Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 kwietnia 2020 r.
16:07

Ministerstwo Obrony Narodowej: 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska zakażonych koronawirusem

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Podczas Wielkanocy służbę pełniło codziennie 9 tys. żołnierzy wspierających policję, Straż Graniczną, służby medyczne i samorządy – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Poinformował, że u 74 żołnierzy i 36 pracowników wojska stwierdzono koronawirusa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Wyzdrowiało sześciu żołnierzy i dwóch pracowników resortu obrony – dodał minister, który we wtorek podsumował dotychczasowe zaangażowanie resortu obrony w zwalczanie epidemii koronawirusa. Podkreślił duże zaufanie społeczne do wojska i wysokie poparcie dla wspólnych patroli z policją.

- Dziewięć tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego pełniło służbę każdego dnia w okresie świat wielkanocnych. To był bezpieczny czas, wojsko zapewniło wsparcie należne zarówno Straży Granicznej jak i polskiej policji – powiedział Błaszczak. Przedstawił działania prowadzone w ramach dwóch operacji - uszczelnienia granic i wzmocnienia Straży Granicznej, za co odpowiada dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, oraz zapewnienia bezpieczeństwa wewnątrz kraju, za którą jest odpowiedzialny dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Przypomniał, że wojsko patroluje ulice wspólnie z policją, wojska operacyjne wspólnie z WOT transportują także wyposażenie medyczne z lotnisk do magazynów i dalej do szpitali, żołnierze transportują także żywność, a WOT prowadzą infolinię z pomocą psychologiczna dla osób źle znoszących izolację, a z takiej pomocy skorzystało ponad 2 tys. osób.

- Pod opieką WOT pozostaje ponad 1100 kombatantów, żołnierze WOT docierali nawet do najmniejszych miejscowości, do ludzi starszych którzy mieszkają gdzieś na uboczu wsi, do każdego, kto potrzebował pomocy – podkreślił szef MON.

- Ta pomoc to obowiązek przede wszystkim samorządu terytorialnego, tu niestety nie było tak jakbyśmy się spodziewali. Te obowiązki przejęło wojsko; dyżurowało tylko 3,5 procent gmin i co ósmy powiat. To zdecydowanie zbyt mało, ale żołnierze WOT zapewnili bezpieczeństwo, wypełnili te potrzeby – mówił Błaszczak.

Dodał, że podczas świąt testy na koronawirusa wykonywało siedem laboratoriów obsługiwanych przez wojska chemiczne, w tym pięć stacjonarnych i dwa mobilne; a w transporcie materiałów medycznych uczestniczą również wojska lotnicze. Przypomniał też zaangażowanie podchorążych w działania przeciw epidemii.

- Z badań opinii publicznej wynika, że 83 proc. Polaków ufa żołnierzom Wojska Polskiego. To bardzo dobry rezultat, on oddaje zaangażowanie żołnierzy WP w wypełnianie ich obowiązków – zaznaczył minister. Zwrócił uwagę, że 82 proc. ankietowanych poparło wspólne patrole wojska i policji, których celem jest m.in. sprawdzanie, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają jej reguł.

Podkreślił też znaczenie "bardzo restrykcyjnych zasady funkcjonowania WP w tym okresie", które pozwalają wojsku sprawnie funkcjonować. - Wojsko Polskie nie miało świąt – dodał Błaszczak.

Gen. Piotrowski podkreślił, że coraz lepiej układa się współdziałanie wojsk operacyjnych z SG przy zapewnieniu szczelności granicy i kontroli jej przekraczania, a wsparcie układu pozamilitarnego to przede wszystkim logistyka, tym transport i zapewnienie kontenerów mieszkalnych, oraz badania.

Dowódca WOT przypomniał, że podległy mu rodzaj sił zbrojnych przy wsparciu wojsk operacyjnych prowadzi akcje "Odporna wiosna" – "działania ukierunkowane na wsparcie podmiotów leczniczych i sanitarnych, wsparcie działań policji w kontroli kwarantanny, wsparcie samorządów w opiece nad osamotnionymi, niepełnosprawnymi, kombatantami, wsparcie Agencji Rezerw Materiałowych".

Gen. Kukuła Poinformował, że od 6 do 13 kwietnia WOT udzieliły pomocy 14.720 osobom potrzebującym. Dodał, że ok. 2,5 tys. żołnierzy, w tym 500 żandarmów codziennie wspierało policję, blisko 600 żołnierzy wspierało ok. 200 szpitali, działały 63 zespoły pobierania wymazów.

Wojsko wspierało też organizacje pozarządowe; tu – jak powiedział Kukuła – "na czoło wysuwa się Caritas", z którą żołnierze współpracowali w 17 diecezjach.

Według Ministerstwa Zdrowia, zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 7049 osób, z których 251 zmarło. Wyzdrowiało 618 osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium