Ponad 100 potraw wystawiono do konkursu na najlepszy produkt żywnościowy Lubelszczyzny, który w niedzielę 7 sierpnia odbył się w Muzeum Wsi Lubelskiej. Oto 8 przepisów na tradycyjne potrawy.
Karaski w marynacie
8 karasków oczyścić, umyć, obtaczać w mące i obsmażyć na oleju na złoto. Ze szklanki octu, 4 szklanek wody, łyżki cukru, soli, pieprzu i ziela angielskiego, cebuli i marchwi zrobić marynatę i zalać nią karaski. Trzymać w słoju tydzień.
Krupiak
Ugotować 4 litry kartofli, odcedzić, utłuc, dodać skąpy litr krup (kaszy gryczanej). Utłuc, wydusić, postawić do ostygnięcia. Wymiesić, dodać 30 dag stopionej słoniny, 30 dag syra białego, podlać litrem kwaśnej śmietany. Wbić 4 jaja, posolić, popieprzyć, wyrobić. Nasmarować blachę tłuszczem, wyłożyć krupiaka. Piec w piecu chlebowym przez 2 godziny.
Placek z serem i szczypiorem i hładioszki
Posiekać na drobno dwie garście szypioru. Poddusić na oleju. Wymieszać z pół kg sera, podlać szklanką śmietany, doprawić solą z pieprzem. Na blaszce ułożyć warstwę drożdżowego ciasta, na to farsz, na to drugą warstwę ciasta. Piec pół godziny w temperaturze 180 stopni. W drugiej wersji szczypior zastąpić cebulą duszoną na oleju.
Podaje Maria Kujawa, Dołhobrody
Hładioszki
Na stole rozłożyć sparzone liście kapusty. Na liściach rozkładać nadzienie z tłuczonych ziemniaków wymieszanych z hładioszkami (jesienne grzyby znad Buga) duszonymi z cebulką. Nadzienie musi być doprawione solą z pieprzem. Zawijać w roladę, obsmażyć na złoto. Kroić w plastry. Podawać na gorąco lub na zimno.
Gomólki suszone i szynka \"stychno\"
Pół kg białego sera wymieszać z 1 surowym jajkiem, doprawić solą do smaku. Dobrze wyrobić. Formować małe gomółki. Suszyć 4 do 5 dni w piekarniku w niskiej temperaturze. Albo w przewiewnym miejscu na dworze. Można wędzić w zimnym dymie.
Podaje Teresa Jakubiec, Nowy Holeszów
Szynka "stychno”
Baranią szynkę włożyć na 12 godzin do zalewy z marchwi, pietruszki, selera, 4 łyżek oliwy i 2 łyżek octu, ziela angielskiego i pieprzu. Zrobić ciasto chlebowe. Gdy wyrośnie rozwałkować na stolnicy, włożyć szynkę z warzywami, zawinąć, zalepić brzegi. Piec 2 godziny w piecu chlebowym.
Sójki i malinóweczka
Wyrobić ciasto chlebowe, zostawić do wyrośnięcia. Ugotować pół kg kapusty kiszonej z 10 dag kaszy jaglanej, wymieszać solą z pieprzem. Z ciasta formować paluchy, wkładać do środka nadzienie, piec w piecu chlebowym.
Podaje Regina Żyła, Olbięcin
Malinóweczka
Zrobić litr soku ze świeżych malin. Doprawić cukrem na smak. Odstawić na 2 tygodnie. Co jakiś czas dodawać cukier i odstawiać w ciemne miejsce. Po kilku miesiącach dodawać małymi porcjami spirytus i odstawiać do leżakowania. Po 6 miesiącach dodawania Malinóweczka gotowa. Leczy choroby i zapewnia długowieczność.