Warsztaty z filcowania wełny alpak, plecenia wianków czy gry na tradycyjnych instrumentach. Do tego koncerty, pokazy i wykłady. Wszystko to pod hasłem Festiwal Cuda Wianki już w najbliższy piątek i sobotę na pałacowej przystani w Tarnogórze.
Na imprezę zaprasza miejscowe Stowarzyszenie Kuźnia Kultury, wcześniej występujące pod nazwą Izbica XXI. To jej sposób na wspólne dotykanie historii, tradycji, obrzędów i zabawy przy dźwiękach muzyki folkowej.
– Pomysł na festiwal „Cuda Wianki” zrodził się z chęci przybliżenia tradycji i zwyczajów naszych przodków, które często są zapomniane, a ich świadomość wśród ludzi jest niewielka – mówi Tomasz Bednarczyk z Kuźni Kultury. – To inicjatywa oddolna, od ludzi dla ludzi. Przez kilka kolejnych lat organizowaliśmy w Izbicy Planete Doc Festiwal, czyli naszą lokalną, izbicką odsłonę największego w Polsce festiwalu filmów dokumentalnych. W tym roku postanowiliśmy skupić się na bardziej intensywnych działaniach.
Podczas festiwalu między innymi będzie można wysłuchać wykładu dr hab. Marioli Tymochowicz z Muzeum Narodowego w Lublinie pod tytułem „Ogień, woda, zioła – tradycyjne obrzędy sobótkowe w Polsce”. Na oczach gości imprezy Krzysztof Kasiura stworzy rzeźbę Światowida, a Przemysław Fick oraz Sławomir Niemiec dadzą pokaz gry na tradycyjnych instrumentach.
Poza już wymienionymi zainteresowani mogą liczyć także na warsztaty kowalstwa artystycznego, garncarstwa, rozpalania ogniska czy też szydełkowania. Z kolei na festiwalowej scenie wystąpi wrocławski zespół Żniwa, łączący elementy folku, muzyki dawnej i współczesnej, lokalna kapela Styrta oraz Karolina Balmas i Piotr Rybczyński w ramach projektu Ptaszkowie Śpiewali. Całą imprezę zakończy występ legendy folkowej sceny, czyli Orkiestry Świętego Mikołaja.
Stowarzyszenie Kuźnia Kultury powstało w 2013 roku i działa na terenie Lubelszczyzny, głównie w gminie Izbica i jej okolicach.
– Jesteśmy zgraną, kipiącą pomysłami grupą przyjaciół – mówi Kamil Rudnicki. – Związani z gminą Izbica, nie zamierzamy stąd wyjeżdżać. A skoro tak, to staramy się tak kreować otaczającą nas rzeczywistość, aby spełniała nasze oczekiwania i ambicje.
Pan Kamil podkreśla, że każdy z grupy, zanim przystał do Kuźni, był już w jakiś sposób społecznie zaangażowany. W tym środowisku jest muzealnik, animator kultury, projektantka wnętrz, nauczyciel, producent gadżetów reklamowych, właściciel szkoły paralotniarskiej i szczególnie ceniony przez to grono elektryk. W końcu połączyli siły i Cuda Wianki stały się tego efektem. Także wcześniejszy spływ kajakowy.
– W planach mamy jeszcze zorganizowanie kina plenerowego, budowę tradycyjnego pieca chlebowego oraz koncert rokowy – dodaje Bednarczyk. – Chcielibyśmy także powrócić do organizacji lokalnej edycji festiwalu Planete Doc +, obecnie nazywającego się Millenium Docs Against Gravity Festival.