Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

2 kwietnia 2022 r.
7:59

Gdzie w Kraśniku rolnik będzie mógł handlować? Wybór miejsca nie jest prosty

Autor: Zdjęcie autora aa
1 4 A A
(fot. Archiwum)

Lokalizacja miejsca do handlu dla rolników podzieliła radnych z Kraśnika. Burmistrz miasta, realizując zapisy ustawy zaproponował by bez opłat, dwa razy w tygodniu, gospodarze sprzedawali płody rolne i wyroby rękodzielnicze na targu przy ul. Strażackiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kraśnik jest kolejnym samorządem, który wyznacza miejsce ułatwiające rolnikom sprzedaż bezpośrednią.

– Przedstawiony projekt uchwały jest realizacją obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników – wyjaśniła w czwartek radnym Sylwia Łukasik, kierująca Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Zgodnie z zapisami tej ustawy zostało wyznaczone miejsce do prowadzenia handlu na terenie miasta Kraśnik. Jest to część działki na terenie targowiska miejskiego przy ul. Strażackiej.

Zgodnie z przepisami, w wyznaczonym miejscu handel mogą prowadzić wyłącznie rolnicy. – W rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników – zaznaczyła Łukasik.

Osoby te mogą sprzedawać „wyłącznie produkty rolne lub spożywcze oraz wyroby rękodzieła wytworzone w gospodarstwie rolnym”. – Zgodnie z zapisami ustawy handlujący w tym miejscu w piątki i soboty są zwolnieni z opłaty targowej – dodała Łukasik.

– Pomysł aby był to targ przy ul. Strażackiej jest bardzo chybiony – ocenił radny Marian Tracz, który podkreślił, że „miasto wydało potężne pieniądze na targowisko przy ul. Fabrycznej i Oboźnej”. Jego zdaniem targ przy ul. Strażackiej jest za mały. – Jak rolnik przyjedzie ze zbożem, czy też innymi produktami to gdzie on tam stanie? Co jak będzie potrzeba dojechać większym samochodem? – dopytywał radny Tracz.

– Radny Marian Tracz ma stuprocentową rację – przytaknął klubowemu koledze radny Jerzy Misiak. – Targowisko na ul. Strażackiej jest najmniejsze. Zdaniem radnego Misiaka lokalizacja miejsca na rolniczy handel na targu przy ul. Strażackiej może być, ale pod warunkiem, że drugie takie miejsce będzie na terenie dzielnicy fabrycznej.

Odmienne zadanie od przedmówców miała radna Angelika Marcinkowska. – Od dziecka pamiętam, że na targu przy ul. Strażackiej handlowało się płodami rolnymi – opowiadała radna. – Chodziliśmy w to miejsce z rodzicami, ale też sami sprzedawaliśmy swoje produkty, bo mój ojciec jest kraśnickim rolnikiem.

Do dyskusji włączył się też radny Jan Albiniak, który zaproponował, aby ten punkt przełożyć na kolejną sesję.

– W mojej ocenie przedłożony projekt uchwały jest zasadny – skomentował propozycję radnego zastępca burmistrza Piotr Janczarek. – Powinniśmy umożliwić taką sprzedaż możliwie jak najszybciej. Janczarek stwierdził też, że dodanie kolejnych lokalizacji nie da podać od ręki, co dokładniej wyjaśniła kierowniczka Sylwia Łukasik.

– Nie jestem absolutnie przeciwniczką rozszerzenia tych miejsc, ale trudno będzie to zrobić teraz autopoprawką, ponieważ musi to być teren o jednoznacznie wytyczonych granicach – przestrzegała kierowniczka wydziału, a to wymaga wglądu chociażby w mapę.

Ostatecznie radny Albiniak wycofał swój wniosek, po tym jak padła zapowiedź, że na następną sesji Ratusz przygotuje propozycje kolejnych miejsc do handlu dla rolników.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Poloneza zatańczyli uczniowie ZSTK im. T. Kościuszki w Lublinie

Dzisiaj polonezem swoją studniówkę rozpoczęli tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie. Młodzież bawi się w hotelu Luxor Atelia.

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Poloneza czas zacząć. Studniówka prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie

Uczniowie z prywatnego liceum im. Mieszka I w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce w Dworku Jabłonna.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra w finale Pekao SA Pucharu Polski

Polski Cukier AZS UMCS zrobił swoje. W półfinale Pekao SA Pucharu Polski lublinianki pokonały MB Zagłębie Sosnowiec 86:83. W nagrodę, już w sobotę zagrają o główne trofeum. Ich rywalem będzie PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wielkopolski. Finał zaplanowano na godz. 15.

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu
wypadek
galeria

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Dwie osoby w szpitalu

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Trzy szkoły zagrożone. Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium