Młode listki mleczu poprawią smak twarożku. Zupa pomidorowa posypana kwiatkami ogórecznika zaskoczy każdego. Szpinak z młodej pokrzywy z czosnkiem jest pyszny. A makaron z bratkami zachwyca na talerzu. Wiosenna kuchnia na Lubelszczyźnie smakuje jak Prowansja.
Sałatka z młodej pokrzywy
Składniki: 50 dag młodej pokrzywy, 2 łyżki wiejskiego oleju rzepakowego, pół łyżeczki octu jabłkowego, sól i pieprz.
Wykonanie: młode końce i najmniejsze listki pokrzywy kilkakrotnie wypłukać w zimnej, wodzie, sparzyć, osączyć, posolić, skropić olejem i octem jabłkowym. Można dodać jogurtu.
Pokrzywę, która została wraz z gałązkami można posiekać i zaparzyć jak herbatę. – W okresie wiosny można pić herbatkę ze świeżej pokrzywy 2 razy dziennie przez okres 3 tygodni.
Mniszek zamiast rucoli
Młode listki mniszka, zwanego popularnie mleczem są wiosną kruche i bardzo delikatne, odrobina goryczki sprawia, że śmiało mogą zastąpić modną rucolę. Starsze listki trzeba wymoczyć w osolonej wodzie i usunąć główny nerw. Mniszek jest doskonałym składnikiem wiosennych sałatek i rozmaitych surówek piękności, które oczyszczają nasz organizm z toksyn.
Mniszek w twarożku zastępuje rzodkiewkę. Warto wiedzieć, że listki mniszka lekarskiego zawierają mannitol, substancję używaną w leczeniu wysokiego ciśnienia i serca. Możemy także z korzeni wiosennego mniszka zrobić herbatkę leczniczą.
Należy zagotować 250 ml wody, dodać 2 łyżki stołowe posiekanego korzenia mniszka lekarskiego. Zagotować, zdjąć z ogniwa, wrzucić 2 posiekane łyżki listków mniszka. Herbatkę z mniszka należy parzyć 40 minut i pić 2 szklanki dziennie w celu oczyszczenia, wzmocnienia krwi i złagodzenia bólów reumatycznych.
Lebioda lepsza niż szpinak
Choć zupa z lebiody może kojarzyć się z okupacją, to lebioda – czyli komosa biała – była przed wojną bardzo popularną jarzyną, przyrządzaną jak szpinak. Młode listki lebiody były składnikiem sałatek, w kuchni ziemiańskiej posiekana lebioda była składnikiem zup, farszów i mielonych. Skąd taka popularność lebiody? Okazuje się, że zawiera dużo wapnia, magnezu i fosforu, żelazo oraz sporo witamin.
Jak zrobić szpinak z lebiody? Lebiodę opłukać, gotować 10 minut w osolonej wodzie. Odcedzić. Drobno posiekać lub zmielić w maszynce. Dodać zasmażkę ze stopionego masła i mąki, rozprowadzoną mlekiem. Doprawić czosnkiem roztartym z solą i zagotować. Podawać z makaronem, na talerzu posypać startym serem żółtym lub serem pleśniowym.
Kto jeszcze nie ma, koniecznie powinien posadzić sobie w ogrodzie ogórecznik. Jego niebieskie kwiatuszki i listki mają ogórkowy, bardzo orzeźwiający smak. Oto bardzo posilna sałatka z fasoli i tuńczyka z ogórecznikiem.
Składniki: 1 puszka tuńczyka w zalewie, 40 dag ugotowanej fasoli, 2 łyżki kwiatków ogórecznika, 2 łyżki posiekanych pieczarek, 2 łyżki siekanego szczypiorku, 4 łyżki oleju rzepakowego, sok z cytryny, sól, pieprz, musztarda na smak.
Wykonanie: fasolę wymieszać z osączonym tuńczykiem, pieczarką, dodać szczypiorek. Sok z cytryny utrzeć z musztardą, solą i pieprzem, wlewając cienką strużką olej. Polać sosem i posypać kwiatuszkami ogórecznika.
Listki ogórecznika można dodać do twarożku z zieloną pietruszką i koperkiem, jogurt zmiksowany z ogórecznikiem to wspaniały, orzeźwiający koktajl.
Bratki i stokrotki do wszystkiego
Aż się wierzyć nie chce, że dzikie bratki i stokrotki, których wszędzie pełno – można dodawać do sałatek, ziołowego masła, zup, past i omletów.
Kwiatki bratka polnego zawierają dużo witaminy C i mikroelementów, oczyszczają organizm z toksyn, są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Można je dodawać do sałatek, warzywnego leczo i wiosennych zup, potrawy z bratkami poprawiają cerę.
Stokrotki są jeszcze bardziej uniwersalne. Nie dość, że można jeść pąki, kwiaty i młode listki stokrotek, to jeszcze stokrotki rosną od wiosny do przymrozków. Listki można dodawać do sałatek, zup, sosów, młode pąki do masła ziołowego i omletów, kwiaty do wielu potraw i napojów. Pąki stokrotek doskonale smakują z zieloną sałatą, można marynować, wtedy otrzymamy pikantne kapary.