W dniach 18-23 stycznia Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka zaprezentuje na swoim profilu Facebook nowe linie programowe - Ruch, Dźwięk, Kadr, Słowo, Lifestyle, Visual Art. Każdą z nich poprowadzą specjaliści w danej dziedzinie kultury.
- Nowe programowanie Chatki Żaka powstało z myślą o zaspokojeniu potrzeb studentów w obszarze kultury i sztuki. Sześć zaproponowanych linii ma spełnić oczekiwania młodych ludzi i ułatwić im rozpoczęcie działania w naszej jednostce, jednocześnie dając im wolność w tworzeniu własnych projektów – podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. Dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.
Zadaniem kuratorów poszczególnych linii programowych będzie tworzenie programu Chatki Żaka. Mają być również osobami, z którymi studenci chcący działać w danym obszarze kultury, będą mogli konsultować swoje pomysły oraz czerpać od nich inspirację.
Sekcją Visual Art w Chatce Żaka będą zajmować się założycielka galerii UMCS w 1982 roku, artystka i wieloletnia pracownica instytucji Mieczysława Goś oraz artystka intermedialna Agnieszka Dudek. Będzie to przestrzeń spotkania i przenikania różnych zjawisk z obszaru sztuk wizualnych – tradycyjnych, jak i eksperymentalnych. W planach są ekspozycje w trzech galeriach, cykl spotkań autorskich z artystami oraz wykładów z historii i technologii sztuki, pracownie artystyczne, warsztaty oraz reaktywacja ciemni artystycznej.
W ramach linii Słowo organizatorzy zaproponują warsztaty mistrzowskie i kuratorskie, spotkania, spektakle, konferencje naukowe, festiwale. Kuratorami programu będą filolog, dyrektor artystyczny oraz aktorka Teatru Imperialnego Ekaterina Sharapova i nauczyciel, aktor, animator i trener technik teatralnych Przemysław Buksiński.
Kolejną propozycją będzie linia Ruch prowadzona przez Paulinę Zarębską, tancerkę, choreografkę z ponad 10-letnim doświadczeniem, badaczkę tańca. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie studentom przestrzeni do działań w zakresie szeroko pojętej pracy z ciałem i ruchem. W programie znajdzie się szereg cyklicznych działań, takich jak warsztaty, spotkania improwizacyjne, spektakle, konferencje.
Lifestyle to z kolei przestrzeń dla studentów, którzy swoje zainteresowania rozwijają indywidualnie lub poprzez działalność w różnych, niekoniecznie formalnych kolektywach. Kuratorami tej sekcji będą muzyk i animator kultury a także założyciel i lider Orkiestry św. Mikołaja Bogdan Bracha oraz producent, realizator dźwięku i operator kamery Maciej Lachowicz.
W ramach sekcji Kadr organizatorzy zaproszą studentów zainteresowanych sztuką filmową i kinomanów. W programie znajdą się najciekawsze premiery, prezentacje kina autorskiego, filmy fabularne i dokumentalne, obrazy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, często niedostępne w lubelskich kinach. Kuratorem programu będzie Piotr Kotowski - publicysta filmowy, tłumacz, animator kultury filmowej. Dwukrotny laureat nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Ostatnią propozycją programową będzie linia Dźwięk. Jej charakterystycznym elementem będą będą warsztaty oscylujące wokół dziedzin artystycznych związanych głównie z nurtem muzycznym. Efekt finalny przedsięwzięć to koncerty, spotkania, sztuki widowiskowe i nagrań audio-video. Kuratorzy: muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent dr hab. Tomasz Momot; wokalistka, pedagog, magister sztuki muzycznej Natalia Wilk.
Szczegóły dotyczące nowych linii programowych Chatki Żaka będą publikowane w dniach 18-23 stycznia na FB instytucji.
- Chatka Żaka nie bez przyczyny uznawana jest za miejsce kultowe na mapie akademickiego Lublina, kluczowe dla kultury Uniwersytetu i miasta. Jestem pewien, że nowe programowanie jednostki pozwoli studentom na jeszcze lepsze poznawanie i zgłębianie swoich pasji, tak ważnych w rozwoju młodego człowieka – mówi JM Rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski.