziej staramy się być wierni w posłuszeństwie miłości Bogowi Przymierza, Stwórcy i Zbawicielowi, kontemplując w modlitwach jego wspaniały plan Odkupienia oraz im bardziej kochamy sąsiadów naszych, tym bardziej zbliżamy się do korzeni naszego dialogu, i tym bardziej stajemy obdarzani jego plonami.
Z sercami wypełnionymi niewzruszoną nadzieją, my Chrześcijanie podążamy w bezmiernym szacunku dla przerażającego doświadczenia zbrodni Shoah wycierpianej przez Żydów podczas II wojny światowej, próbując uchwycić jak najbardziej autentyczne, wyjątkowe i uniwersalne jej zrozumienie.
Jak powiedziałem w Warszawie, poprzez powód tego okropnego doświadczenia Narodu Izraela, jego cierpień i jego Holocaustu, stajemy w obliczu Kościoła, wszystkich ludzi i narodów, jako ostrzeżenie, świadek i cichy płacz.
Wobec żywej pamięci eksterminacji odnawianej nam przez tych, którzy ocaleli i przez wszystkich obecnie żyjących Żydów, jak też poprzez medytacyjną refleksję Pesachowej Hagady – tradycyjnie przeżywaną przez rodziny żydowskie w dniu dzisiejszym – jest niedopuszczalne by ktokolwiek pozostał wobec tej zbrodni obojętnym.
Refleksja nad Shoah ukazuje nam do jak strasznych konsekwencje braku wiary w Boga i pogardy dla człowieka, kreowanych w jego wizerunku, może to prowadzić. Zmusza nas to także do promowania niezbędnych studiów historycznych i religijnych nad tym wydarzeniem, które do dziś porusza całą ludzkość.
Z tym na względzie oczekuję pozytywnych wyników nadchodzącej 13. Sesji Plenarnej Międzynarodowej Komisji Katolicko-Żydowskiej, która odbędzie się w Waszyngtonie z jasno określonym tematem Shoah, jego znacznie, implikacje z perspektywy historycznej i religijnej.
Nie ma wątpliwości, iż cierpienia doświadczone przez Żydów, są również dla Kościoła Katolickiego motywem szczerego żalu, przede wszystkim, gdy myślimy o obojętności i niekiedy resentymentach konkretnych wydarzeń historii, które podzieliły Żydów i Chrześcijan. Ich przywołanie wzbudza w nas wciąż silniejsze postanowienie współpracy dla sprawiedliwości i prawdziwego pokoju.
Jak powiedziałem w Asyżu, jest mym życzeniem, abyśmy budowali wciąż nowe możliwości ukazywania "czego chciał Bóg czyniąc historię ludzkości braterską podróżą, w której towarzyszymy sobie nawzajem ku transcendentnemu celowi, jaki nam wyznaczył”.
W tym duchu pokoju i uniwersalnej braterskiej solidarności, przygotowuję się do odnowienia dla was i ukochanej wspólnoty żydowskiej w Stanach Zjednoczonych, radosnej proklamacji pokoju, Shalom objawionego przez Proroków i oczekiwanego przez cały świat.
Wyrażam nadzieję, iż nadzieja tego pokoju stanie się, jak strumień ożywczej wody z serca Jerozolimy i wypełnią się słowa Zachariasza: " A Pan będzie królem nad całą ziemią. Wówczas Pan będzie jeden i jedno będzie Jego imię.”
Oczekując naszego spotkania, w waszym umiłowanym kraju, udzielam Tobie i Braciom Biskupom mego Apostolskiego Błogosławieństwa”.
Z Watykanu, 8 sierpnia 1987 roku
Joannes Paulus pp II
Książka w poprzednim wydaniu otrzymała w Stanach Zjednoczonych prestiżową nagrodę wydawców religijnych. Wszystko wskazuje, że z obecną będzie podobnie.
– Nie ma alternatywy dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a katolicko-żydowskiego przede wszystkim. Jego fundamentem były zawsze wspólne korzenie judeochrześcijańskie, źródłem nadziei poprawy relacji dokumenty Soboru Watykańskiego II, a dziełem praktycznym cały pontyfikat papieża-Polaka – mówi nam Abraham Foxman, osobiście doglądający obecnego wydania "The Saint for Shalom”.