Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 stycznia 2021 r.
7:26

Ruch, Dźwięk, Kadr, Słowo, Lifestyle, Visual Art. Nowe linie programowe Chatki Żaka

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 0 A A
18 stycznia 2021 0:00
(fot. materiały prasowe)

W dniach 18-23 stycznia Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka zaprezentuje na swoim profilu Facebook nowe linie programowe - Ruch, Dźwięk, Kadr, Słowo, Lifestyle, Visual Art. Każdą z nich poprowadzą specjaliści w danej dziedzinie kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Nowe programowanie Chatki Żaka powstało z myślą o zaspokojeniu potrzeb studentów w obszarze kultury i sztuki. Sześć  zaproponowanych linii ma spełnić oczekiwania  młodych  ludzi i ułatwić im rozpoczęcie działania w naszej jednostce, jednocześnie dając im wolność w  tworzeniu własnych projektów – podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. Dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.

Zadaniem kuratorów poszczególnych linii programowych będzie tworzenie programu Chatki Żaka. Mają być również osobami, z którymi studenci chcący działać w danym obszarze kultury, będą mogli konsultować swoje pomysły oraz czerpać od nich inspirację.

Sekcją Visual Art w Chatce Żaka będą zajmować się założycielka galerii UMCS w 1982 roku, artystka i wieloletnia pracownica instytucji Mieczysława Goś oraz artystka intermedialna Agnieszka Dudek. Będzie to przestrzeń spotkania i przenikania różnych zjawisk z obszaru sztuk wizualnych – tradycyjnych, jak i eksperymentalnych.  W planach są ekspozycje w trzech galeriach, cykl spotkań autorskich z artystami oraz wykładów z historii i technologii sztuki, pracownie artystyczne, warsztaty oraz reaktywacja ciemni artystycznej.

W ramach linii Słowo organizatorzy zaproponują warsztaty mistrzowskie i kuratorskie, spotkania, spektakle, konferencje naukowe, festiwale. Kuratorami programu będą filolog, dyrektor artystyczny oraz aktorka Teatru Imperialnego Ekaterina Sharapova i nauczyciel, aktor, animator i trener technik teatralnych Przemysław Buksiński.

Kolejną propozycją będzie linia Ruch prowadzona przez Paulinę Zarębską, tancerkę, choreografkę z ponad 10-letnim doświadczeniem, badaczkę tańca. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie studentom przestrzeni do działań w zakresie szeroko pojętej pracy z ciałem i ruchem. W programie znajdzie się  szereg  cyklicznych  działań, takich  jak warsztaty,  spotkania improwizacyjne, spektakle, konferencje.

Lifestyle to z kolei przestrzeń dla studentów, którzy swoje zainteresowania rozwijają indywidualnie lub poprzez  działalność  w różnych,  niekoniecznie formalnych  kolektywach. Kuratorami tej sekcji będą muzyk i animator kultury a także założyciel i lider Orkiestry św. Mikołaja Bogdan Bracha oraz producent, realizator dźwięku i operator kamery Maciej Lachowicz.

W ramach sekcji Kadr organizatorzy zaproszą studentów zainteresowanych sztuką filmową i kinomanów. W programie znajdą się najciekawsze premiery, prezentacje kina autorskiego, filmy fabularne i dokumentalne, obrazy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, często niedostępne w lubelskich kinach. Kuratorem programu będzie Piotr Kotowski - publicysta  filmowy, tłumacz, animator kultury filmowej. Dwukrotny laureat nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Ostatnią propozycją programową będzie linia Dźwięk. Jej charakterystycznym elementem będą będą warsztaty oscylujące wokół dziedzin artystycznych związanych głównie z nurtem muzycznym. Efekt finalny przedsięwzięć to koncerty, spotkania, sztuki widowiskowe i nagrań audio-video. Kuratorzy: muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent dr hab. Tomasz Momot; wokalistka, pedagog, magister sztuki muzycznej Natalia Wilk.

Szczegóły dotyczące nowych linii programowych Chatki Żaka będą publikowane w dniach 18-23 stycznia na FB instytucji.

- Chatka Żaka nie bez przyczyny uznawana jest za miejsce kultowe na mapie akademickiego Lublina, kluczowe dla kultury Uniwersytetu i miasta. Jestem pewien, że nowe programowanie jednostki pozwoli studentom na jeszcze lepsze poznawanie i zgłębianie swoich pasji, tak ważnych w rozwoju młodego człowieka – mówi JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30