Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

17 stycznia 2022 r.
8:10

Emocje wokół spalarni odpadów w Kraśniku. "Spór toczy się wokół starych mitów, a nie faktów"

- W spotkaniu z mieszkańcami będą uczestniczyć zarządy spółek, które są zaangażowane w ten projekt, czyli Ekolandu i Veoli - mówi Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko EnergiaKraśnik, która chce uruchomić w mieście Zakład Odzysku Energii
- W spotkaniu z mieszkańcami będą uczestniczyć zarządy spółek, które są zaangażowane w ten projekt, czyli Ekolandu i Veoli - mówi Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko EnergiaKraśnik, która chce uruchomić w mieście Zakład Odzysku Energii

Do „aktywnego rozpoczęcia rzetelnej kampanii informacyjnej oraz niezwłocznego przeprowadzenia konsultacji społecznych w sposób umożliwiający wzięcie w nich udziału wszystkim mieszkańcom” wzywa władze miasta część radnych. Debata dotycząca planowanej budowy spalarni odpadów, w której będzie można uczestniczyć też zdalnie jest zaplanowana na 25 stycznia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zbieranie podpisów sprzeciwiających się budowie spalarni odpadów to była oddolna inicjatywa mieszkańców, którzy jak tylko dowiedzieli się o tej inwestycji, postanowili działać – mówi miejska radna Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik), która podobnie jak radni: Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik), Wioletta Kudła (klub Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Kurek (Polska 2050), Agnieszka Lis (PiS), Jerzy Misiak (PiS) i Marzena Pomykalska (Wspólny Kraśnik) podpisała się pod pismem w tej sprawie, złożonym kilka dni temu w Urzędzie Miasta Kraśnik. Do petycji zostało dołączonych blisko 2,5 tys. podpisów mieszkańców.

Postępowanie

W związku z planowaną inwestycją – Zakładem Odzysku Energii (ZOE) od kilku miesięcy Urząd Miasta Kraśnik prowadzi postępowanie administracyjne. „Celem postępowania jest wydanie decyzji środowiskowej, która jest niezbędna, jeśli działalność takiego zakładu ma mieć wpływ na ludzi i środowisko” – czytamy na stronie kraśnickiego magistratu. – „Inwestorem jest prywatna firma. W ZOE spalane byłyby sztuczne odpady (plastik, tekstylia). Veolia powstałą w ten sposób energię wykorzystałaby m.in. do ogrzewania domów i mieszkań (zamiast węgla).”

– Za wcześnie dziś mówić, jakie może być rozstrzygnięcie w postępowaniu administracyjnym dotyczącym wydania decyzji środowiskowej, bo to postępowanie jest na początkowym etapie – zaznacza Sylwia Łukasik, kierująca Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. – Natomiast z całą pewnością miasto nie będzie przekonywać do tej inwestycji, ani też zniechęcać do niej. Jako organ administracji prowadzący postępowanie mamy obowiązek zachować bezstronność i ściśle stosować się do ustawy.

Sprzeciw

– Mieszkam w dzielnicy fabrycznej i nie wyobrażam sobie takiego sąsiedztwa – tłumaczy radna Iwona Włodarczyk. – Spalarnia ma stanąć zaledwie 530 m od pierwszych domów. Taki zakład pogorszy jakość powietrza w mieście, bo przecież nie będzie to instalacja taka jak w Kopenhadze, o najwyższych standardach. Poza tym – jak wynika z raportu oddziaływania na środowisko, złożonego przez inwestora – z 25 tys. ton rocznie odpadów 30 proc. będą to odpady typu żużel i popiół, które gdzieś trzeba będzie gromadzić. A dodam tylko, że spalane w mieście mają być nie tylko śmieci z Kraśnika, ale też spoza miasta. Poza pre-RDF-ami (sztuczne odpady, które nie mogą być składowane na wysypiskach – dop. red.) istnieje ryzyko, że spalane mogą być też RDF-y, którymi mogą być też odpady przemysłowe.

Ulotki

Na terenie miasta prowadzona jest też akcja ulotowa.

– Przygotowanych zostało 5 tys. ulotek, które są kolportowane zarówno na terenie Kraśnika starego, jak też w dzielnicy fabrycznej – mówi radny Paweł Kurek, który również sprzeciwia się tej inwestycji. – W ulotkach znalazła się informacja o planowanej spalarni odpadów, ponieważ część mieszkańców miasta w ogóle nie zdawała sobie sprawy, co tak naprawdę kryje się pod nazwą Zakład Odzysku Energii. I dodaje: – Obecnie są też zbierane podpisy pod petycją do burmistrza, by nie wydawał w sprawie spalarni pozytywnej decyzji środowiskowej.

Interpelacje

Radni, z którymi rozmawialiśmy przypominają, że już kilka miesięcy temu wnioskowali o to, by udostępnić im dokumenty dotyczące planowanej spalarni odpadów.

– Interesowała mnie m.in. treść wniosku złożonego przez inwestora do urzędu, ale dokument ten nie został mi udostępniony – dodaje radny Paweł Kurek.

– We wrześniu w interpelacji prosiłam o kopie dokumentów, jakie wpłynęły ws. spalarni do Urzędu Miasta, niestety odmówiono mi otrzymania tych dokumentów, uzasadniając odmowę tym, że nie jestem stroną – zaznacza radna Iwona Włodarczyk, która dodaje, że „bardzo martwi ją to, że tak mało radnych interesuje się tą bardzo ważną sprawą”.

Mieszkańcy mogą składać wnioski i uwagi

Wnioski i uwagi do raportu oddziaływania na środowisko mieszkańcy mogą zgłaszać w ramach procedury udziału społeczeństwa, która wynika z ustawy.

– Te wnioski zostaną wzięte pod uwagę przez miasto, a sama procedura będzie powtarzana – zapowiada Sylwia Łukasik. – W pierwszej procedurze odbywającej się na przełomie grudnia i stycznia zgłoszono 9 pism z wnioskami i uwagami. Są to zarówno konkretne merytoryczne uwagi dotyczące raportu, jaki i protesty mieszkańców, którzy nie chcą spalarni. I zaznacza: Pamiętajmy jednak, że wciąż nie dysponujemy wszystkimi opiniami i uzgodnieniami w tej sprawie.

Spotkanie w CKiP

Swoje zdanie będzie można wyrazić także na spotkaniu poświęconym tej inwestycji. Będzie za nieco ponad tydzień.

– W ramach szerszych konsultacji społecznych możliwe są także spotkania z mieszkańcami czy debaty eksperckie. Na takie spotkanie zapraszamy 25 stycznia o godz. 17 do Centrum Kultury i Promocji – precyzuje Łukasik. – Na spotkaniu będzie obecny inwestor. Spotkanie będzie transmitowane w internecie, będzie też można wziąć w nim udział zdalnie.

I dodaje: – Generalnie zachęcamy mieszkańców do aktywności w tej sprawie. Opinie kraśniczan są bardzo ważne. Zachęcamy też do korzystania ze sprawdzonych źródeł wiedzy.

Inwestor

– Na pewno będziemy dążyli do tego, aby była to dyskusja merytoryczna, oparta na argumentach, a nie na pustych słowach, które nie są poparte konkretnymi dowodami – zaznacza Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko Energia Kraśnik, która chce uruchomić w mieście Zakład Odzysku Energii. – Obserwujemy jednak, między innymi w internecie, że spór toczy się wokół starych mitów, a nie faktów. Dlatego chcemy przekonać mieszkańców, że jest to inwestycja bezpieczna dla nich i dla środowiska naturalnego. I dodaje: – W spotkaniu z mieszkańcami będą uczestniczyć zarządy spółek, które są zaangażowane w ten projekt, czyli Ekolandu i Veoli. Chcemy zaprosić też niezależnych ekspertów, ponieważ naszym zdaniem ich udział w dyskusji jest jak najbardziej wskazany.

Zdaniem Wojciecha Wojtaszka, inwestycja powinna powstać. – ZOE jest bardzo ważną inwestycją zarówno w kontekście miasta – rosnące koszty związane z gospodarką odpadami, ale także w kontekście ochrony środowiska – rezygnacja z węgla.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium