Cóż może być piękniejszego wiosną, niż słodkie soczyste truskawki i świeże szparagi? Jeśli podamy do tego kieliszek domowego koniaku, to aż chce się żyć. Na kolejnych warsztatach "Zasmakuj w Tradycji, które odbyły się w Wyżnicy, tradycja połączyła się z nowoczesną, wykwintną kuchnią
Miejsce mocy
Jak mógł wyglądać zamek? Był niewielki, murowany, posadowiony na planie prostokąta. Miał dwie kondygnacje i jedną wieżę, mur obronny i bramę wjazdową. Na arcyciekawej stronie dzierzkowicemoje.pl, znajdziecie opis inwentarzowy zamku: "Wyszedłszy nazad na dziedziniec górny schodami na drugi dolny Dziedzińczyk, na schody wchodząc furtką między murem pod dachem. Z tym bez drzwi, po prawej ręce furtki mur wywalony (…) Drzwi do pokoiku, na zawiasach, hakach, z klamkami i wrzeciądzem żelaznymi. Wszedłszy w pokój podłoga z tarcic sosnowa i pułap, okien dużych o czterech kwaterach w ołów oprawnych, potłuczone, z okiennicami stoczystymi, komin murowany na dach wywiedziony. Piec zielony zły. Z tego pokoju wyszedłszy przez sionkę pod ganek dalej postępując, zaraz Skarbiec do którego drzwi dębowe o dwóch wrzeciądzach na zawiasach i hakach żelaznych. Podłoga w tym Skarbcu sosnowa, sklepienie murowane, okno o dwóch kwaterach w ołowiu złe z kratą żelazną”.
Warto dodać, że królów w zamku było więcej. Poza Kazimierzem odwiedzili go także Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt Stary. W królewskich orszakach znajdowali się także wybitni dostojnicy: kanclerz, wojewodowie i kasztelani - a skarbiec zamkowy zapełniał się darami.
Po zamku ani śladu. Ale została legenda o miejscu mocy. Kiedy stanąć na wzgórzu, na którym stał zamek, można odczuć niezwykły przypływ dobrej energii. Warto sprawdzić.
Truskawki i szparagi
To także moc, ale witamin. Dodatkowo szparagi to bardzo silny afrodyzjak. Ale nie tylko: to także lekarstwo. - Oto zdrowotne szparagi albo, co ciekawe, młode pędy chmielu. Receptura sprzed ponad dwustu lat. "Potrawa dla chorych. Szparagi i chmiel młody na wiosnę dla chorych barzo dobry tak nagotowany. Wziąć szparagów abo chmieli młodego sosików, obwarzyć, polewkę odcadzić, a zalać rosołkiem kapłunim abo cielęcym. Wedle upodobania zaprawić, podać choremu” - podaje prof. Jarosław Dumanowski, znawca kuchni staropolskiej.
- Szparagi są dobre, ale truskawki i szparagi to jeszcze lepszy duet - mówią Adam i Krystyna Oszust z Wyżnicy. Hodują to i to. - Ze szparagami dopiero zaczynamy. Czekaliśmy 3 lata i mamy pierwszy zbiór - mówi Adam. Na warsztaty przygotowali szparagi w sosie.
- 1 kg szparag gotuje się w 1,5 l wody, dodaje się kostkę rosołową, łyżkę masła, łyżkę stołową soli, łyżkę stołową suszonych warzyw. Wszystko razem gotuje się 7 minut. 3 łyżki majonezu łączymy z łyżką śmietany, doprawiamy do smaku, mieszamy i zalewamy szparagi - tłumaczy Krystyna.
Zasmakuj w Tradycji
To wspólny projekt trzech Lokalnych Grup Działania z powiatu lubelskiego, kraśnickiego i biłgorajskiego.
- Razem z mieszkańcami odkrywamy zapomniane potrawy. Pokazujemy, że można je zarejestrować i wpisać na listę produktów tradycyjnych. Podpowiadamy, że w dobie coraz modniejszej turystyki kulinarnej, tradycyjne przysmaki mogą być sposobem na promocję swojej miejscowości i źródłem dodatkowego zarobku - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik.
Lokalne przysmaki zaprezentowane w Wyżnicy mieniły się zapachami i kolorami. Tradycyjny smak mieszał się z nowoczesnością - i to się chwali. Najciekawsze przepisy znajdziecie niżej, a my mamy dla was hit: przepis na koniak domowy.
Składniki: śliwki suszone, rodzynki królewskie, drzazgi dębowe, herbata, domowy alkohol.
Wykonanie: wszystkie składniki zalewa się 36% alkoholem, leżakuje to z owocami miesiąc czasu. Następnie odcedza się owoce, filtruje przez filtr do kawy. Z drzazgami dębowymi leży im dłużej, tym lepiej.