Jak co roku lubelskie uczelnie obok sprawdzonych kierunków, oferują kandydatom na studia także te, które w ofercie edukacyjnej pojawiają się po raz pierwszy. W tym roku nowości jest kilka, a ich lista nie jest jeszcze ostateczna.
W ofercie UMCS znalazły się cztery zupełnie nowe propozycje. Kryminologia na Wydziale Prawa i Administracji to kierunek, którego studenci uzyskają pogłębioną wiedzę na temat zjawisk przestępczych i kryminalnych, prawa karnego, prawa policyjnego, służb mundurowych, mechanizmów zachowań ludzkich, kryminalistyki, wiktymologii, psychologii, socjologii, metod pomiaru i analizy zjawisk przestępczych.
Ten sam wydział zaoferuje także kierunek o nazwie prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej. Przed rozpoczęciem drugiego roku studiów studenci będą mogli wybrać jedną z dwóch tytułowych specjalności.
Nowością na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa jest public relations i zarządzanie informacją.
Wydział Ekonomiczny oferuje z kolei anglojęzyczny kierunek business analytics.
Pielęgniarstwo i inżynieria
Dwie nowości przygotował Katolicki Uniwersytet Lubelski. To italianistyka w Lublinie oraz dietetyka w Stalowej Woli. Nabór będzie prowadzony też między innymi na pielęgniarstwie. To pierwszy w ofercie najstarszej lubelskiej uczelni kierunek z dziedziny nauk o zdrowiu, który został zainaugurowany od semestru letniego obecnego roku akademickiego. W rekrutacji zimowej cieszył się dużym zainteresowaniem.
Na Politechnice Lubelskiej nowymi propozycjami dla kandydatów są dwa kierunki utworzone na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki: inżynieria multimediów oraz inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice.
W trakcie organizacji jest kierunek inżynieria i analiza danych na Wydziale Podstaw Techniki. Uczelnia czeka na zgodę Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zmiany klimatyczne
Uniwersytet Przyrodniczy przygotował cztery nowości. Enologia i cydrownictwo to kierunek o profilu praktycznym, stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w zakresie uprawy winogron oraz produkcji wina i cydru.
Pszczelarstwo w agroekostemach umożliwi zdobycie wiedzy dotyczącej specyfiki i uwarunkowań prowadzenia działalności pszczelarskiej. Zarządzanie i adaptacja do zmian klimatu to odpowiedź na obserwowane w ostatnim czasie zmiany klimatyczne i powstające w związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę na temat mechanizmów adaptacyjnych różnych gałęzi gospodarki do zmian klimatu. Z kolei ekorehabilitacja ma przygotować specjalistów z zakresu działań prozdrowotnych, propagowania zdrowego stylu życia z wykorzystaniem zasobów środowiska naturalnego.
Nowości nie ma w tegorocznej ofercie Uniwersytetu Medycznego. Już od kilku lat uczelnia skupia się na naborach na sprawdzone kierunki.