Rachów Nowy, Dąbrowa, Bęczyn czy Góry – to tylko niektóre miejsca w powiecie kraśnickim, gdzie inwestorzy chcą stawiać wiatraki. Nie wszyscy są jednak zachwyceni. Mieszkańcy gminy Urzędów zapowiadają protest.
– Jesteśmy za odnawialnymi źródłami energii, ale nie chcemy, aby stanęły w naszym sąsiedztwie. Mamy tu dobre gleby, mieszkańcy utrzymują się z plantacji malin, porzeczek i sadów. Nie ma tu miejsca na farmy wiatrowe. Dlatego dziś zaczynam zbierać wśród mieszkańców podpisy pod protestem.
Ludzie boją się, że praca wiatraków będzie miała niekorzystny wpływ na ich zdrowie.
– Czy korzyści finansowe, jakie będzie pobierał właściciel działki, czy urzędu gminy są ważniejsze od narażania na ujemne skutki oddziaływania na nasz organizm fal infradźwiękowych wytwarzane przez wiatraki prądotwórcze? – pytają autorzy listu nadesłanego do naszej redakcji, którzy podpisali się jako „społeczeństwo Urzędowa”.
Urzędnicy z gminy uspokajają, że do zgody na postawienie wiatraków jeszcze daleka droga. –Firma Contino Wind Group jest zainteresowana ustawieniem wiatraków między Bęczynem a Moniakami, w miejscowościach Rankowskie, Góry i Mikuszewskie – wylicza Stanisław Tompolski kierownik Referatu Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej, Budownictwa w Urzędzie Gminy w Urzędowie. – Firma przedstawiła swoją koncepcję i organizuje zebrania informacyjne. Słuchamy, co na ten temat mają do powiedzenia ludzie.
Już jakiś rok temu Rada Gminy nie zgodziła się na lokalizację wiatraków na naszym terenie. To jest drugie podejście, tyle, że innej firmy.
To nie jedyna lokalizacja rozpatrywana przez firmy zainteresowanie budową farm wiatrowych w powiecie kraśnickim. Turbiny mogą stanąć na terenie gminy Szastarka jak też w Księżomierzy w gminie Gościeradów.
– U nas na początek nie było specjalnych oporów mieszkańców – mówi Tomasz Najs, zastępca wójta Gościeradowa. – Gleby nie są zbyt dobre a do zabudowań kilka kilometrów – dodaje.
Z kolei w gminie Annopol inwestor chce postawić kilka pojedynczych wiatraków w obrębach geodezyjnych Dąbrowa, Nowy Rachów i Sucha Wólka. Do wglądu został wyłożony plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów. Uwagi są przyjmowane przez urzędników jeszcze tylko dzisiaj.
Natomiast w gminie Kraśnik w ramach projektu ma powstać 7 turbin wiatrowych na wzniesieniu w pobliży wysypiska śmieci. – Dotychczas przeprowadzono monitoringi ptaków, nietoperzy oraz analizy krajobrazowe. Ustawiono również maszt pomiarowy siły i kierunku wiatru – podaje Paweł Malarz, przedstawiciel Contino Wind Group.
Konsultacje społeczne zaplanowano w Kraśniku na początku kwietnia.