Już ponad 150 osób polskiego pochodzenia, które przybyły z Ukrainy złożyło wnioski o zezwolenie na pobyt stały.
Zezwolenie na pobyt stały pozwoli nie tylko na zamieszkanie w Polsce na stałe, ale także umożliwi legalną pracę i korzystanie ze świadczeń. Szefowa MSW Teresa Piotrowska i wojewoda Marian Podziewski podkreślili, że kwestie prawne zostaną załatwione jak najsprawniej i jak najszybciej. Do tej pory wnioski o zezwolenie na pobyt stały złożyło już ponad 150 osób.
Zakłada się, że osoby polskiego pochodzenia z Donbasu i członkowie ich rodzin będą przebywać w ośrodkach w Rybakach i w Łańsku do 6 miesięcy.
– W tym pierwszym etapie będą załatwiane wszystkie sprawy formalno-prawne związane z pobytem w Polsce. Większość formalności będzie się odbywała na miejscu, w ośrodkach – mówi minister Piotrowska.
Zarówno osoby, które posiadają już Kartę Polaka, jak i osoby, które udokumentują posiadanie polskiego pochodzenia otrzymają zezwolenia na pobyt stały. Zezwolenie na pobyt stały zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to, że osoby, które przyjechały z Donbasu, będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce. Uzyskanie zezwolenia na pobyt stały jest też dla tych osób bardzo istotnym krokiem na drodze do uzyskania polskiego obywatelstwa.
Przypomnijmy, że MSW uruchomiło bank ofert, w którym gromadzone są informacje o proponowanych formach pomocy dla osób polskiego pochodzenia ze wschodniej Ukrainy. Kontakt: tel. (22) 60 139 35; (22) 60 174 33, adres mailowy: repatriacja@msw.gov.pl