Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

30 kwietnia 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Suchyni (przepisy)

0 0 A A

Wszystkiego mogłem się spodziewać. Z wyjątkiem tego, że na kulinarnej mapie województwa lubelskiego spotkam najprawdziwszą, podlaską kiszkę ziemniaczaną. Przysmak kultowy, jeszcze lepszy od sławnej babki ziemniaczanej z Supraśla czy Kruszynian

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kolejny przystanek warsztatów "Zasmakuj w Tradycji” odbył się w Suchyni koło Kraśnika. Przypomnijmy, że spotkania odbywają się w ramach projektu trzech Lokalnych Grup Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Chodzi o zwrócenie uwagi na tradycyjne i lokalne produkty, odkrywanie zapomnianych smaków i pokazywanie ciekawych miejsc. Z Podlasia przez Chicago do Lublina Kiszka ziemniaczana to niezwykle prosta potrawa. Wzorzec możecie w czerwcu zobaczyć w Supraślu pod Białymstokiem, gdzie odbywają się bardzo poważne Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej. Zresztą do wyrobu kiszki czy babki używa się tego samego nadzienia. Babka nazywa się tam kartoflakiem, kuglem (dziedzictwo kuchni żydowskiej) a nawet rejbakiem czy bugajem. O ile na dotychczasowych warsztatach na Lubelszczyźnie babkę ziemniaczaną można było spotkać i od podlaskiej nie była gorsza, to ziemniaczaną kiszkę zobaczyłem i jadłem po raz pierwszy. - Historia jest prosta. Mój mąż pochodzi spod Białegostoku. Jak się pobraliśmy, to jadł te nasze lubelskie dania i jadł. W końcu poprosił: A może zrobisz mi to, co zawsze robiła moja mama. Jak ja za tym tęsknię - opowiada Dorota Panasiewicz. Kiedy zapytała, za czym tak tęskni odparł: To prawie jak pieczona kiełbasa, tylko w środku są ziemniaki z boczkiem i cebulą. - Zrobiłam raz i drugi, posmakowało. Potem wyjechałam do Chicago. Tam piekłam kiszkę, babkę i nasze pirogi gryczane. Od roku Dorota Panasiewicz znów jest w Polsce i znów sąsiadki z Suchyni, znajomi z Kraśnika i Lublina zajadają się kiszką. - Do przepisu poniżej dodajmy kilka sekretów, bez których danie się nie uda. Pamiętajmy o napełnianiu kiszki maksimum w 2/3 objętości i nakłuciu jej widelcem, nie będzie pękać podczas pieczenia. W połowie pieczenia musimy ją na blasze odwrócić, aby zarumieniła się z obu stron.
Przekaż tradycję Na warsztatach swoje potrawy prezentowała Maria Zuba z córką Eweliną. Kiedy tylko spróbowałem ich wędlin, przypomniał mi się jeden smak, którego nie potrafię zapomnieć. Na Europejskim Festiwalu Smaku warsztaty wyrobu wędlin poprowadził Marian Zuba. Zbieżność nazwisk? Tak. - Tak, to ten smak. Ale Mariana, mojego męża już nie ma z nami - mówi smutno Maria Zuba. Matka i córka pokazały klasę. - Razem robiliśmy wędliny, razem wędziliśmy, pamiętałyśmy receptury, postanowiłyśmy kontynuować tradycję ojca - mówi Ewelina Zuba. Poza wędlinami panie zaprezentowały fantastycznego karpia faszerowanego w galarecie. Składniki: karp świeży, marchewka, bułka, mleko, jajka, cebula, masło, zielona pietruszka, pieprz i sól. Wykonanie: z karpia zdejmujemy skórę, mięso odfiletowujemy, kręcimy przez maszynkę z bułką namoczoną w mleku i uduszoną cebulą na maśle. Dodajemy pozostałe składniki, dobrze wyrabiamy farsz i nadziewamy skórę ryby. Okręcamy gazą, sznurujemy i parzymy w bulionie około jednej godziny. Studzimy, wykładamy na półmisku i zalewamy galaretą. Chleb ze smalcem Na koniec dwa przepisy od Ewy Daśko, na chleb domowy i smalec do niego. Składniki na chleb: 1 kg mąki pszennej, ½ kg mąki ziemniaczanej, 5 szklanek ciepłej wody, 2 łyżeczki cukru, 5 łyżeczek soli, 2 łyżki oleju, dowolne ziarna (np. słonecznik, dynia, siemię lniane), zakwas. Wykonanie: wszystkie składniki wyrabiamy razem i przekładamy do foremek uprzednio wysmarowanych olejem. Odstawiamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin; aż wyrośnie. Pieczemy ok. 1 godzinę w temp 180°C. Przed upieczeniem możemy posmarować białkiem jajka i posypać makiem. Składniki na smalec: ½ kg mięsa wieprzowego mielonego, 250 g smalcu, 2 cebule, 4-5 ząbków czosnku, ½ kwaśnego jabłka, sól, pieprz. Mięso podsmażamy na smalcu, dodajemy drobno pokrojoną cebulkę i smażymy. Następnie dodajemy jabłko starte na tarce, na koniec czosnek przeciśnięty. Doprawiamy do smaku. Co warto zobaczyć? Zasmakuj w Tradycji to także odkrywanie ciekawych miejsc. Gmina Kraśnik również posiada perełki, które w trakcie zbliżającego się weekendu majowego koniecznie należy odwiedzić. - W Spławach Drugich koło Kraśnika funkcjonuje Izba Tradycji Cegielnianej. Wśród kilkuset eksponatów są cegły z całego świata, zdjęcia i artykuły prasowe. Tradycje kraśnickiej cegły sięgają średniowiecza a okolice Kraśnika są określane krajowym zagłębiem cegły. Dla osób kochających rowery polecam szlak rowerowy Kraśnik-Lwów gdzie na wyróżnienie zasługuje kaplica p.w. Św. Trójcy w Stróży Kolonia stanowiąca cenny przykład architektury sakralnej, późnobarokowej z 2 połowy XVIII w. o rzadkim w Polsce założeniu na planie trójkąta - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik

Pozostałe informacje

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium