Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

30 listopada 2009 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Szwajcaria wyrzuca minarety

0 0 A A

Wynik niedzielnego referendum zakazującego budowania w Szwajcarii minaretów szokuje już Europę i świat.Odtąd żaden meczet zbudowany w tym kraju nie będzie mógł posiadać wieży minaretowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Referendum przeprowadzono z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVD), tej samej, z której wywodzi się Eveline Widmer-Schlumpf, szefowa resortu sprawiedliwości i policji, która wyreżyserowała zatrzymanie i aresztowanie Romana Polańskiego.

Odtąd żaden meczet zbudowany w tym 7,5-milionowym kraju z liczącą 400 tys. mniejszością muzułmańską nie będzie mógł posiadać wieży minaretowej. To mniej więcej tak samo, jakby kościół nie mógł mieć... dzwonnicy. Z minaretu duchowny muzułmański wzywa na modły, tak samo, jak przypomina o nich dzwon kościelny.

"Nie” minaretom powiedziało aż 57,7 proc. głosujących. Sondaże wstępne nie pokazywały poparcia większego niż 34 proc., przy deklarowanym sprzeciwie na poziomie 55-procentowym. Wynik stanowi kompletne zaskoczenie.

Jest ono tym większe, gdy zważyć, że w Szwajcarii praktykujący wyznawcy Mahometa to zaledwie 50 tysięcy ludzi, meczetów jest tam 150, z czego zaledwie cztery z minaretami. Budowanie ich jest w praktyce i tak niemożliwe ze względu na rygorystycznie przestrzegane w tym kraju prawo do... ciszy.

Mimo tak marginalnej skali zjawiska Szwajcarska Partia Ludowa (SVP) opowiadała się za całkowitym zakazem wznoszenia minaretów. W niezwykle agresywnej i zakrojonej na szeroką skalę kampanii referendalnej przekonywała, że minarety nie mają charakteru religijnego, a... polityczny. Stanowią "wyraźny symbol polityczno-religijnych roszczeń do władzy, co stawia pod znakiem zapytania podstawowe prawa”.

Tylko cztery kantony na 26 odrzuciły propozycję zakazu minaretów. Teraz w ślad za wynikiem "woli ludu” musi ulec zmianie artykuł 72. konstytucji regulujący stosunki państwo-Kościoły, dający im prawo ekspresji religijnej także w formie architektonicznej.

Jako pierwsza przeciwko decyzji Szwajcarów ostro zaprotestowała już międzynarodowa organizacja Amnesty International, która podkreśla, że zakaz jest sprzeczny z powszechnie obowiązującą w świecie zasadą wolności religijnej. Rzeczniczka organizacji stwierdza, że skoro budowa dzwonnic jest dopuszczana, symetryczny zakaz wznoszenia minaretów jest atakiem na podstawowe prawo człowieka do swobody religijnej oraz narusza obowiązek równego traktowania wszystkich legalnie funkcjonujących religii i wyznań.

Z kolei szwajcarscy Zieloni już zapowiadają przekazanie sprawy Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka w Strasburgu ze względu na naruszenie wolności religijnej gwarantowanej przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Pierwsze protesty zaczynają już napływać ze świata arabskiego. Te zapewne będą przybierać na sile, zważywszy tradycyjne wyczulenie opinii islamskiej na kwestie religijne. Przykładem tego były wydarzenia po publikacji w Danii satyrycznych rysunków proroka Mahometa. Ogłoszono bojkot towarów duńskich, a jej ambasady były atakowane i palone w wielu krajach arabskich.

Sytuacja może przybrać trudny do przewidzenia rozwój także dla systemu finansowego Szwajcarii. W tamtejszych bankach świat arabski od lat lokuje potężne środki, obrót którymi jest ważnym źródłem dochodu tego kraju i jego prosperity.

– Idziemy w kierunku faszyzmu. Najpierw urządziliśmy polowanie na Żyda Polańskiego, a teraz pokazujemy drzwi muzułmanom. Szwajcaria jest chora – mówi Henri Regal, student z Genewy.

Jeszcze przed referendum jego zamysł ostro skrytykowała Konferencja Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego Szwjcarii, władze tamtejszego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz dwie największe organizacje żydowskie.

Po ogłoszeniu wyniku, Episkopat szwajcarski wyraził już wielkie zaniepokojenie rozstrzygnięciem. Głos zabrał Watykan. Arcybiskup Antonio Maria Veglio, przewodniczący
papieskiej rady ds. duszpasterstwa migrantów i podróżujących wprowadzenie zakazu
uznał za "poważny cios zadany prawu do wolności religijnej i dążeniu do integracji imigrantów".

Z kolei redaktor dziennika "L'Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian, twierdzi, że obecne
zaniepokojenie Episkopatu jest jest "częściowym przyznaniem się do winy". Nie udało im się
bowiem wyjaśnić wiernym, rzeczywistego sensu referendum.

Pozostałe informacje

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium