Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

22 sierpnia 2021 r.
20:43

Lubelskie. Ku pamięci „ministra od bożych darów”. Leśnicy mają tablicę dla Jana Szyszki

154 8 A A

W Nadleśnictwie Gościeradów (powiat kraśnicki) została w niedzielę uroczyście odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona byłemu ministrowi środowiska, zmarłemu 2 lata temu Janowi Szyszce. Słuchając przemówień można było odnieść wrażanie, że w najnowszej historii Polski nie było tak wybitnego naukowca, ani polityka. O wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, albo o tzw. lex Szyszko nie było ani słowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z jakiego powodu na budynku, w którym mieści się siedziba Nadleśnictwa Gościeradów została zamontowana tablica ku pamięci prof. Jana Szyszki, leśnika, naukowca, trzykrotnego minister środowiska, posła na Sejm RP, skoro stąd nie pochodził?

– Profesor Jan Szyszko pod koniec lat sześćdziesiątych prowadził badania naukowe w czterech miejscach w Polsce, m.in. na terenach, które znajdują się w zasięgu Nadleśnictwa Gościeradów. To były badania entomologiczne. Jan Szyszko badał owady w zależności od składu gatunkowego drzewostanu. Wyniki swoich badań wykorzystał do napisania pracy doktorskiej – wyjaśnił Janusz Pasek, nadleśniczy Nadleśnictwa Gościeradów.

Jest też inny powód. – Bardziej osobisty – przyznał nadleśniczy. – Profesor w czasie swoich badań poznał pracowników nadleśnictwa, znajomości te kontynuował także później, kultywował je przez całe życie. Kontaktował się również z potomkami osób, które poznał w latach sześćdziesiątych.

Profesor wracał w te strony. – Przyjeżdżał, przysyłał kartki świąteczne, bywał też na uroczystościach rodzinnych. Pamiątki po profesorze mamy zebrane, są w nadleśnictwie – przyznał Janusz Pasek dodając, że ostatnia wizyta ministra była jakieś 4 lat temu. – Profesor był na weselu, chyba u prawnuczka gajowego, którego poznał w latach sześćdziesiątych – powiedział nadleśniczy.

W odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny byłego ministra. – Praca była dla niego niezwykle ważna. Miał ogromne poczucie odpowiedzialności – zaznaczyła Krystyna Szyszko, żona zmarłego 2 lata temu ministra. – Miał poczucie, że jako naukowiec i jako polityk stał się osobą, która zarządza bożymi darami. Często mówił, że jest ministrem od bożych darów. I to właściwie wypełniało całe jego życie naukowe i polityczne. – Jesteśmy dumni, że o nim się pamięta – podkreślił Andrzej Szyszko, brat profesora. – Tutaj zaczęła się droga naukowa mojego brata. Każdy podczas swojego ziemskiego życia zostawia ślady i on tutaj ten ślad zostawił.

– Odszedł jako wielki patriota, miłośnik przyrody, kochający pola, łąki i lasy – w tych słowach opisywał Jana Szyszkę biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, dziękował za wszystko co minister zrobił. – To była prawdziwa ochrona przyrody. W tej kwestii nie ma większego autorytetu – ocenił hierarcha.

– Tak merytorycznego posła, wierzącego w to o czym mówi, bo nie wszyscy posłowie wiedzą o czym mówią, jak wychodzą na trybunę sejmową i zajmują się głównie tym o czym mówił poseł Choma, czyli hejtem, obrażaniem kolegów i koleżanek posłów – akcentował Jarosław Stawiarski (PiS), marszałek województwa lubelskiego, który pochodzi z pobliskiego Kraśnika. Poseł Jan był skromnym i świetnym naukowcem. Kiedy byliśmy w opozycji do każdego zagadnienia i na każde pytanie odnosił się merytorycznie. Kiedy był ministrem i kiedy bezpardonowo był atakowany zawsze spokojnie i rzeczowo odpowiadał – wyraził swoje zdanie Jarosław Stawiarski. – Przyjemnością było pracować z takim kolegą. Zdaniem marszałka Szyszko „był wspaniałym politykiem i naukowcem”. – Wszedł do panteonu polskich polityków XXI wieku. Tak jak śp. prezydent Lech Kaczyński. To były wybitne postaci.

– Dziś Lasy Państwowe są bardzo mocno atakowane. Musimy tę walkę wygrać. Myślę, że będzie to wspaniały pomnik dla pana profesora – stwierdził Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, wychowanek prof. Szyszki, wspominając m.in. jak przyszły minister „uczył go ekologii i wpajał miłość do lasu”.

Ekolodzy krytykowali

Niektóre decyzje Jana Szyszki jako ministra środowiska często były przedmiotem szerokiej krytyki. Jego nazwiskiem tzw. lex Szyszko, nazwano ustawę z 2016 roku, która zwiększyła uprawnienia właścicieli nieruchomości do usuwania rosnących na nich drzew i krzewów. Ustawa, uchwalona przez Sejm w błyskawicznym tempie i bez konsultacji społecznych, doprowadziła do nadmiernej wycinki drzew. Pod wpływem nacisku społecznego i protestów została ona zmieniona w maju 2017 roku.

Krytykowano również wprowadzenie masowej wycinki z użyciem ciężkiego sprzętu w Puszczy Białowieskiej. W 2018 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wycinka ta była niezgodna z prawem unijnym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium