Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

30 maja 2020 r.
18:19

Studia w dobie pandemii

4 0 A A
Rozważamy możliwość powrotu jedynie ostatnich roczników studiów do odbycia zajęć praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych oraz przedłużenia wybranych zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunku weterynaria - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik UP
Rozważamy możliwość powrotu jedynie ostatnich roczników studiów do odbycia zajęć praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych oraz przedłużenia wybranych zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunku weterynaria - mówi Iwona Pachcińska, rzecznik UP (fot. Maciej Kaczanowski)

Choć rząd luzuje kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, wciąż w bardzo ograniczonym stopniu możliwe jest funkcjonowanie szkół wyższych. Wiadomo, że co najmniej do końca obecnego semestru zajęcia dydaktyczne będą odbywać się w formie zdalnej. W tych trudnych warunkach uczelnie prowadzą nabór kandydatów na kolejny rok akademicki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stopniowe znoszenie ograniczeń w działalności zamkniętych od połowy marca rozpoczęło się w ostatni poniedziałek. Według zaleceń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przynajmniej do 30 września wszystkie zajęcia, które mogą być przeprowadzane zdalnie, nadal mają być prowadzone w takiej formie.

Są jednak wyjątki, bo stacjonarnie w siedzibach uczelni będą mogli uczyć się m.in. studenci ostatnich roczników. Chodzi o to, że w wielu przypadkach jest to niezbędne dla umożliwienia terminowego ukończenia studiów. Podobna możliwość dotyczy zajęć laboratoryjnych czy praktyk, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być realizowane zdalnie.

Powolne odmrażanie

Nie oznacza to jednak, że już w poniedziałek na lubelskie uczelnie zaczęli wracać studenci.

- W związku z panującą sytuacją epidemiczną i zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez MNiSW kształcenie odbywa się cały czas online, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zalecamy również, aby zaliczenia końcowe i egzaminy oraz egzaminy dyplomowe były przeprowadzane z wykorzystaniem narzędzi systemu informatycznego - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. I dodaje: - Pewną część zajęć stacjonarnych planujemy wznowić, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Dotyczyć to będzie przede wszystkim laboratoriów eksperymentalnych, praktyk, ćwiczeń terenowych itp. Decyzje w tych sprawach podejmie dziekan danego wydziału.

Zgodnie z zarządzeniem rektora, pierwsi studenci mogliby pojawiać się w obiektach uniwersytetu od 1 czerwca. Na innych lubelskich uczelniach nastąpi to nieco później.

- Zajęcia w laboratoriach chcemy przywracać od 15 czerwca - zapowiada Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej, która tuż po wybuchu epidemii dość sprawnie poradziła sobie z przestawieniem się na tryb zdalny. Rzeczniczka zaznacza jednak, że ćwiczeń laboratoryjnych często w taki sposób przeprowadzić się nie da.

- To forma, która wymaga obecności studentów na miejscu. Próbowaliśmy nagrywać filmy pokazujące np. działanie pewnych mechanizmów, ale to nie zastąpi bezpośrednich spotkań.

Do częściowego powrotu studentów na uczelnię szykuje się też Uniwersytet Przyrodniczy. - Rozważamy możliwość powrotu jedynie ostatnich roczników studiów do odbycia zajęć praktycznych i ćwiczeń laboratoryjnych oraz przedłużenia wybranych zajęć laboratoryjnych i klinicznych na kierunku weterynaria. Decyzja zapadnie w najbliższych dniach, a studenci zostaną poinformowani o niej z odpowiednim zapasem czasowym, tak aby spokojnie i bezpiecznie mogli zorganizować powrót na zajęcia. Dołożymy wszelkich starań, aby ewentualny powrót był bezproblemowy i zgodny z wytycznymi GIS. - informuje rzecznik UP Iwona Pachcińska.

Rekrutacja potrwa dłużej

Lubelskie uczelnie prowadzą już nabory na pierwszy rok studiów w roku akademickim 2020/2021. Pewne jest, że rekrutacja zostanie wydłużona.

Ma to związek z przełożeniem tegorocznych egzaminów maturalnych, które będą odbywać się w dniach 8-29 czerwca. Wyniki mają być ogłoszone do 11 sierpnia. Ale dopiero 30 września będą publikowane rezultaty matur poprawkowych, dlatego ministerstwo nie wyklucza, że nowy rok akademicki może nie rozpocząć się 1 października.

- W uzasadnionych przypadkach, w celu zapewnienia prawidłowej organizacji i zakończenia procesu rekrutacji, należy liczyć się z nieznacznym opóźnieniem rozpoczęcia zajęć w roku akademickim 2020/2021 - czytamy w ministerialnych wytycznych. Decyzję w tej sprawie podjęła już Politechnika Lubelska. Tu zajęcia na pierwszym roku wystartują dwa tygodnie później, niż zazwyczaj.
Wracając do tegorocznych naborów, to terminy zostały wyznaczone tak, by tegoroczni maturzyści z ewentualną decyzję mogli poczekać do momentu poznania swoich wyników, choć rejestrować można się już teraz na wszystkich lubelskich uczelniach.

Do 13 sierpnia potrwa rejestracja na UMCS (z wyjątkiem kierunków, na których muszą odbyć się egzaminy wstępne - w tych przypadkach czas mija 30 lipca). Do 16 sierpnia zgłaszać mogą się kandydaci zainteresowani ofertą Politechniki Lubelskiej (do 15 lipca w przypadku architektury, w związku z obowiązkowym egzaminem z rysunku) a do 17 sierpnia czas mają osoby zainteresowane studiami na KUL i Uniwersytecie Medycznym. 19 sierpnia zakończy się pierwsza tura naboru na Uniwersytet Przyrodniczy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po świętach warto tam zajrzeć. Brodacze będą żegnać stary rok
galeria

Po świętach warto tam zajrzeć. Brodacze będą żegnać stary rok

Nie zabraknie ich również w tym roku. Zgodnie z tradycją brodacze wyjdą na ulice nadbużańskich Sławatycz w powiecie bialskim.

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Nowe lodowisko w sercu miasta? Radny powołuje się na Europejską Stolicę Kultury

Radny Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta z prośbą o utworzenie ogólnodostępnego lodowiska miejskiego w Lublinie. W odpowiedzi magistrat wskazuje na istniejące obiekty i ograniczenia budżetowe. Radny jednak ma swoje pomysły i sugeruje ciekawe rozwiązania.

zdjęcie ilustracyjne

Wszystkie drogi przejezdne. Ale miejscami mgła

Wszystkie drogi krajowe w Polsce są przejezdne - poinformowała w czwartek rano GDDKiA. Przekazała, że na terenie trzech województw odnotowano mżawkę lub opady deszczu, a na terenie dziewięciu występuje mgła.

Ewa Pajor (z prawej) to gwiazda FC Barcelona

Gwiazda Barcelony odwiedzi Lublin

Wizyta gwiazdy polskiej piłki oraz jednej z najważniejszej zawodniczki FC Barcelona jest związana z turniejem Pajor & Tarczyńska Visa Winter Cup 2024, którego ambasadorkami są Ewa Pajor i Agata Tarczyńska. Impreza odbędzie się w niedzielę lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli.

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci w kominiarkach przeszukali lubelski klasztor. Szukali polityka

Policjanci przeszukali lubelski klasztor w poszukiwaniu Marcina Romanowskiego, który otrzymał azyl na Węgrzech. - Sprawa jest zaskakująca, gdyż nikt z braci z Klasztoru lubelskiego nie zna pana Romanowskiego i nigdy z nim nie rozmawiał - informuje w oświadczeniu o. Łukasz Wiśniewski, prowincjał polskich dominikanów.

W sprawie umowy z Mercosur radni województwa lubelskiego stanęli wspólnie z rolnikami, w tym dużymi producentami i eksporterami, którzy najbardziej odczuliby skutki południowoamerykańskiej konkurencji

Won z Mercosur. Lubelscy radni murem za rolnikami

Radni województwa lubelskiego jednomyślnie opowiedzieli się za przyjęciem stanowiska przeciwko ratyfikowaniu przez Polskę międzynarodowej umowy o wolnym handlu produktami rolniczymi z Ameryki Południowej. Sprzeciw poparli rolnicy, którzy obawiają się utraty konkurencyjności.

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer
ZDJĘCIA
galeria

W powietrzu czuć świąteczną atmosferę. Warto wybrać się na spacer

Kiedy mamy już dość karpia i barszczu z uszkami warto wybrać się na świąteczny spacer.

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Fajerwerki mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Używajmy ich z głową

Zbliża się Sylwester i Nowy Rok. Policja przestrzega przed bezpiecznym używaniem fajerwerków, a wojewoda lubelski wydał rozporządzenie.

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

Nowe auta w lubelskiej policji. A nawet 277 nowych aut

W 2024 roku Komenda Wojewódzka Policji zakupiła 510 pojazdów służbowych. 277 zasili garnizon lubelski.

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Policja go szukała. Wpadł z marihuaną

Zamojscy policjanci zatrzymali 29-latka, który poszukiwany był listem gończym i nakazem doprowadzenia. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał przy sobie narkotyki.

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Marek Marciniak z Azotów Puławy w kadrze Polski na Turniej 4 Narodów

Konsultacja szkoleniowa reprezentacji Polski odbywać się będzie w Płocku od 26 do 30 grudnia oraz od 2 do 13 stycznia. Na liście wybrańców selekcjonera Marcina Lijewskiego znalazło się 27 zawodników, w tym skrzydłowy Azotów Marek Marciniak.

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Amatorka darmowych kosmetyków w rękach policji

Policjanci z Lublina zatrzymali kobietę, która dokonała co najmniej 9 kradzieży w drogeriach. Łupy wyceniono na ponad 4 tys. zł.

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Ostrożnie na drogach, bo nie będzie nic widać. IMGW wydało alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega mieszkańców województwa lubelskiego przed gęstymi mgłami. Widoczność może spaść nawet do 100 metrów.

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Jazda na podwójnym gazie zakończona przez policję

Dzień przed wigilią dęblińscy policjanci zatrzymali dwie kobiety jadące pod wpływem alkoholu. Rekordzistka miała 2,5 promila alkoholu.

Mały gest, a tak wiele znaczy. Podarujmy rodzinie iskierkę nadziei w te święta!

Każda złotówka to iskierka nadziei. 2-letni Szymon potrzebuje pomocy

„W te święta marzymy tylko o zdrowiu naszego synka” – mówią rodzice 2-letniego Szymona Zelenta, z prośbą o pomoc w uratowaniu jego życia. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a i jedyną jego nadzieją jest terapia genowa dostępna w USA... za 15 milionów złotych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium