Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim swoją działalność rozpoczęło Laboratorium Innowacji. Jednostka jest adresowana do studentów, doktorantów i pracowników uczelni, którzy będą rozwijać swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości
Laboratorium swoją działalność rozpoczęło 7 listopada. W pierwszej edycji do udziału w szkoleniach i wykładach zgłosiło się ponad 100 uczestników. Będą oni pracowali w 12-16 osobowych grupach. - Dzięki tym warsztatom studenci, doktoranci i pracownicy naukowi będą mogli nauczyć się kreatywności, przedsiębiorczości. W ramach cyklów, warsztatów i szkoleń prowadzonych przez mentorów - wyjaśnia Tomasz Małecki, mentor laboratorium
Wśród mentorów będą między innymi osoby związane ze startupami, influencerzy, biznesmeni czy naukowcy z sukcesami w komercjalizacji - Laboratorium jest wynikiem naszych obserwacji. Zapotrzebowania rynku - dodaje Małecki.
4 ścieżki rozwoju
Podczas zajęć uczestnicy będą pracowali nad pobudzeniem kreatywności i podniesieniem kompetencji miękkich. Będą brali udział w jeden z czterech ścieżek rozwoju: Self & Marketing, Startup & Tech, Nauka & Granty oraz Social & Design.
- Pierwsza ścieżka jest skierowana do osób zainteresowanych Facebookiem, Google AdWords czy promowaniem siebie w Internecie, tak jak to robią influencerzy - wyjaśnia Tomasz Małecki. - Druga ścieżka nosi nazwę Startup & Tech. Zajęcia będą skierowane dla osób, które mają pomysł na własny biznes lub szukają pomysłu startupowego, na przykład zaprojektowania aplikacji - dodaje Małecki. Nauka & granty jest skierowana dla doktorantów i studentów, którzy szukają możliwości komercjalizacji badań naukowych. - Ja nazywam tę ścieżkę, ścieżką hardwareową. Jest ona skierowana do naukowców, którzy chcą skomercjalizować patenty. Dodatkowo uczestnicy dowiedzą się, że granty można uzyskać nie tylko z uczelni, ale również w kraju czy w ramach konkursów z Komisji Europejskiej.
Ostatnie warsztaty są skierowane dla osób zainteresowanych działalnością społeczną i designem. - Ta ścieżka wiąże się z wszystkim co jest związane z organizacjami pozarządowymi, tzw. NGO-sami. Kluczem w tej ścieżce jest, żeby zwrócić uwagę na innowacje społeczne. Będziemy pokazywali funkcjonowanie spółdzielni socjalnych, platform crowdfoundingowych. Zaprosimy osoby z Lubelszczyzny, które projektują opakowania, meble czy wnętrza - komentuje inicjator pomysłu.
Rozwiążą nowoczesne problemy
Wykłady i ćwiczenia zakończą się w kwietniu 2020 roku. Wtedy planowany jest „Science & Startup Battle”, podczas, którego, wszyscy uczestnicy Laboratorium Innowacji KUL będą łączeni w interdyscyplinarne zespoły projektowe, które pod okiem mentorów będą realizowały konkretne projekty zaproponowane przez uniwersytet oraz partnerów Laboratorium. - Uczestnicy będą musieli rozwiązać problemy, które zgłosili partnerzy Laboratorium Innowacji oraz np. instytucje samorządowe i agencje rządowe, które będą naszymi partnerami - wyjaśnia Małecki.
W czerwcu 2020 odbędzie się prezentacja projektów na gali podsumowującej roczną działalność Laboratorium, podczas której autorzy 3 najlepszych projektów otrzymają nagrody rzeczowe i finansowe.
Partnerami projektu zostali m.in. Bank Pekao S.A., Grupa Nowy Styl, Asseco Poland oraz Krajowa Rada Spółdzielcza.
Inne innowacyjne uczelniane projekty
- Politechnika Lubelska
Na początku września przy al. Witosa powstało - w ramach współpracy Politechniki z firmą EnergoTech Lublin - Centrum Badawczo-Rozwojowe Inżynierii Wysokonapięciowej. Pracownicy uczelni dzięki tej inwestycji zyskają dostęp do nowoczesnej aparatury badawczej, co pozwoli im m.in. na prace nad poprawą niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej poprzez przeciwdziałanie awariom sieci elektroenergetycznych.
- UMCS
We współpracy z firmą Billennium S.A. uczelnia zrealizuje w Lublinie innowacyjny projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest zbudowanie systemu do wczesnej diagnostyki nowotworów mózgu. Przedmiotem badań będzie opracowanie modelu analizy badania obrazów za pomocą sztucznej inteligencji.
- Uniwersytet Przyrodniczy
Uniwersytet rozpoczął realizację nowego projektu „Przyrodniczy MIT program dostosowania Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie do wyzwań Nauki 2.0”. Głównym celem projektu jest zwiększenie efektywności uczelni w kierunku uporządkowania i wzmocnienia systemu zarządzania uczelnią, zwiększenie efektywności kształcenia ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb gospodarki i rynku pracy.