Sonda: Czy jesteś za zniesieniem zmiany czasu?
W najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę pośpimy godzinę dłużej.
W 2023 roku zmiana czasu nastąpi w weekend 28-29 października. Oznacza to, że w niedzielę 29 października przestawimy zegargi z godziny 3 na 2. Ta zasada jest regulowana przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów.
Pierwszy raz w Polsce czas zmienialiśmy w okresie międzywojennym. Później następowały przerwy w latach 1949-1957, 1964-1977. Od tego roku już cały czas, dwa razy do roku przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy i na wiosnę na odwrót (wtedy śpimy o godzinę krócej, ponieważ zegarki przestawiamy z godziny 2 na 3). Jednak nie zawsze było tak samo. Do 1995 roku, zmiana czasu z letniego na zimowy następowała miesiące wcześniej, czyli w ostatni weekend września.
Zlikwidujmy zmianę czasu
Zmiana czasu w sezonie wiosennym i zimowym obowiązuje w 70 krajach na świecie, w tym w całej Unii Europejskiej. Tutaj kwestię tę reguluje specjalna dyrektywa Parlamentu Europejskiego. Co ciekawe, nasz wschodni sąsiąd, czyli Białoruś, zdecydowała się zrezygnować z przestawiania zegarków.
Nad takim rozwiązaniem zastanawiała się także Komisja Europejska. Przeprowadzone zostały konsultacje społeczne w krajach członkowskich i okazało się, że blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu. Prace jednak zostały przerwane i dalej stosujemy zmianę czasu.
Stosowanie zmiany czasu budzi wiele kontrowersji i ma praktycznie tyle samo przeciwników co zwolenników. Do zalet zmiany czasu możemy zaliczyć między innymi:
- oszczędność prądu i energii elektrycznej
- zwiększone bezpieczeństwo na drogach
- w sezonie zimowym śpimy o godzinę dłużej, więc jesteśmy bardziej wypoczęci
Natomiast do wad zaliczamy:
- problemy w transporcie. Przestawianie rozkładów jazdy pociągów i lotów może wzbudzać chaos.
- wpływ na nasze samopoczucie: możemy być niewyspani, rozdrażnieni i nie miec koncentracji
- koszty związane z opłaceniem systemów internetowych i teleinformatycznych