Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

10 maja 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Radawcu

0 0 A A

Fantastyczne placuszki z kapusty i ziemniaków, napoleonka na cześć Napoleona i wspaniały marchewkowiec to niektóre przeboje warsztatów "Zasmakuj w Tradycji, które odbyły się w Radawcu Dużym pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spotkania odbywają się w ramach projektu trzech Lokalnych Grup Działania z Lublina, Kraśnika i Biłgoraja. Mają zwrócić uwagę mieszkańców na lokalne przysmaki, które warto zarejestrować na specjalnej Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez MRiRW. Chodzi o potrawy wytwarzane tradycyjnymi metodami, które można historycznie udokumentować. - Chcemy pokazać, że warto zapomniane potrawy docenić po to, żeby stały się zaczątkiem przedsiębiorczości - mówi Małgorzata Olechowska, szefowa LGD Kraina Wokół Lublina. Ale wspólny projekt to nie tylko warsztaty. To także dokumentalne filmy, prezentowane na antenie TVP Lublin. Oraz kulinarny album "Zasmakuj w Tradycji”, który ukaże się w na początku przyszłego roku.

Tradycja

Pierwsza wzmianka o Radawcu Dużym, gdzie odbyły się warsztaty, pochodzi z roku 1398. Wieś nazywała się wówczas "Radawyecz”. Już w 1419 istniała tu karczma, w 1531 roku we wsi działał młyn - zatem kulinarnie miejscowość ma długą tradycję. W XIX wieku Radawiec należał do majątku hrabiego Jana Stadnickiego, który zmarł 6 lipca 1902 i został pochowany na cmentarzu w Konopnicy. Niestety: tego majątku już nie ma.

A za konopnickim kościołem można oglądać ruiny dzwonnicy z XVIII wieku. To pozostałość po dawnym kościele w Konopnicy. Pierwszy kościół drewniany istniał w Konopnicy już w 1400 roku. Około 1650 roku wybudowano na jego miejscu częściowo murowany z kamienia kościół. Dziś zachowały się tylko fragmenty fundamentów. Być może także krypty. Na starej plebanii jest jeszcze obraz pochodzący z nieistniejącego kościoła. Ze starą plebanią związana jest legenda o zapadających się lochach.

Lochy, automobile i cudowne źródła

Konopnica to idealne miejsce na rowerowy wypad z Lublina. Malownicze drogi i ścieżki z kapliczkami, gdzie co rusz można trafić na atrakcje. Według legendy, z ruin dzwonnicy w Konopnicy prowadzą lochy na Zamkową górę w Motyczu, a stamtąd do ariańskiej wieży w Wojciechowie.

A przy lipie na posesji Staszczaków w Konopnicy odpoczywał Napoleon.

Wracając z Radawca mijamy unikalny dworzec Kolei Nadwiślańskiej. W sadach Jana Milczka istnieje źródło św. Wojciecha, gospodarz jest gościnny, więc pokaże wam kolekcję starych automobili.

Ale prawdziwe oblężenie przeżywa źródło w Motyczu. Według legendy, woda ze studni zbudowanej w rzece płynącej niedaleko tajemniczego grodziska poprawia wzrok, leczy dolegliwości żołądkowe, łagodzi choroby skórne i wychodzi z niej doskonała herbata.

Smaki

Na warsztatach, które odbyły się w remizie OSP Konopnicki stół kusił potrawami i nalewkami. Były fajercarze, słynna szarlotka z kapusty, babeczki z wiśniami z nalewki. - Absolutnym zaskoczeniem były dla mnie placki z kapusty i ziemniaków. Ten produkt powinien zostać wpisany na listę - mówi Małgorzata Olechowska, szefowa LGD Kraina wokół Lublina. Annie Dąbrowskiej z TVP Lublin, niegdyś mieszkance Konopnicy, która brała udział w nagraniu reportażu, najbardziej smakowały babeczki.

- Będziemy się starali wprowadzić na listę kolejne produkty, w tym gęsinę z Zembrzyc Tereszyńskich - mówi Mirosław Żydek, wójt Gminy Konopnica. - W kościele św. Marcina w Zembrzycach znajduje obraz świętego, z którym powiązana jest tradycja gęsiny na św. Marcina. I do tej tradycji nawiążemy.


Zasmakuj w Suchyni

Przed tygodniem pisaliśmy o podlaskich smakach w Suchyni, ale chochlik zamienił nam nazwę na Suchowola. To w Suchyni piecze się słynną kiszkę ziemniaczaną oraz babkę. Co warto tu zobaczyć?

- Zasmakuj w Tradycji to także odkrywanie ciekawych miejsc. Gmina Kraśnik również posiada perełki, które koniecznie należy odwiedzić. W Spławach Drugich funkcjonuje Izba Tradycji Cegielnianej. Wśród kilkuset eksponatów są cegły z całego świata, bo tradycja ich wypalania sięga średniowiecza, a okolice Kraśnika są określane krajowym zagłębiem cegły. Dla osób aktywnych polecam szlak rowerowy Kraśnik-Lwów. Na wyróżnienie zasługuje kaplica p.w. Św. Trójcy w Stróży Kolonia. To bezcenny przykład późnobarokowej architektury sakralnej z 2 połowy XVIII w. o rzadkim w Polsce założeniu na planie trójkąta - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik.

Pozostałe informacje

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Michael Fassbender i Jodie Turner-Smith w serialu The Agency
DO ZOBACZENIA
film

The Agency: Szpiegowska premiera już w lutym (wideo)

Michael Fassbender, Richard Gere, Jeffrey Wright i Jodie Turner-Smith w szpiegowskim thrillerze The Agency. Premiera 10 lutego.

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok
PLANY I PIENIĄDZE

Chełm w budowie: Plany inwestycyjne na 2025 rok

Ambitne plany samorządu miasta potwierdza „prorozwojowy budżet” na poziomie ponad pół miliarda złotych. Co przewiduje harmonogram inwestycji na ten rok?

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Szarpał i bił swoją partnerkę. Teraz grozi mu pięć lat

Włodawscy policjanci zatrzymali 46-latka, który szarpał i bił swoja konkubinę. Jak ustalili mundurowi, mężczyzna od kilku miesięcy znęcał się nad kobietą.

Kolędowanie u Barnardynów
31 stycznia 2025, 19:00

Kolędowanie u Barnardynów

Już 31 stycznia odbędzie się wydarzenie – „Niezła szopka u Bernardynów”, które potrwa do 1 lutego.

Rok 2025 przyniósł kilka zmian dla pasażerów komunikacji miejskiej w Puławach. Od tygodnia działa nowy rozkład jazdy, nieco odchudzony w stosunku do starego. Kolejne nowości zaplanowano na maj
PUŁAWY

Mniej połączeń, droższe bilety. Ale za rok będą jeździć elektryki

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia testuje nowy rozkład jazdy, w którym brakuje m.in. linii M1 i M2. Na ośmiu innych wprowadzono ograniczenia liczby kursów - chodzi o te prowadzące do Zakładów Azotowych i Kazimierza Dolnego. Spółka planuje także nowe inwestycje.

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

"Znajomi" poprosili ich o przelew na Blika. Tak stracili pieniądze

Tu 6700, tam 1600 złotych. Wystarczyło, że na konta ich znajomych włamali się oszuści.

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin
KADRY

Nowy trener w sztabie Motoru Lublin

Sztab szkoleniowy Motoru Lublin ciągle rośnie w siłę. Na początku przygotowań do rundy wiosennej beniaminek PKO BP Ekstraklasy ogłosił, że z bramkarzami oprócz Marcina Zapała będzie pracował także Jarosław Tkocz. We wtorek okazało się, że do żółto-biało-niebieskich dołączył jeszcze Jakub Deszczka.

System amunicji krążącej WARMATE
WSPÓŁCZESNE POLE WALKI

Obserwacja i identyfikacja. Ćwiczenia z dronami kamikadze

Dron kamikadze może przez godzinę unosić się nad danym obszarem w oczekiwaniu na wybór celu. A przez cały czas może zapewnić przewagę na polu walki. Jak wyglądają ćwiczenia operatorów systemu WARMATE z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

Groził Owsiakowi śmiercią i oferował pieniądze za jego zastrzelenie. Usłyszał zarzuty

38-letni mężczyzna groził na Facebooku Jerzemu Owsiakowi śmiercią i nawoływał do jego zabójstwa, oferując 100 tys. złotych za jego zastrzelenie. Trafił do aresztu.

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci
NA ZDROWIE

Żółty Talerz: wsparcie w walce z niedożywieniem dzieci

Zdrowe posiłki i edukacja prozdrowotna. Polski Czerwony Krzyż zapełnia talerze dzieci placówek opiekuńczo-wychowawczych zdrowymi produktami.

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia
ZA DUŻO nadchloranu

Dwie partie herbat znikają ze sklepów. Mogą być groźne dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem dwóch partii herbaty ziołowej. Powód? Zbyt duże stężenie nadchloranu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium