Skrzydełko czy udka? To chyba najsmaczniejszy dylemat w polskiej kuchni. Kurczak króluje w niej niepodzielnie. Dania z kurczaka spotkacie w każdej restauracji. Oto 7 pomysłów na obiad z kurczakiem w roli głównej.
Kurczak po węgiersku
Składniki: kurczak, pół szklanki miodu, tubka węgierskiej pasty paprykowej, 3 ząbki czosnku, sól, pieprz.
Wykonanie: kurczaka nacieramy solą z pieprzem. Odstawiamy na 3 godziny. Następnie zalewamy marynatą z miodu i pasty paprykowej. Układamy w żaroodpornym naczyniu, dodajemy czosnek na smak. Polewamy zalewą i dokładnie mieszamy. Tak, by każdy kawałek mięsa był nią otoczony. Pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 45 minut. Podlewamy sosem z pieczenia. Podajemy z ziemniakami pieczonymi z kminkiem.
Kurczak po nałęczowsku
Jego historia sięga czasów, kiedy w Nałęczowie przebywali Bolesław Prus czy Stefan Żeromski. Pomysł, żeby naciąć pierś z kurczaka, zrobić w niej kieszonkę, następnie do kieszonki nałożyć grzybów - okazał się strzałem w dziesiątkę. Ponieważ grzyby się powoli kończą, podajemy przepis na kurczaka z pieczarkami. Możecie go upiec na grillu lub w piekarniku.
Składniki: 4 pojedyncze piersi z kurczaka, 4 duże pieczarki, sok z cytryny, rozmaryn, sól, pieprz, olej.
Wykonanie: umyte i osuszone piersi z kurczaka naciąć wzdłuż, tworząc kieszenie. Natrzeć solą, pieprzem i rozmarynem. Pieczarki umyć, osuszyć, skropić sokiem z cytryny, lekko oprószyć solą i pieprzem. Włożyć do mięsa i zawinąć w nasmarowaną olejem folię aluminiową. Piec na grillu przez 30 minut.
Podawać z ziemniakami z grilla i pikantnymi sosami jogurtowymi. Do kurczakowych kopert z grilla można także włożyć po plasterku chudej szynki, wtedy danie będzie bardziej smakowite.
Kurczak po bałkańsku
To kurczak marynowany w jogurcie. Ma niebywały smak. W dodatku w sklepach pojawiły się polskie jogurty, stylizowane na jogurt bałkański.
Najpierw musimy zrobić zalewę jogurtową. Paprykę kroimy w krążki, siekamy czosnek, jogurt miksujemy z sokiem z cytryny, solą, pieprzem, dodajemy paprykę i czosnek.
Kurczaka nakłuwamy, wkładamy do naczynia, zalewamy sosem jogurtowym i zostawiamy na noc. Potem wyjmujemy z marynaty i odsączamy. Marynatę przelewamy do rondla, po zagotowaniu wkładamy mięso, dusimy 5 minut, odwracamy, dusimy kolejne 5 minut.
Mięso przekładamy do posmarowanego masłem żaroodpornego naczynia i pieczemy 45 minut w temperaturze 250 °C. Na 5 minut przed końcem pieczenia wlewamy sos jogurtowy. Podajemy w naczyniu, w którym kurczak był pieczony.
Szybki kurczak po chińsku
Żeby zrobić to danie, najlepiej zaopatrzyć się w żeliwny wok, który pozwoli nam szybo i sprawnie przyrządzić kurczaka po chińsku. Kto nie ma woka, może przyrządzić to danie przy pomocy dwóch patelni.
Składniki: 2 torebki ryżu, 2 piersi z kurczaka, 1 cebula, 1 czerwona papryka, 2 marchewki, 1 zielony por, 1 puszka pędów bambusa, 1 opakowanie fasoli mung, 1 opakowanie suszonych grzybów mun, sos sojowy, oliwa, przyprawa chińska do kurczaka.
Wykonanie: pokroić mięso kurczaka w paski, wymieszać z przyprawą, odstawić na pół godziny. Grzyby mun zalać wrzątkiem na 10 minut. Warzywa i grzyby (kiedy ostygną) pokroić w paski.
Na jednej patelni podsmażyć ryż wyjęty z torebek, zalać wodą, gotować do miękkości. Na drugiej rozgrzać oliwę, podsmażyć pokrojone warzywa, dodać mięso, grzyby, kiełki i pędy bambusa, smażyć kilkanaście minut, doprawić sosem sojowym. Do miseczek nakładać ryż, następnie mięso z warzywami.
Kurczak orientalny
Składniki: 1,5 kg kurczaka, 1 łyżeczka cynamonu, 1 łyżeczka zmielonego kminu rzymskiego, szczypta gałki muszkatołowej, 300 ml zaparzonej Kostaryki Tarrazu, 2 łyżeczki śmietany, 50 g prażonych migdałów.
Wykonanie: zmieszać przyprawy, natrzeć nimi podzielonego na porcje kurczaka. Zaparzyć kawę, odcedzić, przelać do miski, włożyć kurczka, marynować całą noc. Po wyjęciu z lodówki nóżki z kurczaka przełożyć do naczynia żaroodpornego, polać kawową marynatą, dodać sól i piec przez 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C. Następnie podlać sosem, dodać pozostałe kawałki kurczaka oraz wątróbkę, piec jeszcze przez 30 minut. Po upieczeniu wyciągnąć kurczaka i trzymać go w cieple. Z sosu pozbierać szumowiny i przelać go do czystego rondla razem z wątróbką. Sos podgrzewać na średnim ogniu, często mieszając. Polać kurczaka. Przed podaniem przybrać prażonymi migdałami.
Kurczak domowy
Najlepiej wybrać się na targ po wiejskie kurczęta. Mają zupełnie inny smak. Kroimy je w ćwiartki, a po dokładnym umyciu i osuszeniu nacieramy je solą z pieprzem i odkładamy na pół godziny do lodówki. Następnie obsmażamy na maśle, przekładamy do rondla, dodajemy trzy posiekane cebule, kilka podgrzybków i dusimy do absolutnej miękkości. Można wrzucić listek laurowy i podlać bulionem.
Na końcu dodajemy kilka łyżek tłustej, wiejskiej śmietany i dokładnie mieszamy z sosem spod kurczaków. Podajemy z tłuczonymi ziemniakami wymieszanymi z masłem i śmietaną oraz sałatą.
Skrzydełko czy udko
Pikantne udka i skrzydełka to idealna przekąska do dobrego, regionalnego piwa. Nauczył mnie je przyrządzać Andrzej Malinowski, jeden z najlepszych polskich kucharzy.
- Najważniejsza jest zalewa: pół szklanki miodu, pół szklanki ostrej musztardy, 1 łyżka stołowa majeranku, 3 ząbki czosnku, sól, pieprz, od niej zależy końcowy efekt - mówi Malinowski.
Udka i skrzydełka natrzeć solą z pieprzem. Ułożyć w żaroodpornym naczyniu. Polać zalewą i wymieszać tak, by każdy kawałek był nią otoczony.
Schować do lodówki na kilka godzin, by mięso przeszło miodowo musztardowym aromatem. A potem do piekarnika. Piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Przez 45 minut. Pierwsze pół godziny pod przykryciem, reszta bez.
Podawać z gotowanymi brokułami i pieczonymi pomidorkami koktajlowymi.