"Przeklęty Katyń”,"Katyń znów zgubił Polaków” – takie tytuły pojawiły się dziś w prasie rosyjskiej. W tym samym tonie też nagłówek brytyjskiego Guardiana - "Przekleństwo Katynia”.
Jesteśmy z Wami! Współczujemy
Kolejna tragedia w stosunkach polsko-rosyjskich
WIELKA BRYTANIA "Przekleństwo Katynia” napisał w nagłówku "Guardian”, "Tragedia, która wykaże, że Polska jest silna” – to tytuł komentarza redakcyjnego w "Financial Times”. "Kolejna tragedia w stosunkach polsko-rosyjskich” – podkreśla "The Independent”. "Guardian” przestrzega, że najmniej pożądaną rzeczą jest to, by widmo zbrodni katyńskiej znów zaciążyło na stosunkach obu krajów. W podobnym duchu napisał "The Independent”. Według gazety najgorszym skutkiem katastrofy byłby powrót do nienawiści. Natomiast "Financial Times” dostrzega oznaki "nowego ocieplenia” w dwustronnych stosunkach i wskazuje na wyrazy sympatii okazane po katastrofie przez Władimira Putina Donaldowi Tuskowi.
Katastrofa samolotu prezydenta w Smoleńsku - pełna lista ofiar (MSZ)
Zginęła istotna część polskiej elity
FRANCJA Dziennik "Le Figaro” pisze, że Polska "pogrążyła się w sytuacji bez precedensu w czasach pokoju”. Gazeta poświęca kilka stron dzisiejszego wydania na informacje i komentarze dotyczące katastrofy i jej następstw. Polsce jest również poświęcony artykuł redakcyjny zatytułowany "Polska tragedia”. Autor pisze między innymi, że w katastrofie zginęła "istotna część polskiej elity”. Zauważa również symboliczny wymiar wypadku samolotu, którego pasażerowie lecieli na ceremonię upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej.
Polskie łzy
CZECHY Wszystkie czeskie dzienniki przynoszą relacje specjalnych wysłanników z miejsca tragedii pod Smoleńskiem i z Warszawy. "Polskie łzy”, "Zdruzgotana Polska opłakuje prezydenta” czy "Polska klątwa” – to tylko niektóre tytuły z pierwszych stron czeskiej prasy. Tragedii pod Smoleńskiem najwięcej miejsca poświęca dziennik "Mlada Fronta Dnes” – bo aż 9 stron. Czesi mogą się dowiedzieć nie tylko o tym, co się działo w ostatnich kilkudziesięciu godzinach pod Smoleńskiem, ale także o tym, jak Warszawa i Polska witały kondukt ze zwłokami prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "Dla Polaków słowo Katyń będzie od teraz podwójnie porażającym symbolem” – pisze dziennik. "Lidove nowiny”.
Bojownik o prawdę o Katyniu
NIEMCY "Prawy, wierny swoim przekonaniom, dążący do prawdy” – w taki sposób niemiecka prasa charakteryzuje Lecha Kaczyńskiego. "Süddeutsche Zeitung” pisze w tym kontekście o podwójnej tragedii. "Bojownik o prawdę o Katyniu zginął w drodze na uroczystości upamiętniające największą narodową katastrofę” – napisał monachijski dziennik. Niemiecka prasa, z reguły krytyczna wobec prezydenta Kaczyńskiego, po jego śmierci przedstawia go w nieco innym świetle. "Także jego zapiekli przeciwnicy przyznają dziś, że jego bezdyskusyjna uczciwość i odwaga w czasach dyktatury przyczyniły się do tego, że Polska jest dziś wolnym krajem” – napisała "Frankfurter Allgemeine Zeitung”.