Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

20 kwietnia 2012 r.
13:08
Edytuj ten wpis

Wiosenny smak: Pokrzywa, mniszek, bratki i stokrotki

0 2 A A

Młode listki mleczu poprawią smak twarożku. Zupa pomidorowa posypana kwiatkami ogórecznika zaskoczy każdego. Szpinak z młodej pokrzywy z czosnkiem jest pyszny. A makaron z bratkami zachwyca na talerzu. Wiosenna kuchnia na Lubelszczyźnie smakuje jak Prowansja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Poświąteczny czas sprzyja kuracjom oczyszczającym. Nic dziwnego, że w polskiej kuchni z nadejściem wiosny w sałatkach, zupach i drugich daniach królowały jadalne kwiatki i chwasty. Świeże pączki stokrotek dodawano do sałatek, listki mleczu dodawano do twarożku, z jego kwiatów wyrabiano lecznicze miody. Niebieskimi kwiatami ogórecznika posypywano zupę pomidorową, bratki z makaronem były prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej. Sok z brzozy był eliksirem życia, a nalewka na pączkach sosny leczyła wiele dolegliwości. Przy okazji wiosennych spacerów i rowerowych wypraw warto przypomnieć sobie zapomniane receptury, nazbierać co trzeba i choć trochę oczyścić organizm.

Sałatka z młodej pokrzywy

Składniki: 50 dag młodej pokrzywy, 2 łyżki wiejskiego oleju rzepakowego, pół łyżeczki octu jabłkowego, sól i pieprz.

Wykonanie: młode końce i najmniejsze listki pokrzywy kilkakrotnie wypłukać w zimnej, wodzie, sparzyć, osączyć, posolić, skropić olejem i octem jabłkowym. Można dodać jogurtu.

Pokrzywę, która została wraz z gałązkami można posiekać i zaparzyć jak herbatę. – W okresie wiosny można pić herbatkę ze świeżej pokrzywy 2 razy dziennie przez okres 3 tygodni.

Mniszek zamiast rucoli

Młode listki mniszka, zwanego popularnie mleczem są wiosną kruche i bardzo delikatne, odrobina goryczki sprawia, że śmiało mogą zastąpić modną rucolę. Starsze listki trzeba wymoczyć w osolonej wodzie i usunąć główny nerw. Mniszek jest doskonałym składnikiem wiosennych sałatek i rozmaitych surówek piękności, które oczyszczają nasz organizm z toksyn.

Mniszek w twarożku zastępuje rzodkiewkę. Warto wiedzieć, że listki mniszka lekarskiego zawierają mannitol, substancję używaną w leczeniu wysokiego ciśnienia i serca. Możemy także z korzeni wiosennego mniszka zrobić herbatkę leczniczą.

Należy zagotować 250 ml wody, dodać 2 łyżki stołowe posiekanego korzenia mniszka lekarskiego. Zagotować, zdjąć z ogniwa, wrzucić 2 posiekane łyżki listków mniszka. Herbatkę z mniszka należy parzyć 40 minut i pić 2 szklanki dziennie w celu oczyszczenia, wzmocnienia krwi i złagodzenia bólów reumatycznych.

Lebioda lepsza niż szpinak

Choć zupa z lebiody może kojarzyć się z okupacją, to lebioda – czyli komosa biała – była przed wojną bardzo popularną jarzyną, przyrządzaną jak szpinak. Młode listki lebiody były składnikiem sałatek, w kuchni ziemiańskiej posiekana lebioda była składnikiem zup, farszów i mielonych. Skąd taka popularność lebiody? Okazuje się, że zawiera dużo wapnia, magnezu i fosforu, żelazo oraz sporo witamin.

Jak zrobić szpinak z lebiody? Lebiodę opłukać, gotować 10 minut w osolonej wodzie. Odcedzić. Drobno posiekać lub zmielić w maszynce. Dodać zasmażkę ze stopionego masła i mąki, rozprowadzoną mlekiem. Doprawić czosnkiem roztartym z solą i zagotować. Podawać z makaronem, na talerzu posypać startym serem żółtym lub serem pleśniowym.
Tuńczyk z ogórecznikiem

Kto jeszcze nie ma, koniecznie powinien posadzić sobie w ogrodzie ogórecznik. Jego niebieskie kwiatuszki i listki mają ogórkowy, bardzo orzeźwiający smak. Oto bardzo posilna sałatka z fasoli i tuńczyka z ogórecznikiem.

Składniki: 1 puszka tuńczyka w zalewie, 40 dag ugotowanej fasoli, 2 łyżki kwiatków ogórecznika, 2 łyżki posiekanych pieczarek, 2 łyżki siekanego szczypiorku, 4 łyżki oleju rzepakowego, sok z cytryny, sól, pieprz, musztarda na smak.

Wykonanie: fasolę wymieszać z osączonym tuńczykiem, pieczarką, dodać szczypiorek. Sok z cytryny utrzeć z musztardą, solą i pieprzem, wlewając cienką strużką olej. Polać sosem i posypać kwiatuszkami ogórecznika.

Listki ogórecznika można dodać do twarożku z zieloną pietruszką i koperkiem, jogurt zmiksowany z ogórecznikiem to wspaniały, orzeźwiający koktajl.

Bratki i stokrotki do wszystkiego

Aż się wierzyć nie chce, że dzikie bratki i stokrotki, których wszędzie pełno – można dodawać do sałatek, ziołowego masła, zup, past i omletów.

Kwiatki bratka polnego zawierają dużo witaminy C i mikroelementów, oczyszczają organizm z toksyn, są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Można je dodawać do sałatek, warzywnego leczo i wiosennych zup, potrawy z bratkami poprawiają cerę.

Stokrotki są jeszcze bardziej uniwersalne. Nie dość, że można jeść pąki, kwiaty i młode listki stokrotek, to jeszcze stokrotki rosną od wiosny do przymrozków. Listki można dodawać do sałatek, zup, sosów, młode pąki do masła ziołowego i omletów, kwiaty do wielu potraw i napojów. Pąki stokrotek doskonale smakują z zieloną sałatą, można marynować, wtedy otrzymamy pikantne kapary.

Pozostałe informacje

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

Wtorkowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej

Potrącenie wyglądało groźnie. Przejścia słabo oświetlone czy kierowcy narwani?

Wyglądało groźnie. Kierowca taksówki potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę i jego 9-letniego syna. Mieszkańcy Białej Podlaskiej uważają, że przy ulicy Armii Krajowej trzeba doświetlić przejścia lub zamontować progi zwalniające. Urzędnicy to rozważą.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią
POGODA

Uwaga! Ostrzeżenia przed marznącym deszczem i gołoledzią

Od wtorkowego wieczoru miejskie służby miały mnóstwo pracy walcząc o to, by drogi były przejezdne. Znacznie większe kłopoty miały polskie koleje, które w nocy notowały poważne problemy; część elektrycznych pociągów stanęła z powodu oblodzenia linii. A jakie są prognozy na najbliższe godziny?

Po wygranej w poprzedniej rundzie z Tourcoing Lille Metropolie, w pierwszym meczu ćwierćfinału CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla

Bogdanka LUK Lublin blisko półfinału Challenge Cup

W pierwszym spotkaniu ćwierćfinałowym CEV Challenge Cup Bogdanka LUK Lublin pokonała na wyjeździe CV Melilla 3:0 i jest blisko awansu do półfinału. Mecz rewanżowy zostanie rozegrany w Lublinie 28 stycznia, o godzinie 18.

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?
Polityka i AI

Polska z amerykańskim limitem. Co z rozwojem Sztucznej Inteligencji?

USA zdecydowały o ograniczeniu eksportu GPU do wybranych krajów/ Limitami została objęta także Polska. Polscy ministrowie interweniują.

Mimo lekkiego spadku w 2024 w porównaniu z 2023, Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu nadal pozostaje jedną z większych atrakcji turystycznych miasta
ZEBRY I ŻYRAFY

To nie był najlepszy rok. Ilu gości odwiedziło ZOO w 2024?

W 2024 było mniej odwiedzin niż w 2023. Za to dwa ostatnie dni minionego roku były rekordowe. 30 i 31 grudnia Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu odwiedziło aż 8 255 osób. Bo wtedy można było zwiedzać za darmo.

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta
INWESTYCJE DROGOWE

Nieduża, ale kluczowa: obwodnica Urzędowa oficjalnie otwarta

Kosztowała ponad 66 milinów, ale jest już otwarta: obwodnica Urzędowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 833 z Urzędowa do Kraśnika.

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium