Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

21 września 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Smak Wisznic. Dania z dyni

0 0 A A

Złota jesień w pełni. Zapraszamy na kulinarną wyprawę do Wisznic, gdzie w okolicach rośnie najwięcej dyń w Polsce. W kilku odmianach. Jedne nadają się na zupę, drugie na warzywny garnek, jeszcze inne na konfiturę i marynatę. Tak jak w Prowansji pola lśnią fioletami, tak w Wisznicach mienią się odcieniami pomarańczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak dojechać do Wisznic? Na Lubartów, przez malowniczy Ostrów, potem królewskim szlakiem przez Parczew. Zwróćcie uwagę na Dolinę Zielawy oraz przydrożne restauracje. Moja ulubiona to Gospoda w Podedwórzu. Chyba jedyna knajpa w regionie, gdzie podaje się ryby rano złowione przez wędkarzy. Można trafić na liny, które podane w śmietanie zachwycą podniebienia najwytrawniejszych smakoszy.

Co zobaczyć w Wisznicach

Zanim zaczniecie polowanie na dynie, warto zaplanować sobie czas na kilka ważnych zabytków w samych Wisznicach i okolicy. Zobaczcie kościół pod wezwaniem Św. Jerzego i Wniebowzięcia NMP w Wisznicach; to dawna cerkiew unicka. I obowiązkowo niesamowity cmentarz w centrum miasta z grobami rodziny Kraszewskich. Ciekawą świątynię zobaczycie w Polubiczach. W Horodyszczu jest drewniana dzwonnica i plebania.

Fascynujący jest także szlak legend. W lesie Lipowe jest miejsce nazwane Duże Bagno. Według miejscowych podań straszy tam dziewczynka ubrana na biało. Szukajcie także w przewodnikach Dworskiego Krzyża. To okrągły, betonowy słup z metalowym krzyżem na szczycie. Według legend wykonano go kiedyś ze złota.

Warto także na mapie znaleźć Cerkwisko. To średniowieczny gród znajdujący się obok Zielawy. Ponoć zapadł się pod ziemię, a kiedy świtem przyłożyć ucho do ziemi - słychać bicie dzwonów.

Atrakcji jest więcej. Wystarczy zatrzymać się w którejś z przydrożnych wsi, znaleźć ławeczkę na której siedzą gospodarze i posłuchać wspomnień. A następnie wyruszyć na polowanie.

Polowanie na dynie

Wisznice są stolicą dyniowych upraw w Polsce. A Lubelszczyzna uchodzi za dyniowe zagłębie. Dynia to roślina jednoroczna, łodyga ma kilka metrów długości, owoce mogą ważyć po kilkadziesiąt kilogramów.

Dlaczego w Wisznicach rosną najsmaczniejsze dynie w Polsce? Decyduje o tym nasłonecznienie, odpowiednia wilgotność i minerały w ziemi. Z dynią jest jak z winoroślą, czerpie smak z ziemi, powietrza, słońca.

Jak polować na dynie? Znaleźć gospodarza, popytać o gatunki i kupić na nasiona. I na jedzenie. Gospodarz podpowie, która dynia nada się na zupę, która na drugie, która na deser.

Kiedy dynie przyjadą do domu, za długo trzymać ich na parapecie nie można, bo mogą spleśnieć. Najlepiej je obrać, wybrać pestki (to witaminowy skarb), pokroić w kostkę, zapakować w woreczki i zamrozić. Żeby po rozmrożeniu dynia była jak świeża, należy rozmrozić ją w mleku.

Wisznicka zupa z dyni

Jest prosta w przyrządzeniu, bardzo smaczna i ma imbirowy smak. Miejscowe gospodynie podają proporcje "na oko”, bo wszystko trzeba dodawać z wyczuciem, żeby na pierwszym planie zawsze była dynia.

Składniki: 1 słodka dynia, woda, sos sojowy, gałka muszkatołowa, pieprz, imbir, listki pietruszki.
Wykonanie: dynię ugotować w osolonej wodzie i rozgnieść. Doprawić do smaku sosem sojowym, gałką muszkatołową, pieprzem i imbirem. Posypać siekaną pietruszką.

Co do zupy? Mogą być grzanki, mogą być lane kluski, może być bagietka posmarowana czosnkowym masłem. Podstawowy przepis na dyniową można (i należy) modyfikować. Można dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, można podsmażony boczek.

Mi osobiście bardzo pasują do zupy dyniowej sery. Można na finał zaprawić zupę serkami topionymi (koniecznie ziołowymi), można dodać parmezanu. Można także wzbogacić zupę dyniową kołdunami z mięsem lub pierożkami ziemniaczanymi, uprzednio podsmażonymi na oliwie.

W Wisznicach jadłem także zupę dyniową, do której podano kawałek babki ziemniaczanej.

Babka do dyni

Babka ziemniaczana ma swoje święto Supraślu. Tam odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu kiszki i babki ziemniaczanej.

Składniki:1,5 kg ziemniaków, 30 dag cebuli, 20 dag boczku, 3 jaja, 3 łyżki mąki, 4 łyżki oleju, bułka tarta, majeranek, kminek, sól, pieprz.

Wykonanie: obrać ziemniaki. Połowę zmiksować, połowę zetrzeć na drobne wiórki, włożyć do dużej miski i wymieszać. Posiekaną cebulę i boczek udusić na oleju. Do ziemniaków wbić jaja, wsypać 3 czubate łyżki mąki i wymieszać. Na koniec dodać łyżkę majeranku, sól, pieprz i inne przyprawy. Dużą formę wysmarować tłuszczem, obficie obsypać bułka tartą i wypełnić masą ziemniaczaną. Piec 2 godziny w temperaturze około 150 C°. Baka najlepsza jest na gorąco prosto z pieca podana ze śmietaną. Doskonała jest na zimno. Do zupy dyniowej należy pokroić ją w kostkę i podsmażyć na złoto. Zresztą babka ziemniaczana podsmażona na drugi dzień jest najlepsza na świecie.
Pierogi ziemniaczane po wisznicku

SKŁADNIKI: Farsz: 0,5 kg wędzonego boczku, 2 kg ziemniaków, 2 cebule, sól , pieprz, zielona pietruszka, 1/2 szklanki mleka. Ciasto: 3 szklanki mąki, 1 żółtko, 1 łyżka stołowa oleju, 1 łyżeczka soli.

WYKONANIE: ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce. Odsączyć sok. Dodać sól, pieprz, zieloną pietruszkę i mleko. Pokrojony boczek i cebulę podsmażyć. Tak przygotowanym farszem napełnić przygotowane wcześniej ciasto. Gotować w lekko osolonej wodzie aż do wypłynięcia pierogów. Podajemy ze śmietaną, z boczkiem, z masłem. Jeszcze lepsze są podsmażone na złoto. Uwaga: ziemniaczany farsz można pół na pół zmieszać z farszem dyniowym. Wtedy dopiero zacznie się smakowa jazda.
Podlaskie knedle ze śliwkami

SKŁADNIKI: 1 kg ziemniaków, 25 dag mąki pszennej, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 jajka, sól.

WYKONANIE: ziemniaki ugotować i przepuścić przez maszynkę lub praskę. Do wystudzonych dodać mąkę, jajka, sól, zrobić ciasto. Formować łyżką okrągłe knedle, nadziewając każdy śliwką bez pestki. W miejsce pestki wsypać trochę cukru. Zlepić i gotować w lekko osolonej wodzie aż wypłyną. Podawać bezpośrednio po ugotowaniu polane masłem lub posypane zrumienioną bułką tartą lub śmietaną.
Knedle śliwowe najlepsze są z wody. A spróbujcie podsmażyć na je maśle na chrupiąco. Na Podlasiu spotkałem się z obyczajem, kiedy do miski knedli podano powidła śliwkowe.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium