Małe przyjęcie w domu i wyjście na szampana w plener. Tak spędzi sylwestra większość Polaków. Dla tych, co zaczynają sylwestrową zabawę w domowych klimatach – mamy kilka pomysłów na menu takiego wieczoru.
W sylwestrowym menu powinny znaleźć się zgrabne przekąski. Niemcy nazywają je bawimordkami. Na pewno dobrze sprawdzą się w roli przekąsek świetne sery z Radzynia Podlaskiego.
Na przykład ser Bursztyn należy połamać (nie kroić) na nieduże kawałki, nabić każdy kawałek na szpadkę, zanurzyć w miodzie lipowym i posypać młotkowanym pieprzem. Ser ułożyć na półmisku posypanym gruboziarnistą solą morską.
Pomidory w sosie oliwno-bazyliowym z Rubinem
Składniki: 10 dag sera Rubin, 50 dag dojrzałych pomidorów, 20 dag czarnych oliwek bez pestek, 1 pęczek (doniczka) świeżej bazylii, 2 łyżki pesto, 2 łyżki octu balsamicznego, 3 ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy z oliwek.
Wykonanie: do oliwek dodać posiekaną bazylię, Pesto, oliwę, ocet balsamiczny i wyciśnięty przez praskę czosnek. Doprawić do smaku pieprzem, ewentualnie solą i dokładnie wymieszać. Całość odstawić na 2-3 godziny (nie do lodówki). Następnie umyte pomidory, bez szypułek, pokroić w cząstki. Ser Rubin zetrzeć na tarce na grubym oczku i dodać do oliwek. Powstała sałatka wspaniale smakuje z grzankami czosnkowymi. Więcej przepisów, które sprawdzą się na Sylwestra znajdziecie na stronie: www.oldpoland.pl.
Śliwki w boczku
Składniki: 25 dag chudego wędzonego boczku, 25 suszonych śliwek, 1 jabłko, 4 łyżki calvadosu, cukier.
Wykonanie: boczek schłodzić, pokroić w cienkie plastry. Jabłko pokroić na kawałki, rozgotować i odparować. Doprawić cukrem i calvadosem. Kto lubi odrobiną cynamonu. Powstałym musem napełnić śliwki. Każdą śliwkę owinąć boczkiem i przekłuć wykałaczką. Upiec na ruszcie piekarnika na złocisty kolor. Śliwki można po wyjęciu z piekarnika skropić spirytusem i podpalić.
Forszmak
Składniki: 30 dag szynki i polędwicy, korzeń pietruszki, 2 plastry selera, pół puszki groszku, 20 dag fasolki szparagowej, 2 ogórki kiszone, 1 cebula, słodka mielona papryka, pieprz, sól, ziele ang., listek laurowy.
Wykonanie: wszystkie składniki pokroić w cienkie paski, cebulę w piórka. Na patelni usmażyć na smalcu marchewkę i seler, dodać cebulę, wędlinę, następnie groszek, fasolkę szparagową, listek i ziele.
Chwilę odparować nadmiar wody, na koniec włożyć ogórek. Chwilę jeszcze poddusić. Z płaskiej łyżki mąki i smalcu przygotować złotą zasmażkę, zagęścić forszmak, konsystencję dopasować do własnych wymagań. Doprawić pieprzem, słodką papryką. Ostrożnie z solą! Wyłożyć do flaczarki, posypać natką pietruszki i kawałkami fasolki. Podawać z pieczywem.
Czarne spaghetti z łosososiem i szpinakiem
Składniki: 40 dag czarnego spaghetti barwionego atramentem z mątwy, 20 dag wędzonego łososia, 20 dag świeżych lub mrożonych liści szpinaku, 15 dag sera feta, oliwa, sok z cytryny, 3 ząbki czosnku, sól, pieprz.
Wykonanie: makaron ugotować al dente w dużej ilości wody. Na oliwie zeszklić czosnek, przesmażyć łososia, skropić cytryną, wrzucić liście szpinaku, dusić 2 minuty, doprawić solą z pieprzem. Wyłożyć na porcje makaronu, ozdobić fetą. Posypać świeżo zmielonym pieprzem i skropić oliwą.
Ormiańskie szaszłyki z Lublina
Składniki: 75 dag baraniny (jagnięciny, wołowiny) z udźca, 2 cebule, 10 ząbków czosnku, ziele angielskie, zielona pietruszka, ocet, pieprz, sól.
Wykonanie: mięso umyć, obrać z tłuszczu, pokroić na małe kawałki. Każdy kawałek zbić tłuczkiem. Cebulę pokroić w plastry, posiekać czosnek. Kawałki mięsa posolić, doprawić czosnkiem, mielonym pieprzem i zielem angielskim. Skropić octem, przesypać cebulą, włożyć do miski i schować na 3 godziny do lodówki.
Wyjąć, usunąć cebulę. Nakładać na drewniane patyczki i upiec na patelni grillowej, kilka razy obracając każdą porcję. Podać na podgrzanym półmisku posypane zieloną pietruszką. Do szaszłyków pasują plastry pomidorów przybrane posiekaną cebulą.