Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

5 grudnia 2023 r.
7:29

Książki z dawnych lat idealne na prezent (nie) tylko dla dzieci

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
(fot. pixabay.com)

Kilkanaście dni temu ogłosiliśmy konkurs z okazji Tygodnia Biblioterapii. Teraz przyszła pora, aby sprawdzić, jakie lektury są nam bliskie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbliżające się Mikołajki i Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby najmłodszych obdarować książkami. Za każdą lekturą z dzieciństwa kryje się jednak jakaś historia. Z tej okazji oddajemy głos naszym Czytelnikom i redaktorom „Dziennika Wschodniego”. Być może będzie to powrót do wspomnień z czasów młodości, albo inspiracja dla tych, którzy szukają czegoś pod choinkę.

– W dzieciństwie zafascynował mnie zbiór baśni fińskich "Ptaki czarownicy". Nie są to cukierkowe bajki o księżniczkach i dobrych duszkach, a wprost przeciwnie: mnóstwo tam czarownic, diabłów, duchów, zwierząt mówiących ludzkim głosem. Nawet ilustracje są czarno-białe, surowe, nieco przerażające. Ale, jak w każdej prawdziwej baśni, dobro, miłość, uczynność, spryt zawsze zwyciężają. Te uniwersalne prawdy przemawiają do kolejnego pokolenia - książkę z 1988 roku mają okazję poznać teraz moje dzieci – mówi pani Anna.

– Trudno jest mi wybrać jedną ulubioną bajkę i jednego bohatera. Chciałabym opowiedzieć Państwu o Plastusiu, który jest bohaterem książki Marii Kownackiej ,,Plastusiowy pamiętnik”. Do dziś mam tę książkę na półce. I, mimo że minęło już tyle lat, lubię ją otworzyć i przeczytać choć króciutki fragment. – wspomina z sentymentem Czytelniczka Ewelina.

- Rodzice i starsze rodzeństwo czytali mi do snu. Najmilej wspominam „Muminki” i „Harry'ego Pottera” – pisze studentka Wiktoria i jak dodaje: - Jednak lekturą, która szczególnie zapadła mi w pamięć, a przede wszystkim, dzięki której nauczyłam się płynnie czytać były "Dzieci z Bullerbyn".

 

Z kolei dla pana Wiesława z Kraśnika przygoda z czytaniem zaczęła się od „Świerszczyka”. Później były Baśnie Andersena i twórczość Marii Konopnickiej.

– Wymiana książek była dość kłopotliwa, gdyż musiałem je targać w tornistrze, a do szkoły mieliśmy ponad 4 km po drodze gruntowej. W śniegu, w deszczu, w błocie, w tumanach kurzu dumnie kroczyliśmy do naszej szkoły w Spławach. Pierwszą moją nagrodą książkową za frekwencję w 5 klasie była książka "Dzieci kapitana Granta" Juliusza Verne. Do dziś ją mam, akurat moja wnusia Maja czyta ją teraz. Specjalnie dokupiłem duże regały. Część książek mam też w piwnicy, a część oddałem do pobliskiej biblioteki – opowiada Wiesław.

A co kiedyś czytali dziennikarze naszej Redakcji?

Jedną z moich pierwszych fascynacji była „Podróż do wnętrza ziemi”. Później czytałem „Dywizjon 303” – przez tę książkę chciałem zostać pilotem. Gdy zapisali mnie do biblioteki szybko przeczytałem wszystkie książki dla dzieci – mówi redaktor naczelny Jerzy Kowalczyk.

- Mama czytała mi kolekcję Baśni w wydaniu Disneya. Z sentymentem wspominam te książki i trzymam je na strychu, aby w przyszłości przekazać swoim dzieciom. Z kolei „Harry Potter” był pierwszą książką, którą przeczytałam samodzielnie. Nie cierpiałam za to „Dzieci z Bullerbyn” – przyznaje dziennikarka Ismena.

 

"Ptaki czarownicy", wydanie z 1988 roku (fot. nadesłane)
"Ptaki czarownicy" (fot. nadesłane)
"Plastusiowy Pamiętnik" (fot. nadesłane)
"Plastusiowy pamiętnik", wydanie z 1987 roku (fot. nadesłane)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzy sety wystarczyły. PZL Leonardo Avia Świdnik lepsza od AZS AGH Kraków

Trzy sety wystarczyły. PZL Leonardo Avia Świdnik lepsza od AZS AGH Kraków

PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała przed własną publicznością AZS AGH Kraków 3:0. W nowym sezonie świdniczan nadal będzie prowadził Jakub Guz

Studniówki 2025: Uczniowie Vettera tańczyli do białego rana
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Studniówki 2025: Uczniowie Vettera tańczyli do białego rana

Sezon studniówkowy możemy uznać za otwarty. Uroczystego poloneza zatańczyli maturzyści Vettera.

Kolizja na drodze krajowej. 5 osób trafiło do szpitala

Kolizja na drodze krajowej. 5 osób trafiło do szpitala

W nocy doszło do kolizji na drodze krajowej S17 na wysokości Ryk. Sprawcą całego zdarzenia był łoś.

Aleksandra Mirosław z mężem i trenerem Mateuszem Mirosławem, który został trenerem roku

Aleksandra Mirosław sportowcem 2024 roku w 90. Plebiscycie Przeglądu Sportowego

W sobotę Aleksandra Mirosław do swojej gabloty z pucharami dołożyła kolejne trofeum. Tym razem zawodniczka KW Kotłownia Lublin wygrała 90. Plebiscyt Przeglądu Sportowego na sportowca roku.

Tanio już było. Teraz tylko drogo, coraz drożej

Tanio już było. Teraz tylko drogo, coraz drożej

Czynsz w górę. Prąd, gaz i śmieci też. Codzienne zakupy też będą droższe. Lista sprawunków i usług, które na razie nie podrożeją nie jest niestety tak okazała

Przepisy i historia, czyli flaki: skandal, parmezan i szafran

Przepisy i historia, czyli flaki: skandal, parmezan i szafran

O co chodziło w aferze o ser parmeński na Wawelu? Co mają wspólnego flaki z parmezanem i co łączy w tej materii Lwów z Urzędowem? Pytań jest więcej ale jedno jest pewne: można flaki kochać albo nienawidzić.

Artyści ze Sienna Gospel Choir wystąpią w Zamościu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego
6 stycznia 2025, 19:00

Kolędy w rytmach gospel. Darmowy koncert w Zamościu

Noworoczne koncerty kolęd w kościele Franciszkanów w Zamościu to już tradycja. Najbliższy planowany jest za dwa dni, na poniedziałek 6 stycznia. Warto się wybrać.

Orszak Trzech Króli w Zamościu - styczeń 2024

Kłaniajcie się królowie. Orszaki przejdą ulicami wielu miast

Nie tylko w dużych i mniejszych miastach, również w wioskach przyjęła się już tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli. W tym roku też tak będzie.

Już po ślubowaniu. Można do nich dołączyć, trwa rekrutacja do tej formacji

Już po ślubowaniu. Można do nich dołączyć, trwa rekrutacja do tej formacji

Była uroczyście odczytana rota i błogosławieństwo od kapelana. W piątek w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej ślubowanie złożyło 50 nowych funkcjonariuszek i funkcjonariuszy. Ta mundurowa formacja wciąż rekrutuje.

Wilfredo Leon znowu napsuł rywalom sporo krwi swoją zagrywką

Jak nie wygrywasz 3:0, to przegrywasz 2:3. Bogdanka LUK Lublin odwróciła losy meczu w Bełchatowie

Po bardzo zaciętym i emocjonującym spotkaniu Bogdanka LUK pokonała PGE GiEK Skrę Bełchatów 3:2. Trzeba podkreślić, że lublinianie przegrywali już 0:2 w setach, zaś w czwartej partii rozbili gospodarzy 25:12. Statuetkę MVP, po raz szósty w sezonie, otrzymał przyjmujący Wilfredo Leon.

MKS FunFloor bez większych problemów pokonał Sośnicę Gliwice

MKS FunFloor bez większych problemów pokonał Sośnicę Gliwice

Drugi mecz pod wodzą nowego trenera Pawła Tetelewskiego i druga wygrana. Tym razem obyło się bez horroru w końcówce, bo MKS FunFloor pokonał na wyjeździe Sośnicę Gliwice 35:23.

Pomogli, postrzelali i poćwiczyli, czyli 2024 z terytorialsami
galeria

Pomogli, postrzelali i poćwiczyli, czyli 2024 z terytorialsami

Operacja „Feniks”, której celem było niwelowanie skutków powodzi i niesienie pomocy poszkodowanym mieszkańcom Dolnego Śląska, to główne wydarzenie w 2024 roku dla żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po za tym, jak zwykle: poligon, strzelania i nieustanne doskonalenie wojskowego rzemiosła.

Park Miejski w Zamościu

Szukają człowieka od zieleni. Praca na pełny etat

Zazielenimy Zamość – obiecywał w kampanii wyborczej Rafał Zwolak. Zapowiadał też utworzenie stanowiska „ogrodnika miejskiego”. Ratusz właśnie ogłosił nabór. Ale to jeszcze nie spełnienie obietnicy. Szukają podinspektora ds. architektury, zieleni miejskiej, ochrony przyrody i zadrzewień.

PGE Start wygrał w sobotę ósmy mecz w tym sezonie

PGE Start Lublin rozpoczął 2025 rok od pewnego zwycięstwa w Stargardzie

W piątek nowy sponsor, a w sobotę pewna wygrana w Stargardzie. PGE Start Lublin pokonał na wyjeździe PGE Spójnię 86:73. W sumie z ostatnich siedmiu meczów podopieczni trenera Wojciecha Kamińskiego wygrali aż sześć i obecnie mają bilans 8-5.

"Kłaniajcie się królowie!". Puławy zapraszają na orszak i kolędy

"Kłaniajcie się królowie!". Puławy zapraszają na orszak i kolędy

Będzie wesoło, kolorowo i paradnie. W poniedziałek, 6 stycznia, podczas święta Trzech Króli, głównymi ulicami miasta Puławy przejdzie orszak symbolizujący narody europejskie, afrykańskie i azjatyckie. Całość zakończy pokaz walki dobra ze złem oraz kolędowanie z zespołem Grześ.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31