Pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 75-lecie Misji Jana Karskiego, bohatera II wojny światowej. O jego życiu opowiada trylogia biograficzna „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego. Ukazały się już dwa pierwsze tomy: „Madagaskar” (obejmujący lata 1914-1939) i „Inferno” (1939-1945).
Wspólnie z wydawcą książki, krakowskim "Insignis" i Towarzystwem Jana Karskiego organizujemy quiz edukacyjny. Na naszych łamach zamieszczać po pięć pytań związanych z Janem Karskim. Dziś ostatnie zestaw.
Kto pierwszy zadzwoni do naszej redakcji w czwartek, 12 października, o godzinie 13 z poprawnymi odpowiedziami, otrzyma oba tomy w edycji specjalnej, z faksymile autografu Jana Karskiego.
Tel.: 81 46 26 800
1. Kiedy prezydent USA Franklin Delano Roosevelt przyjął Jana Karskiego w Białym Domu, by wysłuchać jego raportu?
A. 20 grudnia 1942 roku
B. 12 marca 1943 roku
C. 3 maja 1943 roku
D. 28 lipca 1943 roku
2. Jak nazywał się prezes Światowego Kongresu Żydowskiego, któremu polski emisariusz zdawał sprawę z Zagłady narodu żydowskiego realizowanej przez hitlerowców w okupowanej Polsce?
A. Saul Zimmermann
B. Peter Bergson
C. Stephen Wiese
D. Morris Waldman
3. W jaki sposób Jan Karski zamierzał zaprezentować Ameryce Polskie Państwo Podziemne, zanim zdecydował się na pisanie książki?
A. film fabularny
B. sztuka teatralna
C. manifestacja pod Białym Domem
D. musical
4. Kiedy ukazała się książka "Story of a Secret State" autorstwa Jana Karskiego?
A. grudzień 1943 roku
B. marzec 1944 roku
C. wrzesień 1944 roku
D. listopad 1944 roku
5. Co działo się z Janem Karskim bezpośrednio po wojnie?
A. wyjechał do Caracas
B. podjął studia w Waszyngtonie
C. osiadł w Londynie
D. próbował przedostać się do Warszawy
Poprawne odpowiedzi do czwartego quizu to: 1A (po ucieczce Jan Karski pracował w Biurze Informacji i Propagandy), 2B (decyzję o wysłaniu Karskiego w słynną misję podjął Cyryl Ratajski), 3C (Jan KArski odwiedził obóz tranzytowy dla Żydów w Izbicy nad Wieprzem w październiku 1942), 4C (do Londynu dotarł w listopadzie 1942) i 5A (najważniejsza postacią brytyjską, której raportował polski emisariusz był Anthony Eden). Zwycięzcą została pani Mirosława Pawełczak. Gratulujemy.