Święto Pracy ma o wiele dłuższą historię, niż tę - przez wielu pamiętaną - z pierwszomajowych pochodów PRL. Na świecie upamiętnia strajk i masakrę robotników w Chicago w 1886 roku, którzy domagali się 8 godzinnego dnia pracy.
Trzy lata później, w 1889 roku Święto Pracy, właśnie w celu upamiętnienia zajść w Chicago wprowadziła na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna. Rodzący się wówczas ruch związkowy, bez względu na różnicę nurtów ideowych, przyjął ten dzień za swoje święto. Tylko Stany Zjednoczone się wyłamały. Chcąc uniknąć skojarzeń z chicagowską masakrą wybrały pierwszy poniedziałek września na obchodzenie Labour Day.
Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - Związek Zawodowy Polski.
W okresie PRL święto 1 maja było obchodzone bardzo uroczyście. Odbywały się obowiązkowe pochody, wiece i zgromadzenia. Po 1989 roku 1 maja organizowane są nadal manifestacje partii lewicowych, niekiedy dochodzi do starć demonstrantów z członkami organizacjami reprezentujących skrajną prawicę.
W kościele 1 maja to także święto Józefa Robotnika, patrona ludzi pracujących. Wspomnienie to wprowadził do kalendarza liturgicznego papież Pius XII w 1955 r., jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.
A Ty, jak obchodzisz 1 maja? Wypowiedz się na forum poniżej.