W sobotę i niedzielę 10-11 sierpnia 2013 Janów Lubelski będzie kulinarną stolicą Polski. Tegoroczna edycja najsłynniejszego festiwalu kaszy będzie poświęcona grillowaniu.
Ale od początku. O tym, że w sierpniu pół Polski wybiera się do Janowa Lubelskiego, wiadomo od kilkunastu lat. Na organizowany tu przez Janowski Ośrodek Kultury Festiwal Kaszy "Gryczaki” przyjeżdżają smakosze kaszy z całego kraju. – Kasza jest zdrowa i modna, a najlepsza pochodzi z naszego regionu.
Coraz więcej znanych kucharzy włącza ją do swoich pokazów – mówi Łukasz Drewniak, dyrektor JOK, pomysłodawca i organizator imprezy. Na jego zaproszenie podczas "Gryczaków” gotowali m.in. Bożena Dykiel, Grzegorz Russak, Karol Okrasa, Theofilos Vafidis, Ewa Wachowicz, w ubiegłym roku Grzegorz Łapanowski, który właśnie został gospodarzem nowego programu kulinarnego Top Chef.
Potrawy z ognia i dymu
Kulinarnymi gwiazdami tegorocznej edycji Festiwalu Gryczaki 2013 są Mistrzowie Polski w Grillowaniu: Andrzej Bryk i Mariusz Nowicki. Pierwszy z nich przez wiele lat był szefem kuchni Hotelu Marriott, jest trenerem reprezentacji kucharzy w wielu międzynarodowych konkursach. W sobotę 10 sierpnia wraz z Mariuszem Nowickim na scenie pokażą widowsko "Potrawy z ognia i dymu”. – W ich wypadku zaciera się różnica między klasycznym pokazem a teatrem gotowania. Polecam – mówi Łukasz Drewniak.
A my polecamy pokaz "Gruzińskie smaki z grilla”, który odbędzie się w niedzielę 11 sierpnia. Gruzini pieką najlepsze szaszłyki na świecie. Jeśli to prawda, warto poznać, jak oni to robią. Podstawą jest jagnięcina lub baranina. Sekret kruchości i soczystości mięsa kryje się w przyprawach. I occie, którym skrapia się kawałki mięsa. – Prawdziwi miłośnicy szaszłyków tej okazji przepuścić nie mogą – dodaje Drewniak.
Gruzińskie szaszłyki z Janowa Lubelskiego
Składniki: 75 dag baraniny z udźca, 2 cebule, 10 ząbków czosnku, ziele angielskie, zielona pietruszka, ocet, pieprz, sól.
Wykonanie: Mięso umyć, obrać z tłuszczu, zamarynować w jogurcie. Pokroić na małe kawałki. Każdy kawałem zbić tłuczkiem. Cebulę pokroić w plastry, posiekać czosnek. Kawałki mięsa posolić, doprawić czosnkiem, mielonym pieprzem i zielem angielskim. Skropić octem, przesypać cebulą, włożyć do miski i schować na 3 godziny do lodówki.
Wyjąć, usunąć cebulę. Nakładać na drewniane patyczki i piec na grillu. Podać na podgrzanym półmisku posypane zieloną pietruszką.
Zagrody pełne smaku
Organizatorzy szacują, że już w sobotę 11 sierpnia w Parku Misztalec pojawi się kilka tysięcy ludzi. – Musimy ich nakarmić i serdecznie podjąć. Służą do tego Zagrody Smaku z suto zastawionymi stołami, które będą uginać się od słynnych jaglaków i gryczaków, kaszanek, wędlin oraz raz białych i żółtych serów zagrodowych – mówi Łukasz Drewniak, dyrektor festiwalu.
Na deser będą słodkości, naturalne miody, żurawinówka w kilkunastu smakach i inne nalewki. Jak co roku przy zagrodach spotkacie stoisko ze słynnym karpiem momockim, wędzonym w olchowym dymie. Służą do tego metalowe skrzynki, zwane kopciuchą – ryba jest gotowa w ciągu 15 minut.