Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 kwietnia 2020 r.
16:07

Ministerstwo Obrony Narodowej: 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska zakażonych koronawirusem

25 1 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Podczas Wielkanocy służbę pełniło codziennie 9 tys. żołnierzy wspierających policję, Straż Graniczną, służby medyczne i samorządy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował, że u 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska stwierdzono koronawirusa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Wyzdrowiało sześciu żołnierzy i dwóch pracowników resortu obrony – dodał minister, który we wtorek podsumował dotychczasowe zaangażowanie resortu obrony w zwalczanie epidemii koronawirusa. Podkreślił duże zaufanie społeczne do wojska i wysokie poparcie dla wspólnych patroli z policją.

- Dziewięć tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego pełniło służbę każdego dnia w okresie świat wielkanocnych. To był bezpieczny czas, wojsko zapewniło wsparcie należne zarówno Straży Granicznej jak i polskiej policji – powiedział Błaszczak. Przedstawił działania prowadzone w ramach dwóch operacji - uszczelnienia granic i wzmocnienia Straży Granicznej, za co odpowiada dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, oraz zapewnienia bezpieczeństwa wewnątrz kraju, za którą jest odpowiedzialny dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Przypomniał, że wojsko patroluje ulice wspólnie z policją, wojska operacyjne wspólnie z WOT transportują także wyposażenie medyczne z lotnisk do magazynów i dalej do szpitali, żołnierze transportują także żywność, a WOT prowadzą infolinię z pomocą psychologiczna dla osób źle znoszących izolację, a z takiej pomocy skorzystało ponad 2 tys. osób.

- Pod opieką WOT pozostaje ponad 1100 kombatantów, żołnierze WOT docierali nawet do najmniejszych miejscowości, do ludzi starszych którzy mieszkają gdzieś na uboczu wsi, do każdego, kto potrzebował pomocy – podkreślił szef MON.

- Ta pomoc to obowiązek przede wszystkim samorządu terytorialnego, tu niestety nie było tak jakbyśmy się spodziewali. Te obowiązki przejęło wojsko; dyżurowało tylko 3,5 procent gmin i co ósmy powiat. To zdecydowanie zbyt mało, ale żołnierze WOT zapewnili bezpieczeństwo, wypełnili te potrzeby – mówił Błaszczak.

Dodał, że podczas świąt testy na koronawirusa wykonywało siedem laboratoriów obsługiwanych przez wojska chemiczne, w tym pięć stacjonarnych i dwa mobilne; a w transporcie materiałów medycznych uczestniczą również wojska lotnicze. Przypomniał też zaangażowanie podchorążych w działania przeciw epidemii.

- Z badań opinii publicznej wynika, że 83 proc. Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego. To bardzo dobry rezultat, on oddaje zaangażowanie żołnierzy WP w wypełnianie ich obowiązków – zaznaczył minister. Zwrócił uwagę, że 82 proc. ankietowanych poparło wspólne patrole wojska i policji, których celem jest m.in. sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają jej reguł.

Podkreślił też znaczenie "bardzo restrykcyjnych zasady funkcjonowania WP w tym okresie", które pozwalają wojsku sprawnie funkcjonować. - Wojsko Polskie nie miało świąt – dodał Błaszczak.

Gen. Piotrowski podkreślił, że coraz lepiej układa się współdziałanie wojsk operacyjnych z SG przy zapewnieniu szczelności granicy i kontroli jej przekraczania, a wsparcie układu pozamilitarnego to przede wszystkim logistyka, tym transport i zapewnienie kontenerów mieszkalnych, oraz badania.

Dowódca WOT przypomniał, że podległy mu rodzaj sił zbrojnych przy wsparciu wojsk operacyjnych prowadzi akcje "Odporna wiosna" – "działania ukierunkowane na wsparcie podmiotów leczniczych i sanitarnych, wsparcie działań policji w kontroli kwarantanny, wsparcie samorządów w opiece nad osamotnionymi, niepełnosprawnymi, kombatantami, wsparcie Agencji Rezerw Materiałowych".

Gen. Kukuła Poinformował, że od 6 do 13 kwietnia WOT udzieliły pomocy 14.720 osobom potrzebującym. Dodał, że ok. 2,5 tys. żołnierzy, w tym 500 żandarmów codziennie wspierało policję, blisko 600 żołnierzy wspierało ok. 200 szpitali, działały 63 zespoły pobierania wymazów.

Wojsko wspierało też organizacje pozarządowe; tu – jak powiedział Kukuła – "na czoło wysuwa się Caritas", z którą żołnierze współpracowali w 17 diecezjach.

Według Ministerstwa Zdrowia, zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 7049 osób, z których 251 zmarło. Wyzdrowiało 618 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium