Nowy Rok w Wielkiej Brytanii to czas ogromnych zmian. Wraz z nadejściem 2021 roku zakończył się okres przejściowy po wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej.
Zerwanie więzów z Europą będzie widoczne przede wszystkim w polityce imigracyjnej. Od tego roku wszyscy obcokrajowcy chcący pracować na Wyspach będą musieli ubiegać się o wizę.
Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską 31 stycznia ubiegłego roku. Przez następne 11 miesięcy trwał jednak okres przejściowy. W tym czasie Brytyjczycy musieli przestrzegać unijnych regulacji i opłacać składki do budżetu. Wielka Brytania musiała spełniać wszystkie obowiązki państwa członkowskiego jednak nie miała prawa głosu w unijnych instytucjach.
Rząd w Londynie nie zrywa stosunków łączących Wyspy z Europą. O północy weszła w życie podpisana w Wigilię umowa handlowa z Unią Europejską. Porozumienie sprawi, że wymiana towarów z Europą pozostanie niemal bez zmian. Nie zostaną wprowadzone cła, ani inne bariery handlowe.
Zakończenie okresu przejściowego sprawi, że w Wielkiej Brytanii wiele się zmieni. Tamtejsze władze zapowiedziały zakończenie swobodnego przepływu osób z państw Unii Europejskiej. Wprowadzony ma zostać punktowy system imigracyjny zakładający między innymi konieczność ubiegania się o wizę przez osoby, które chcą pracować w Wielkiej Brytanii.
Od dziś ten kraj będzie mógł także samodzielnie podpisywać umowy handlowe z innymi państwami. Zakończenie okresu przejściowego to koniec długiego procesu, jakim był brexit. Doprowadziło do niego referendum, które zorganizowano w czerwcu 2016 roku.