Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

21 września 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Smak Wisznic. Dania z dyni

0 0 A A

Złota jesień w pełni. Zapraszamy na kulinarną wyprawę do Wisznic, gdzie w okolicach rośnie najwięcej dyń w Polsce. W kilku odmianach. Jedne nadają się na zupę, drugie na warzywny garnek, jeszcze inne na konfiturę i marynatę. Tak jak w Prowansji pola lśnią fioletami, tak w Wisznicach mienią się odcieniami pomarańczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak dojechać do Wisznic? Na Lubartów, przez malowniczy Ostrów, potem królewskim szlakiem przez Parczew. Zwróćcie uwagę na Dolinę Zielawy oraz przydrożne restauracje. Moja ulubiona to Gospoda w Podedwórzu. Chyba jedyna knajpa w regionie, gdzie podaje się ryby rano złowione przez wędkarzy. Można trafić na liny, które podane w śmietanie zachwycą podniebienia najwytrawniejszych smakoszy.

Co zobaczyć w Wisznicach

Zanim zaczniecie polowanie na dynie, warto zaplanować sobie czas na kilka ważnych zabytków w samych Wisznicach i okolicy. Zobaczcie kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP w Wisznicach; to dawna cerkiew unicka. I obowiązkowo niesamowity cmentarz w centrum miasta z grobami rodziny Kraszewskich. Ciekawą świątynię zobaczycie w Polubiczach. W Horodyszczu jest drewniana dzwonnica i plebania.

Fascynujący jest także szlak legend. W lesie Lipowe jest miejsce nazwane Duże Bagno. Według miejscowych podań straszy tam dziewczynka ubrana na biało. Szukajcie także w przewodnikach Dworskiego Krzyża. To okrągły, betonowy słup z metalowym krzyżem na szczycie. Według legend wykonano go kiedyś ze złota.

Warto także na mapie znaleźć Cerkwisko. To średniowieczny gród znajdujący się obok Zielawy. Ponoć zapadł się pod ziemię, a kiedy świtem przyłożyć ucho do ziemi - słychać bicie dzwonów.

Atrakcji jest więcej. Wystarczy zatrzymać się w którejś z przydrożnych wsi, znaleźć ławeczkę na której siedzą gospodarze i posłuchać wspomnień. A następnie wyruszyć na polowanie.

Polowanie na dynie

Wisznice są stolicą dyniowych upraw w Polsce. A Lubelszczyzna uchodzi za dyniowe zagłębie. Dynia to roślina jednoroczna, łodyga ma kilka metrów długości, owoce mogą ważyć po kilkadziesiąt kilogramów.

Dlaczego w Wisznicach rosną najsmaczniejsze dynie w Polsce? Decyduje o tym nasłonecznienie, odpowiednia wilgotność i minerały w ziemi. Z dynią jest jak z winoroślą, czerpie smak z ziemi, powietrza, słońca.

Jak polować na dynie? Znaleźć gospodarza, popytać o gatunki i kupić na nasiona. I na jedzenie. Gospodarz podpowie, która dynia nada się na zupę, która na drugie, która na deser.

Kiedy dynie przyjadą do domu, za długo trzymać ich na parapecie nie można, bo mogą spleśnieć. Najlepiej je obrać, wybrać pestki (to witaminowy skarb), pokroić w kostkę, zapakować w woreczki i zamrozić. Żeby po rozmrożeniu dynia była jak świeża, należy rozmrozić ją w mleku.

Wisznicka zupa z dyni

Jest prosta w przyrządzeniu, bardzo smaczna i ma imbirowy smak. Miejscowe gospodynie podają proporcje "na oko”, bo wszystko trzeba dodawać z wyczuciem, żeby na pierwszym planie zawsze była dynia.

Składniki: 1 słodka dynia, woda, sos sojowy, gałka muszkatołowa, pieprz, imbir, listki pietruszki.
Wykonanie: dynię ugotować w osolonej wodzie i rozgnieść. Doprawić do smaku sosem sojowym, gałką muszkatołową, pieprzem i imbirem. Posypać siekaną pietruszką.

Co do zupy? Mogą być grzanki, mogą być lane kluski, może być bagietka posmarowana czosnkowym masłem. Podstawowy przepis na dyniową można (i należy) modyfikować. Można dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, można podsmażony boczek.

Mi osobiście bardzo pasują do zupy dyniowej sery. Można na finał zaprawić zupę serkami topionymi (koniecznie ziołowymi), można dodać parmezanu. Można także wzbogacić zupę dyniową kołdunami z mięsem lub pierożkami ziemniaczanymi, uprzednio podsmażonymi na oliwie.

W Wisznicach jadłem także zupę dyniową, do której podano kawałek babki ziemniaczanej.

Babka do dyni

Babka ziemniaczana ma swoje święto Supraślu. Tam odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej.

Składniki:1,5 kg ziemniaków, 30 dag cebuli, 20 dag boczku, 3 jaja, 3 łyżki mąki, 4 łyżki oleju, bułka tarta, majeranek, kminek, sól, pieprz.

Wykonanie: obrać ziemniaki. Połowę zmiksować, połowę zetrzeć na drobne wiórki, włożyć do dużej miski i wymieszać. Posiekaną cebulę i boczek udusić na oleju. Do ziemniaków wbić jaja, wsypać 3 czubate łyżki mąki i wymieszać. Na koniec dodać łyżkę majeranku, sól, pieprz i inne przyprawy. Dużą formę wysmarować tłuszczem, obficie obsypać bułka tartą i wypełnić masą ziemniaczaną. Piec 2 godziny w temperaturze około 150 C°. Baka najlepsza jest na gorąco prosto z pieca podana ze śmietaną. Doskonała jest na zimno. Do zupy dyniowej należy pokroić ją w kostkę i podsmażyć na złoto. Zresztą babka ziemniaczana podsmażona na drugi dzień jest najlepsza na świecie.
Pierogi ziemniaczane po wisznicku

SKŁADNIKI: Farsz: 0,5 kg wędzonego boczku, 2 kg ziemniaków, 2 cebule, sól , pieprz, zielona pietruszka, 1/2 szklanki mleka. Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 żółtko, 1 łyżka stołowa oleju, 1 łyżeczka soli.

WYKONANIE: ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce. Odsączyć sok. Dodać sól, pieprz, zieloną pietruszkę i mleko. Pokrojony boczek i cebulę podsmażyć. Tak przygotowanym farszem napełnić przygotowane wcześniej ciasto. Gotować w lekko osolonej wodzie aż do wypłynięcia pierogów. Podajemy ze śmietaną, z boczkiem, z masłem. Jeszcze lepsze są podsmażone na złoto. Uwaga: ziemniaczany farsz można pół na pół zmieszać z farszem dyniowym. Wtedy dopiero zacznie się smakowa jazda.
Podlaskie knedle ze śliwkami

SKŁADNIKI: 1 kg ziemniaków, 25 dag mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 jajka, sól.

WYKONANIE: ziemniaki ugotować i przepuścić przez maszynkę lub praskę. Do wystudzonych dodać mąkę, jajka, sól, zrobić ciasto. Formować łyżką okrągłe knedle, nadziewając każdy śliwką bez pestki. W miejsce pestki wsypać trochę cukru. Zlepić i gotować w lekko osolonej wodzie aż wypłyną. Podawać bezpośrednio po ugotowaniu polane masłem lub posypane zrumienioną bułką tartą lub śmietaną.
Knedle śliwowe najlepsze są z wody. A spróbujcie podsmażyć na je maśle na chrupiąco. Na Podlasiu spotkałem się z obyczajem, kiedy do miski knedli podano powidła śliwkowe.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych
Foto
galeria

Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych

W niedzielę odbył się Wojewódzki Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zespoły śpiewacze, soliści, kapele ludowe prezentowali kulturę ze swoich regionów.

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Zbigniew Wojciechowski wylądował w kraśnickich wodociągach

Trwa powyborcza karuzela kadrowa. Były wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski, odnalazł się w Kraśniku, w radzie nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został oddelegowany do kierowania firmą.

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Bogdanka LUK Lublin wymieni ponad połowę zespołu

Aż ośmiu zawodników odejdzie z kadry Bogdanki LUK Lublin. W gronie nowych graczy piątej drużyny minionych rozgrywek PlusLigi na pierwsze miejsce wysuwa się osoba Wilfredo Leona.

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Politechnika Lubelska liderem w patentowaniu

Butelka do szybkiego napełniania, tablica do czytania przez osoby niewidome czy urządzenie do oczyszczania powietrza. Lubelska uczelnia z największą liczbą patentów w Polsce.

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec wrócił na ring. Znowu chce wejść na szczyt

Łukasz Maciec jednogłośnie pokonał na punkty Pablo Sosę podczas gali Olavoga Boxing Night w Pionkach

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

Wiślanie Jaśkowice wzięli wszystkie punkty. Piąty mecz z rzędu Podlasia bez wygranej u siebie

W środę Podlasie przełamało kiepską passę w Krośnie. Kibice biało-zielonych liczyli, że ich pupile wreszcie wygrają także w Białej Podlaskiej. Niestety, w niedzielę gospodarze musieli uznać wyższość Wiślan Jaśkowice (0:2)

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Kastety i stare silniki, czyli kontrabanda na granicy

Narkotyki w sortowni, biała broń na granicy. Te i inne towary zabezpieczyli w ubiegłym miesiącu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej.

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Zainwestują w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie oficjalnie zainaugurował dwa projekty. Na Lubelszczyźnie powstaną Regionalne Centra Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a nauczyciele, psycholodzy i kadra szpitala przejdą odpowiednie szkolenia.

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium