Jego listki zastąpią rukolę, a marynowane pąki kapary. Żółte kwiaty mniszka w cieście naleśnikowym smakują jak najlepsze racuszki. A miód mniszkowy powinien być w każdej apteczce.
W maju piękne złoci się na łąkach. Pojawia się na trawnikach. Żółte kwiaty mniszka są symbolem przetrwania.
– Kwiaty, liście i łodygi mniszka znakomicie sprawdzą się na talerzyu, można przyrządzać z nich smaczne potrawy – mówi Jean Bos, kucharz króla Belgów, którego pasją są kwiaty jadalne.
Na przykład?
– Miód z mniszka, który jest doskonały w smaku i bardzo zdrowy. Właśnie nazbierałem i miód już zrobiony. Płatki kwiatu mniszka dodaję do ciast i deserów. Polecam także naleśniki z młodymi listkami mniszka. Należy je posiekać, wymieszać z ciastem naleśnikowym, nie słodzić i usmażyć – wyjaśnia Jean Bos.
Stefania Korżawska, autorka książek o ziołach mówi, że „zioła są miłością, mają bardzo dużo w sobie miłości i od ludzi niczego nie potrzebują a w zamian dają nam tak dużo, dają nam zdrowie, są uniżonymi sługami ojca niebieskiego”. Pamiętajmy o tym, zbierając pąki, kwiat i listki mniszka. Kryją w sobie bezcenne substancje lecznicze.
Marynowane pąki kwiatów mniszka
Okazuje się, że pąki kwiatów mniszka można marynować w soku z cytryny czy limonki, w occie z oliwą, w solance jak ogórki. Jak to zrobić? W wyparzonych słoiczkach układamy świeże pączki, zebrane z dala od dróg.
Robimy marynatę z octu jabłkowego, listka laurowego, ziela angielskiego, pieprzu, kardamonu, otartej skórki z cytryny i brązowego cukru. Marynatę doprowadzamy do wrzenia, po kilku minutach cedzimy, zalewamy pąki, do każdego słoiczka wkładamy po jednym goździku. Pasteryzujemy i odstawiamy na dwa tygodnie.
Mniszkowe kapary są doskonałym dodatkiem do sałatek, tatara, zimnego i pieczonego mięsa.
Miód mniszkowy według Danuty Pietrusik z Kodnia
Składniki: około 200 kwiatów mniszka, 2 listy wody, 1 kg cukru, 3 cytryny.
Wykonanie: kwiaty mniszka rozłożyć na białym papierze i wystawić na słońce, żeby pozbyć się robaczków i żuczków. Przełożyć do garnka, zalać dwoma litrami wrzątku, odstawić na 3 godziny, żeby kwiaty dobrze się zaparzyły.
Odcedzić, dodać cukier, gotować na wolnym ogniu trzy godziny. Dodać sok z 3 cytryn, wymieszać, ostudzić i rozlać do wyparzonych słoiczków i zapasteryzować.
Mniszek w konfiturze
Składniki: 20 dag płatków z mniszka, 20 dag cukru, 1 i ½ szklanka wody, sok z 1 cytryny, 1 żelfix.
Wykonanie: z każdego kwiatka oberwać pałatki. Zalać na noc gorącym syropem z wody i cukru, dodać sok z cytryny. Odstawić na noc. Następnego dnia smażyć na wolnym ogniu 30 minut. Dodać żelfix.
Gorące konfitury nakładać do jak najmniejszych słoiczków.
Pesto z mniszka
Składniki: 2 garście młodych listków z mniszka lekarskiego, 2 łyżki pestek z dyni, 3 ząbki czosnku, sól, 2 łyżki parmezanu, 200 ml oleju, sól i pieprz na smak.
Wykonanie: listki zblanszować. Wrzucić do blendera wraz z pestkami dyni, czosnkiem, solą i pieprzem, rozdrobnić. Dodać ser, zmiksować, wlewając olej. Można doprawić gałką muszkatołową. Przełożyć do słoiczków, zalać olejem z wierzchu, zakręcić.
Doskonałe do makaronów i kanapek.
Pizza z mniszkiem
Składniki: ciasto na pizzę, 2 serki mozarella, 1 puszka pomidorów bez skórki, czarne oliwki, garść posiekanych listków mniszka lekarskiego, sól.
Wykonanie: mozarellę i pomidory pokroić w plastry. Posolić. Krążkami mozarelli pokryć ciasto. Ułożyć pomidory, posypać oregano. Na to jeszcze jedną warstwę mozarelli, oliwki, dowolne zioła. Wierzch skropić oliwą, upiec pizzę w piekarniku. Wyjąć, posypać listkami mniszka. Skropić dobrą oliwą. Młode listki mniszka doskonale zastępują rukolę.
Placki ziemniaczane z mniszkiem
Składniki: 50 dag ziemniaków, 3 łyżki mąki, 2 jajka, 1 cebula, 3 łyżki posiekanych listków mniszka, sól, pieprz, olej rzepakowy.
Wykonanie: ziemniaki ugotować, utłuc z mąką, wymieszać z jajkami, dodać listki mniszka i posiekaną cebulę, doprawić solą i pieprzem. Smażyć na złoto. Podawać z kwaśną śmietaną.
Sałatka z mniszka
Składniki: 2 duże garście listków mniszka, kawałek parmezanu, oliwa. Na sos: 2 szalotki, 2 łyżeczki musztardy miodowej, 1 łyżeczka sosu balsamicznego, sól, pieprz, kto lubi wędzony boczek.
Wykonanie: posiekać szalotki, wrzucić do miseczki, dodać musztardę, doprawić solą z pieprzem. Powoli wlewać oliwę wąską strużką. Wrzucić do misy osuszone listki mniszka, wlać sos, wymieszać, doprawić sosem balsamico, ozdobić płatkami parmezanu. Kto lubi, może dodać pokrojony w kostkę boczek, uprzednio usmażony na patelni.
Szpinak z mniszka z orzeszkami piniowymi i serem pleśniowym
Składniki: 2 garście listków mniszka, kilka ząbków czosnku, 2 łyżki orzeszków piniowych, sól, pieprz, małe opakowanie sera pleśniowego, dobra oliwa.
Wykonanie: na patelni rozgrzać oliwę, zeszklić czosnek. Dodać młode listki mniszka, smażyć minutę. Dodać pogrążone na patelni orzeszki piniowe oraz kawałki sera pleśniowego. Po minucie wyłożyć na talerze. Podawać z bagietką.
Twarożek z mniszkiem
Składniki: 25 dag sera półtłustego, 1 maślanka, 3 szalotki, 3 oliwki, garść młodych listków mniszka, sól, pieprz.
Wykonanie: szalotki posiekać z oliwkami i listkami mniszka. Dodać do rozkruszonego sera, wlać maślankę, dokładnie wymieszać, doprawić solą i białym pieprzem.
Zalewajka na młodych ziemniakach z mniszkiem
Składniki: litr bulionu, 4 młode ziemniaki, 20 dag wędzonego boczku, garść listków mniszka, 2 łyżki łazanek, 2 łyżki mąki, sól, pieprz, natka pietruszki.
Wykonanie: do gotującego się bulionu wrzucić ziemniaki pokrojone w kostkę, łazanki i posiekane listki mniszka, gotować 10 minut. Na patelni podsmażyć boczek pokrojony w kostkę, dodać mąkę, rozprowadzić bulionem, wlać do zupy. Doprawić solą z pieprzem. Na talerzach posypać zieloną natką pietruszki.
Zupa z mniszka lekarskiego
Składniki: litr bulionu warzywnego, 4 garście młodych listków z mniszka, 1 mała cukinia, 3 ząbki czosnku, pęczek koperku, łyżka masła, sól, pieprz.
Wykonanie: cukinię pokroić w kostkę, podsmażyć na maśle, zalać bulionem, dodać czosnek, gotować 20 minut. Doprawić solą i pieprzem, dodać listki mniszka, zmiksować.