Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

22 czerwca 2016 r.
6:34

Trąba powietrzna zabrała im wszystko. Dom poszedł z wiatrem (zdjęcia)

0 24 A A

– Nikomu nic nie ukradłem, nie zabrałem. A teraz nie mam nic – szlocha Stanisław Jachura z Blinowa Drugiego. Takich jak on, którzy w poniedziałkowej nawałnicy stracili dorobek życia, jest o wiele więcej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Akurat byłem w oborze jak usłyszałem szum. Zerwał się bardzo silny wiatr – opisuje poniedziałkowe wydarzenia pan Stanisław z Blinowa Drugiego (gmina Szastarka). – Momentalnie zrobiło się ciemno. Wyjrzałem na zewnątrz. Wiatr był tak silny, że przeleciałem jakieś 100 metrów w kierunku studni. Całe szczęście, że się nie uderzyłem i nie straciłem życia.

Wczoraj na terenie jego gospodarstwa gminna komisja szacowała straty.

– Świadkowie mówią, że to była trąba powietrzna – mówi Krzysztof Kapusta z Urzędu Gminy w Szastarce. – Ogrom zniszczeń nas przeraził – przyznaje.

– Tylko w tej miejscowości zniszczonych jest 31 budynków gospodarczych i 16 budynków mieszkalnych – wylicza Janina Płacha z Urzędu Gminy w Szastarce. – Trzy budynki mają całkowicie zerwane dachy. Trzy stodoły zostały kompletnie zniszczone. Dwie rozebrali już strażacy, trzecia sama się zawaliła.

Szastarka Wieś – U nas nie jest najgorzej – przyznaje Monika Biżek z miejscowości Szastarka Wieś. – Płot jest zniszczony, ogródek. Trochę eternitu też wichura zerwała, ale nie za dużo. Najgorzej z drzewami. Są połamane. Na zdjęciu Weronika Biżek, córka pani Moniki ze swoim dziadkiem Janem Pozdrakiem, który sprzątał wczoraj powalone drzewa i zerwane przez silny wiatr konary

Gospodarstwo Stanisława Jachury ucierpiało najbardziej. Wichura zniszczyła konstrukcje i pokrycie dachu na domu i na i stodole. Zniszczonych jest też większość drzew.

– Nikomu nic nie ukradłem, nie zabrałem. A teraz nie mam nic. Wszystko poszło z wiatrem – szlocha Jachura, który utrzymuje się z pracy na roli. Po śmieci swojej matki w styczniu na gospodarstwie został sam.

– Jak ten kawałek dachu leciał to szum jeden tylko było słychać. Potem uderzenie o jezdnię i o nasz płot – relacjonuje Marian Socha z Sulowa, właściciel posesji, na ogrodzeniu której wylądowała część dachu z domu sąsiada.

– Całe szczęście, że nikomu nic się nie stało – podkreśla sąsiad Marian Jakubaszek.
Znaczne są też w gminie Kraśnik. Tutaj najbardziej ucierpiały uprawy.

– Na kilometr nic nie było widać. Grad był wielkości kurzych jajek – opisuje Andrzej Rycerz, rolnik ze Słodkowa Pierwszego.

Stróża Wczoraj zniszczony przez grad dach domu Andrzeja i Renaty Przechów w Stróży zabezpieczali strażacy ochotnicy. – Poprosiliśmy straż o pomoc – przyznaje pan Andrzej. – Dach papą przykryjemy, żeby woda się nie lała – dodaje pani Renata. – To dziś nasze czwarta interwencja i nie ostatnia – mówi Łukasz Gałkowski, naczelnik Miejskiej OSP w Kraśniku. – Jeździmy m.in. do zerwanych albo uszkodzonych dachów. Zabezpieczamy je folią

– Byłam wtedy sama w domu. Myślałam, że dostanę zawału – przyznaje Maria Niekra, mieszkanka Słodkowa Pierwszego. Gradowe kule zniszczyły m.in. elewację jej domu. – To było coś okropnego – dodaje.

– W Słodkowie Pierwszym, Stróży i Mikulinie straty sięgają nawet 100 procent upraw. W tym roku jest to już nie do odtworzenia – przyznaje Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik. – Już wystąpiłem o pomoc do wojewody.

– 20 ha zboża w ogóle nie będą kosił. Około 4 ha malin zostało całkowicie zniszczonych – rozkłada ręce rolnik ze Słodkowa Pierwszego. – A taka piękna plantacja była. Nawadniana.
Na terenie poszkodowanych gmin cały czas trwa szacowanie strat. Wczoraj zniszczenia oglądali m.in. starosta kraśnicki i wójtowie a także strażacy. Wstępnie mowa jest o 70 zniszczonych budynkach.

– Nie jest to końcowy bilans, bo cały czas mamy nowe zgłoszenia – podkreśla st. kpt. Piotr Michałek, rzecznik Komendy Powiatowej PSP Kraśnik.

W środę do poszkodowanych przyjedzie wojewoda lubelski. Spotka się też z samorządowcami.

Słodków Pierwszy – Mam 60 lat i nie pamiętam takiego zjawiska jak to gradobicie – mówi Andrzej Rycerz, któremu kule gradowe zniszczyły. zboża i plantację malin. – Grad był tak duży, że wytłukł dziury w dachu. Jak się wejdzie do stodoły to je dobrze widać. Na polu sarna i kuropatwy zabite leżą. Nie miały gdzie uciec. U sąsiada były dzikie gołębie. Po nawałnicy też ich nie widać – dodaje jego żona Teresa.

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium