Nowe energooszczędne lampy, więcej zieleni i mniej samochodów - tak ma zmienić się kraśnicki rynek. Niewykluczone, że z placu Wolności zostanie usunięty pomnik Kraśnickiej Cegły.
Urząd Miasta w Kraśniku ogłosił właśnie przetarg na opracowanie koncepcji rewitalizacji tej części miasta. Zmiany czekają przede wszystkim pl. Wolności, ale też pobliskie ulice: Narutowicza, Krakowską, Tęczyńskich, Kościuszki i Ogrodową.
Urzędnicy nie zamierzają zmienić organizacji ruchu – przejazd drogą przecinającą pl. Wolności dalej będzie możliwy. Ograniczony może być za to ruch wokół rynku. Przyszli projektanci tej części miasta mają też przeanalizować sytuację pod kątem m.in. zmiany liczby miejsc parkingowych czy też wprowadzenia strefy płatnego parkowania.
– To tylko i wyłącznie nasze sugestie, niczego z góry nie zakładamy. Niektóre z nich, jak chociażby fontanna czy więcej zieleni, to są pomysły zgłoszone przez mieszkańców – mówi Dariusz Lisek, zastępca burmistrza Kraśnika. – Chcemy iść w kierunku zwiększenia przepustowości w tej części miasta. Obecnie parkingi są cały dzień zajęte przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w rynku i ich pracowników.
Wprowadzenie strefy płatnego parkowania to również jeden z pomysłów do rozważenia. – Ja jednak wolałbym tego uniknąć – przyznaje Lisek. – Raczej widziałbym rozwiązanie polegające na wyłączeniu z ruchu jednej pierzei np. od strony kościoła.
Władze miasta pracują obecnie nad nową organizacją ruchu w tej części miasta. – Chciałbym aby obwodnica była w pełni wykorzystywana. Tak, aby ruch ciężarówek w mieście, który jest zwłaszcza wieczorem i w nocy, został całkowicie zlikwidowany – mówi zastępca burmistrza Kraśnika.
Urzędnicy dopuszczają usunięcie pomnika „Kraśnickiej Cegły” i przesunięcie pomnika Józefa Piłsudskiego.
– Myślę, że zaproponujemy przeniesienie „Kraśnickiej Cegły” w jakieś inne miejsce – przyznaje Lisek. – Decyzja co do jego nowej lokalizacji jeszcze nie zapadła. Będziemy konsultować się w tej sprawie z osobami związanymi z produkcją cegły. W przypadku pomnika marszałka zobaczymy co zaproponuje nam projektant.
Rynek ma być też bardziej zielony. Urzędnicy chcą wymienić oświetlenie na ledowe. Być może pojawi się też fontanna.
Urzędnicy z Kraśnika czekają na oferty firm dotyczące opracowania koncepcji rewitalizacji rynku do 28 lutego. Dokumentacja ma być gotowa do 29 marca.
– Kiedy koncepcja będzie gotowa zorganizujemy spotkanie z mieszkańcami – zapowiada zastępca burmistrza Kraśnika.
Władze Kraśnika chciałyby przystąpić do prac już w przyszłym roku. Miasto będzie się starać o dofinansowanie ze środków zewnętrznych.