Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

24 maja 2014 r.
20:00
Edytuj ten wpis

Kulinarna Mapa Lubelszczyzny: Zasmakuj w Wyżnicy

Cóż może być piękniejszego wiosną, niż słodkie soczyste truskawki i świeże szparagi? Jeśli podamy do tego kieliszek domowego koniaku, to aż chce się żyć. Na kolejnych warsztatach "Zasmakuj w Tradycji, które odbyły się w Wyżnicy, tradycja połączyła się z nowoczesną, wykwintną kuchnią

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wyżnica to urokliwa miejscowość położona w gminie Dzierzkowice. Ongiś wieś Dzierzkowice była ważnym przystankiem na królewskim trakcie: Kraków - Lublin - Wilno. Na zamku, po którym nie ma nawet śladu, zatrzymywali się polscy królowie. W tym Kazimierz Wielki, który mógł być jego fundatorem. Król był w Dzierzkowicach dwukrotnie. Podczas podróży z Krakowa do Lublina zatrzymał się na zamku 2 czerwca 1358 roku. Kiedy wracał, miał nocować tu w dniach 18-19 czerwca.

Miejsce mocy
Jak mógł wyglądać zamek? Był niewielki, murowany, posadowiony na planie prostokąta. Miał dwie kondygnacje i jedną wieżę, mur obronny i bramę wjazdową. Na arcyciekawej stronie dzierzkowicemoje.pl, znajdziecie opis inwentarzowy zamku: "Wyszedłszy nazad na dziedziniec górny schodami na drugi dolny Dziedzińczyk, na schody wchodząc furtką między murem pod dachem. Z tym bez drzwi, po prawej ręce furtki mur wywalony (…) Drzwi do pokoiku, na zawiasach, hakach, z klamkami i wrzeciądzem żelaznymi. Wszedłszy w pokój podłoga z tarcic sosnowa i pułap, okien dużych o czterech kwaterach w ołów oprawnych, potłuczone, z okiennicami stoczystymi, komin murowany na dach wywiedziony. Piec zielony zły. Z tego pokoju wyszedłszy przez sionkę pod ganek dalej postępując, zaraz Skarbiec do którego drzwi dębowe o dwóch wrzeciądzach na zawiasach i hakach żelaznych. Podłoga w tym Skarbcu sosnowa, sklepienie murowane, okno o dwóch kwaterach w ołowiu złe z kratą żelazną”.

Warto dodać, że królów w zamku było więcej. Poza Kazimierzem odwiedzili go także Aleksander Jagiellończyk i Zygmunt Stary. W królewskich orszakach znajdowali się także wybitni dostojnicy: kanclerz, wojewodowie i kasztelani - a skarbiec zamkowy zapełniał się darami.
Po zamku ani śladu. Ale została legenda o miejscu mocy. Kiedy stanąć na wzgórzu, na którym stał zamek, można odczuć niezwykły przypływ dobrej energii. Warto sprawdzić.

Truskawki i szparagi

To także moc, ale witamin. Dodatkowo szparagi to bardzo silny afrodyzjak. Ale nie tylko: to także lekarstwo. - Oto zdrowotne szparagi albo, co ciekawe, młode pędy chmielu. Receptura sprzed ponad dwustu lat. "Potrawa dla chorych. Szparagi i chmiel młody na wiosnę dla chorych barzo dobry tak nagotowany. Wziąć szparagów abo chmieli młodego sosików, obwarzyć, polewkę odcadzić, a zalać rosołkiem kapłunim abo cielęcym. Wedle upodobania zaprawić, podać choremu” - podaje prof. Jarosław Dumanowski, znawca kuchni staropolskiej.

- Szparagi są dobre, ale truskawki i szparagi to jeszcze lepszy duet - mówią Adam i Krystyna Oszust z Wyżnicy. Hodują to i to. - Ze szparagami dopiero zaczynamy. Czekaliśmy 3 lata i mamy pierwszy zbiór - mówi Adam. Na warsztaty przygotowali szparagi w sosie.

- 1 kg szparag gotuje się w 1,5 l wody, dodaje się kostkę rosołową, łyżkę masła, łyżkę stołową soli, łyżkę stołową suszonych warzyw. Wszystko razem gotuje się 7 minut. 3 łyżki majonezu łączymy z łyżką śmietany, doprawiamy do smaku, mieszamy i zalewamy szparagi - tłumaczy Krystyna.

Zasmakuj w Tradycji

To wspólny projekt trzech Lokalnych Grup Działania z powiatu lubelskiego, kraśnickiego i biłgorajskiego.

- Razem z mieszkańcami odkrywamy zapomniane potrawy. Pokazujemy, że można je zarejestrować i wpisać na listę produktów tradycyjnych. Podpowiadamy, że w dobie coraz modniejszej turystyki kulinarnej, tradycyjne przysmaki mogą być sposobem na promocję swojej miejscowości i źródłem dodatkowego zarobku - mówi Wioletta Wilkos, prezes LGD Kraśnik.

Lokalne przysmaki zaprezentowane w Wyżnicy mieniły się zapachami i kolorami. Tradycyjny smak mieszał się z nowoczesnością - i to się chwali. Najciekawsze przepisy znajdziecie niżej, a my mamy dla was hit: przepis na koniak domowy.

Składniki: śliwki suszone, rodzynki królewskie, drzazgi dębowe, herbata, domowy alkohol.
Wykonanie: wszystkie składniki zalewa się 36% alkoholem, leżakuje to z owocami miesiąc czasu. Następnie odcedza się owoce, filtruje przez filtr do kawy. Z drzazgami dębowymi leży im dłużej, tym lepiej.

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium