Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

25 października 2018 r.
12:24

Wyszedł z domu dziecka, mieszka w stodole. Urzędnicy nie mają sobie nic do zarzucenia

0 12 A A

Zostali odebrani rodzicom z powodu pijaństwa i przemocy. Po wyjściu z domu dziecka wrócili do patologicznego domu. Dalej są świadkami awantur, 21-letni chłopak mieszka w stodole. Urzędnicy w tej sprawie nie mają sobie nic do zarzucenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rodzeństwo Piotr, Malwina, Marta i Karolina 13 lat temu trafili do domu dziecka. Ich rodzice nadużywali alkoholu i używali przemocy. - Ojciec cały czas pił. Bił nas i mamę. Mama, tak samo jak ojciec, wpadła w alkoholizm.

Wychodziła z domu na noce, musiałam zajmować się rodzeństwem. Któregoś razu matka poszła i nie wróciła na cały tydzień. Nie było co jeść, rodzeństwo chodziło jak bezdomni. W końcu zabrali nas do domu dziecka – mówi Malwina Kwiatkowska.

Część rodzinnego domu, w którym mieszka Malwina z czwórką dzieci oraz mężem, to pokój i kuchnia, z dostępem do zimnej wody. Nie ma w nim, ani łazienki, ani toalety. W lokalu zameldowane są również młodsze siostry Malwiny oraz jej brat Piotr. 21-latek mieszka w stodole. Budynek jest w opłakanym stanie.

- Mieszkam tu 3-4 lata, zimą idę do siostry. Kiedy wyszedłem z domu dziecka byłem po pomoc w opiece społecznej, ale dali mieszkanie komuś innemu – mówi.

Reszta rodzeństwa - Karolina i Marta mieszkają „kątem” u rodziców swoich partnerów w innych miejscowościach. - Nie mieliśmy, dokąd wrócić. Jakbym nie miała chłopaka musiałabym wrócić do tej patologii – przyznaje Karolina Stusińska. - Zabierają nas z patologii, a później każą do niej wrócić. Masz 18 lat i musisz sobie radzić samemu. Nikogo nie interesuje, czy ma się dom, czy się go nie ma – dodaje Marta Stusińska.

Malwina, której ojciec mieszka za ścianą, wciąż jest narażona na awantury z jego strony. - Boję się dziadka jak jest pijany. Boimy się, że nas pobije – mówią dzieci Malwiny.

Ojciec rodzeństwa wciąż się upija. Pijany wszczyna awantury. Mieszka razem z matką Aliną w drugiej części domu. Starsza kobieta ma założoną „niebieską kartę”, a w sądzie toczy się sprawa o znęcanie nad nią. Mimo, że sąd skierował alkoholika na przymusowe leczenie, mężczyzna dotąd tam nie trafił.

Dlaczego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszczonowie, któremu podlega ten teren, nie pomógł rodzeństwu? Jego kierowniczka Barbara Ciszewska, twierdzi, że jej pracownicy nie wiedzieli, że Piotr mieszka w stodole. - Nigdy nie przychodził prosić o pomoc. Jedynie poprosił o pracę.

Po naszej interwencji gmina Mszczonów zaproponowała Piotrowi pokój ogrzewany piecem węglowym w osiedlu mieszkań socjalnych. Toalety mieszczą się w barakach na zewnątrz. Na tym osiedlu mieszka matka rodzeństwa, która założyła nową rodzinę.

Piotr do tej pory jej nie wybaczył. - Tego się nie da zapomnieć. Wsparcia od niej nie ma. Nieraz jestem wściekły, ale wtedy zajmuję się pracą – mówi.

Piotr, na co dzień pracuje na polach u okolicznych rolników. Oficjalnie jest bezrobotnym bez prawa do zasiłku i urząd pracy skierował go do tzw. prac społecznie użytecznych, które wykonuje kilka razy w miesiącu.
- Brak nadziei i motywacji to jest chyba najgorsza choroba, jaka toczy tychmłodych ludzi. Te osoby mają bierną postawę wobec życia, mają bardzo niskie poczucie wartości. Jaki jest na to sposób? Mamy w prawie asystenta rodziny, który powinien przyjść i nie tylko zapytać, czy złożyć jakieś podania, ale trochę się zaprzyjaźnić z młodymi ludźmi. Dać motywację i nadzieję – mówi Tomasz Polkowski, propagator idei rodzinnej pieczy zastępczej i prezes fundacji „Dziecko i rodzina”.

Malwina już w 2008 roku złożyła w gminie podanie o mieszkanie socjalne. Lokalu nie otrzymała. - Na terenie wiejskim bardzo dużo ludzi nie ma toalety.  A to, że dzieci opuszczając dom dziecka i nie dostają mieszkania to nie jest nasza wina, to wina państwa – uważa Barbara Ciszewska.

Dyrektorka placówek opiekuńczo-wychowawczych, w których przebywało rodzeństwo Stusińskich obecnie jest również dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku. To od nas dowiedziała się jak żyją jej byli wychowankowie. - Wykonaliśmy ogromną pracę dla tych dzieci. Gdyby była taka wola to na terenie powiatu, gdzie był dom z dziecka, mieliśmy możliwości usamodzielniania dzieci. Ale pytaliśmy każde z rodzeństwa, gdzie chcą swoje życie rozpoczynać. Decyzja była, że to ma być na terenie tamtego powiatu – twierdzi Małgorzata Woźnicka, dyrektor placówek opiekuńczo-wychowawczych „Domy dla dzieci” w Otwocku oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku.

Rodzeństwo przekonuje, że nie wiedziało, że może wybierać miejsce, gdzie się usamodzielni. - Nie dostałam żadnej informacji, że była taka możliwość – zapewnia Marta Stusińska.

W trakcie pobytu rodzeństwa w domu dziecka ich ojciec odbył karę więzienia za znęcanie się nad ich matką. Wcześniej sprzedał dom, choć teraz nadal w nim mieszka. Mimo, że to pogorszyło położenie wychowanków, żaden z pracowników socjalnych, ani wychowawców domu dziecka nie sprzeciwił się, by dzieci po uzyskaniu pełnoletności znów tam zamieszkały.

Zanim wychowankowie domu dziecka osiągną pełnoletniość razem z wychowawcą tworzą plan usamodzielnienia, który jest akceptowany przez PCPR.

Dlaczego urzędnicy zgodzili się, by dzieci wróciły do rodzinnego domu, w którym wciąż panowała patologia? - Pani chciałaby, taką czuję intencję, obarczyć odpowiedzialnością za nieudane usamodzielnienie tych dzieci dom dziecka. Ja się z tym nie zgadzam – mówi Małgorzata Woźnicka.

- Myślę, że gdyby w domach dziecka były relacje emocjonalne między dziećmi, a wychowawcami to wychowankowie nie usamodzielnialiby się donikąd, albo do takich miejsc, z których zostali zabrani. Plan usamodzielnienia powinien powstawać przez wiele lat przed usamodzielnieniem – zaznacza Tomasz Polkowski.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Szymon Ładniak będzie miał okazję na występ w Grand Prix Makau

Szymon Ładniak wystartuje w prestiżowym wyścigu Grand Prix Makau

Szymon Ładniak idzie śladami Roberta Kubicy. Lublinian w listopadzie będzie miał okazję wystąpić w prestiżowym Grand Prix Makau.

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

Kury w ogrodzie - nowa moda w Polsce na woliery z siatki

W ostatnich latach rosnącą popularność zdobywa trend hodowania kur w przydomowych ogrodach. Moda ta, choć inspirowana przede wszystkim względami ekologicznymi i praktycznymi, nieustannie rozwija się w całej Polsce. Jednym z kluczowych elementów takiej hodowli są woliery z siatki z drobnym oczkiem, które pozwalają na utrzymanie ptaków w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. W niniejszym artykule opowiemy o tym, dlaczego kury w ogrodzie stają się tak popularne oraz jakie zalety niosą przydomowe woliery. Musimy jeszcze nadmienić, że przygotowując się do napisania tego artykułu odwiedziliśmy kilku hodowców kur – hodowców hobbystów, którzy utrzymują swoje ptaki w celach rekreacyjnych i kulinarnych. Jak mówią Państwo Kosterscy z Ostrzeszowa którzy na działce ROD maja mały kurnik i wolierę – nic nie zastąpi swojego jajka, a tylko rosół z własnej kury smakuje wyśmienicie.

Atrakcje na event firmowy - jak zaskoczyć pracowników?

Atrakcje na event firmowy - jak zaskoczyć pracowników?

Zastanawiasz się, jakie atrakcje wybrać na event firmowy? Ta decyzja może przesądzić o sukcesie wydarzenia! Trafnie dobrane aktywności zapewnią świetną zabawę, wzmocnią integrację zespołu i poprawią atmosferę w firmie.

Mazury - drogie czy budżetowe?

Mazury - drogie czy budżetowe?

To pytanie nurtuje wielu turystów, zwłaszcza wobec rosnących cen. Mazury mogą być kosztowne, szczególnie jeśli wybierzesz luksusowe opcje. Na szczęście istnieją sposoby, aby cieszyć się urokami tego regionu bez nadwyrężania portfela. Pokażemy Ci, jak zaplanować budżet na Mazurach i gdzie szukać oszczędności!

Jak oświetlić dom na święta? Poznaj nasze pomysły!

Jak oświetlić dom na święta? Poznaj nasze pomysły!

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, magii i chwile spędzane z najbliższymi. Oświetlenie odgrywa ważną rolę w tworzeniu wyjątkowej atmosfery, która sprawia, że każdy zakątek Twojego domu staje się przytulny i pełen ciepła. Wybór odpowiednich dekoracji świetlnych może być jednak wyzwaniem, szczególnie gdy chcesz połączyć tradycję z nowoczesnym stylem. W tym artykule podzielimy się sprawdzonymi pomysłami na oświetlenie, które wprowadzą świąteczną magię do Twojego domu. Zainspiruj się i stwórz niezapomnianą atmosferę!

Jak wybrać kolczyki dla dzieci, by uniknąć alergii – przewodnik

Jak wybrać kolczyki dla dzieci, by uniknąć alergii – przewodnik

Zamierasz wybrać pierwszy kolczyki dla swojego dziecka? Ta decyzja jest niezwykle ważna dla wielu rodziców. Aspekt bezpieczeństwa i komfortu pociechy jest jednak ważniejszy niż aspekt estetyczny przekłucia. Jak wybrać kolczyki dla dzieci, by nie dostało reakcji alergicznej? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą dokonać najlepszego wyboru. Dowiedz się więcej!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium