Rada Powiatu Kraśnickiego była jednogłośna. Wszyscy obecni na wczorajszej sesji radni głosowali za udzieleniem votum zaufania zarządowi. A dokładnie dwóm zarządom, bo w listopadzie ub.r. zmieniły się władze. Rządzili ludowcy, a dziś rządzą koalicjanci z Prawa i Sprawiedliwości i Łączy Nas Powiat Kraśnicki.
Podczas wczorajszej sesji został omówiony również „Raport o stanie Powiatu Kraśnickiego w roku 2018”. To pierwszy tego typu raport. Do jego przygotowania zostali zobligowani wszyscy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, ale też starostwie i marszałkowie województw. Mówi o tym znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym. Termin złożenia raportu minął z końcem maja.
– Debatę o stanie powiatu wieńczy zaś uchwała ws. udzielenia votum zaufania dla zarządu powiatu – wyjaśniał na wstępie przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Czerw. I dodał: Nie podjęcie uchwały rozpoczyna ewentualną procedurę odwołania zarządu.
Do takiej sytuacji w powiecie kraśnickim jednak nie dojdzie, bo wszyscy radni byli zgodni i zagłosowali „za”. Nie zabrakło za to negatywnych komentarzy o przygotowanym raporcie.
– Te tabelki i wykresy są dobre, ale dla analityków – stwierdził wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Bijak (PiS). – Mnie interesuje jak to co robimy ma się do strategii rozwoju powiatu. W tym dokumencie tego nie znajdziemy. Można więc wysnuć przypuszczenia, że strategia jest dokumentem martwym.
Wiceprzewodniczący Bijak wytykał też, że nie dowiedział się niczego o stanie finansów powiatu. – Nie ma jasnej deklaracji jaka jest sytuacja w oświacie. Co było przyczyną, że powiat dołożył do do subwencji oświatowej blisko 4 mln zł? Czy ta sytuacja powtórzy się też w tym roku? – dociekał wiceprzewodniczący Bijak. Pytania się mnożyły: Co zrobiono w sprawie autentycznej promocji szkół zawodowych? Czy sieć połączeń komunikacyjnych jest optymalna i właściwa? Czy jest szansa na przywrócenie połączeń w ramach „piątki Kaczyńskiego”?
Z kolei opozycyjny radny Andrzej Maj (PSL), były starosta kraśnicki podsumował: Raport jest przygotowany „na sucho”. Nie ma żadnych punktów odniesienia, w którym miejscu jako powiat kraśnicki jesteśmy – stwierdził radny Maj. – Są w nim informacje zebrane z poszczególnych jednostek, Pokazują ogrom inwestycji, który poprzedni zarząd (w którym Andrzej Maj był - red.) wykonał. Można krytykować te inwestycje, ale one służą mieszkańcom.
Powiat kraśnicki w liczbach (dane za 2018 r.)
7 nauczycieli pozytywnie zdało pozytywnie egzamin na stopień nauczyciela mianowanego
12 przewoźników wykonuje na terenie powiatu regularne przewozy osób w krajowym transporcie drogowym
17 mostów jest na terenie powiatu
53 imprezy sportowe zorganizował powiat razem z klubami sportowymi
54,420 km łączna długość dróg wybudowanych, przebudowanych i wyremontowanych w 2018 r.
71 stowarzyszeń kultury fizycznej jest zarejestrowanych na terenie powiatu kraśnickiego
80 jednostek OSP działa w powiecie, w których działa 3079 członków
96 osób wynosi gęstość zaludnienia na 1 km kw
116,60 litrów krwi oddała młodzież z 9 szkół ponadgimnazjalych w powiecie w ramach XIV edycji Akcji Promującej Honorowe Krwiodawstwo
225 uczniów otrzymało stypendia starosty (223 w kwocie 600 zł i 2 w kwocie 1000 zł).
239 dzieci z powiatu kraśnickiego w wieku od 9 miesięcy do 6 lat została przebadanych w ramach kampanii „Stop nowotworom u dzieci” (w trakcie 8 edycji programu liczba przebadanych dzieci to 2187)
410,373 km dróg jest administrowanych przez zarząd Dróg Powiatowych (w tym o powierzchni utwardzonej – 377,128 km, zaś dróg o nawierzchni gruntowej jest 33,245)
646 wniosków o uzyskanie pozwolenia na budowę wpłynęło do Referatu Budownictwa
1 545 141 łączna liczba pasażerów w transporcie publicznym
11 613 300 zł łączna kwota wydatkowana na aktywizację osób bezrobotnych