Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

17 stycznia 2022 r.
8:10

Emocje wokół spalarni odpadów w Kraśniku. "Spór toczy się wokół starych mitów, a nie faktów"

- W spotkaniu z mieszkańcami będą uczestniczyć zarządy spółek, które są zaangażowane w ten projekt, czyli Ekolandu i Veoli - mówi Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko EnergiaKraśnik, która chce uruchomić w mieście Zakład Odzysku Energii
- W spotkaniu z mieszkańcami będą uczestniczyć zarządy spółek, które są zaangażowane w ten projekt, czyli Ekolandu i Veoli - mówi Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko EnergiaKraśnik, która chce uruchomić w mieście Zakład Odzysku Energii

Do „aktywnego rozpoczęcia rzetelnej kampanii informacyjnej oraz niezwłocznego przeprowadzenia konsultacji społecznych w sposób umożliwiający wzięcie w nich udziału wszystkim mieszkańcom” wzywa władze miasta część radnych. Debata dotycząca planowanej budowy spalarni odpadów, w której będzie można uczestniczyć też zdalnie jest zaplanowana na 25 stycznia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zbieranie podpisów sprzeciwiających się budowie spalarni odpadów to była oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy jak tylko dowiedzieli się o tej inwestycji, postanowili działać – mówi miejska radna Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik), która podobnie jak radni: Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik), Wioletta Kudła (klub Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kurek (Polska 2050), Agnieszka Lis (PiS), Jerzy Misiak (PiS) i Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik) podpisała się pod pismem w tej sprawie, złożonym kilka dni temu w Urzędzie Miasta Kraśnik. Do petycji zostało dołączonych blisko 2,5 tys. podpisów mieszkańców.

Postępowanie

W związku z planowaną inwestycją – Zakładem Odzysku Energii (ZOE) od kilku miesięcy Urząd Miasta Kraśnik prowadzi postępowanie administracyjne. „Celem postępowania jest wydanie decyzji środowiskowej, która jest niezbędna, jeśli działalność takiego zakładu ma mieć wpływ na ludzi i środowisko” – czytamy na stronie kraśnickiego magistratu. – „Inwestorem jest prywatna firma. W ZOE spalane byłyby sztuczne odpady (plastik, tekstylia). Veolia powstałą w ten sposób energię wykorzystałaby m.in. do ogrzewania domów i mieszkań (zamiast węgla).”

– Za wcześnie dziś mówić, jakie może być rozstrzygnięcie w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania decyzji środowiskowej, bo to postępowanie jest na początkowym etapie – zaznacza Sylwia Łukasik, kierująca Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Natomiast z całą pewnością miasto nie będzie przekonywać do tej inwestycji, ani też zniechęcać do niej. Jako organ administracji prowadzący postępowanie mamy obowiązek zachować bezstronność i ściśle stosować się do ustawy.

Sprzeciw

– Mieszkam w dzielnicy fabrycznej i nie wyobrażam sobie takiego sąsiedztwa – tłumaczy radna Iwona Włodarczyk. – Spalarnia ma stanąć zaledwie 530 m od pierwszych domów. Taki zakład pogorszy jakość powietrza w mieście, bo przecież nie będzie to instalacja taka jak w Kopenhadze, o najwyższych standardach. Poza tym – jak wynika z raportu oddziaływania na środowisko, złożonego przez inwestora – z 25 tys. ton rocznie odpadów 30 proc. będą to odpady typu żużel i popiół, które gdzieś trzeba będzie gromadzić. A dodam tylko, że spalane w mieście mają być nie tylko śmieci z Kraśnika, ale też spoza miasta. Poza pre-RDF-ami (sztuczne odpady, które nie mogą być składowane na wysypiskach – dop. red.) istnieje ryzyko, że spalane mogą być też RDF-y, którymi mogą być też odpady przemysłowe.

Ulotki

Na terenie miasta prowadzona jest też akcja ulotowa.

– Przygotowanych zostało 5 tys. ulotek, które są kolportowane zarówno na terenie Kraśnika starego, jak też w dzielnicy fabrycznej – mówi radny Paweł Kurek, który również sprzeciwia się tej inwestycji. – W ulotkach znalazła się informacja o planowanej spalarni odpadów, ponieważ część mieszkańców miasta w ogóle nie zdawała sobie sprawy, co tak naprawdę kryje się pod nazwą Zakład Odzysku Energii. I dodaje: – Obecnie są też zbierane podpisy pod petycją do burmistrza, by nie wydawał w sprawie spalarni pozytywnej decyzji środowiskowej.

Interpelacje

Radni, z którymi rozmawialiśmy przypominają, że już kilka miesięcy temu wnioskowali o to, by udostępnić im dokumenty dotyczące planowanej spalarni odpadów.

– Interesowała mnie m.in. treść wniosku złożonego przez inwestora do urzędu, ale dokument ten nie został mi udostępniony – dodaje radny Paweł Kurek.

– We wrześniu w interpelacji prosiłam o kopie dokumentów, jakie wpłynęły ws. spalarni do Urzędu Miasta, niestety odmówiono mi otrzymania tych dokumentów, uzasadniając odmowę tym, że nie jestem stroną – zaznacza radna Iwona Włodarczyk, która dodaje, że „bardzo martwi ją to, że tak mało radnych interesuje się tą bardzo ważną sprawą”.

Mieszkańcy mogą składać wnioski i uwagi

Wnioski i uwagi do raportu oddziaływania na środowisko mieszkańcy mogą zgłaszać w ramach procedury udziału społeczeństwa, która wynika z ustawy.

– Te wnioski zostaną wzięte pod uwagę przez miasto, a sama procedura będzie powtarzana – zapowiada Sylwia Łukasik. – W pierwszej procedurze odbywającej się na przełomie grudnia i stycznia zgłoszono 9 pism z wnioskami i uwagami. Są to zarówno konkretne merytoryczne uwagi dotyczące raportu, jaki i protesty mieszkańców, którzy nie chcą spalarni. I zaznacza: Pamiętajmy jednak, że wciąż nie dysponujemy wszystkimi opiniami i uzgodnieniami w tej sprawie.

Spotkanie w CKiP

Swoje zdanie będzie można wyrazić także na spotkaniu poświęconym tej inwestycji. Będzie za nieco ponad tydzień.

– W ramach szerszych konsultacji społecznych możliwe są także spotkania z mieszkańcami czy debaty eksperckie. Na takie spotkanie zapraszamy 25 stycznia o godz. 17 do Centrum Kultury i Promocji – precyzuje Łukasik. – Na spotkaniu będzie obecny inwestor. Spotkanie będzie transmitowane w internecie, będzie też można wziąć w nim udział zdalnie.

I dodaje: – Generalnie zachęcamy mieszkańców do aktywności w tej sprawie. Opinie kraśniczan są bardzo ważne. Zachęcamy też do korzystania ze sprawdzonych źródeł wiedzy.

Inwestor

– Na pewno będziemy dążyli do tego, aby była to dyskusja merytoryczna, oparta na argumentach, a nie na pustych słowach, które nie są poparte konkretnymi dowodami – zaznacza Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko Energia Kraśnik, która chce uruchomić w mieście Zakład Odzysku Energii. – Obserwujemy jednak, między innymi w internecie, że spór toczy się wokół starych mitów, a nie faktów. Dlatego chcemy przekonać mieszkańców, że jest to inwestycja bezpieczna dla nich i dla środowiska naturalnego. I dodaje: – W spotkaniu z mieszkańcami będą uczestniczyć zarządy spółek, które są zaangażowane w ten projekt, czyli Ekolandu i Veoli. Chcemy zaprosić też niezależnych ekspertów, ponieważ naszym zdaniem ich udział w dyskusji jest jak najbardziej wskazany.

Zdaniem Wojciecha Wojtaszka, inwestycja powinna powstać. – ZOE jest bardzo ważną inwestycją zarówno w kontekście miasta – rosnące koszty związane z gospodarką odpadami, ale także w kontekście ochrony środowiska – rezygnacja z węgla.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium