Nieczynny miejski szalet przy ul. Olejnej w Kraśniku będzie przebudowywany. Ratusz ogłosił przetarg i szuka wykonawcy zaplanowanych robót budowlanych. Jest więc szansa, że przekładana w czasie inwestycja w końcu zostanie zrealizowana.
– Kiedy złożyliśmy w powiecie wniosek o pozwolenie na budowę, przeciwko tej inwestycji zaprotestowali okoliczni mieszkańcy – informuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Nie chcieliśmy, aby z przyczyn formalnych załatwienie tej sprawy ciągle się przedłużało, dlatego wycofaliśmy się ze starań o pozwolenie na budowę - dodaje.
O przebudowę miejskiego szaletu w starej części Kraśnika dopytywali m.in. w wakacje radni. Niecierpliwiło ich to, że roboty się nie rozpoczynają, tym bardziej że tę inwestycję zapowiadały jeszcze poprzednie władze miasta.
Podczas kadencji poprzedniego burmistrza Mirosława Włodarczyka (rządził w latach 2010 - 2018) została przygotowana dokumentacja przebudowy i modernizacji szaletu przy ul. Olejnej, tak by budynek był też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
O planowanych pracach urząd powiadomił, zgodnie z obowiązującym prawem, strony postępowania. I okazało się, że na zakładaną przebudowę nie zgadza się właściciel sąsiedniej działki. Wpłynął też wspomniany protest grupy mieszkańców. Do remontu nie doszło też z innego powodu. Ratusz nie zgodził się bowiem na ograniczenie liczby kabin z 8 do 1.
Teraz rozwiązaniem problemów ma być remont zamiast przebudowy.
- Ogłosiliśmy przetarg na prace remontowe w takim zakresie, dzięki któremu nie musimy mieć tego pozwolenia. Wystarczy tylko tzw. zgłoszenie. Remont mam być wykonany jeszcze w tym roku, w budżecie mamy na ten cel 200 tys. zł. Przyspieszymy w ten sposób rozwiązanie problemu, który ciągnie się od wielu lat - dodaje Niedziałek i tłumaczy: - Okolice rynku, kościołów oraz synagog, do których przyjeżdżają wycieczki z całego świata, to reprezentatywne miejsce w Kraśniku i musi tam być dostępna duża toaleta o odpowiednim standardzie.
Ogłoszony obecnie przez Urząd Miasta przetarg zakłada m.in. wymianę okien i drzwi. Zostaną wykonane nowe instalacje - elektryczna, wodociągowa, kanalizacji sanitarnej i instalacja C.O. z grzejnikami.
Wśród robót jest też skucie posadzki i wylanie nowej, a także ułożenie płyt gresowych, antypoślizgowych. Płytki zostaną ułożone także w pomieszczeniach WC. Wymienione zostaną też stare kabiny na „kabiny WC z systemem bezpieczne palce i posiadające certyfikaty CE”. We wszystkich pomieszczeniach mają zostać też wykonane tynki, które zostaną pomalowane farbą. Pomalowana zostanie także elewacja. Będzie w kolorze pastelowym jasnokremowym.