Przedłużenie żywotności kopalni do 2050 roku i utrzymanie pozycji lidera efektywności w górnictwie. To najważniejsze elementy strategii rozwoju Bogdanki na lata 2013-2020.
Program inwestycyjny, którego celem jest podwojenie wydobycia, spółka chce zakończyć w 2015 roku. Efektem ma być 20-procentowy udział w rynku sprzedaży węgla energetycznego w kraju. W 2018 roku, dzięki modernizacji szybu w Nadrybiu, Bogdanka planuje już wydobywać 12 mln ton węgla.
Utrzymanie tego poziomu wydobycia oznaczałoby przedłużenie żywotności kopalni do ok. 2050 r. (obecnie posiadane zasoby pozwalają na żywotność kopalni do 2034 r.) – a to jeden ze strategicznych celów na najbliższe lata. Ma temu także służyć pozyskanie nowych koncesji w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. – Wystąpiliśmy o koncesje na nowe pola nazywane roboczo K3 K6 i K7, które pewnie z czasem będą nazywać się od nazw miejscowości – mówił nam prezes Stopa.
Ciekawym elementem nowej strategii jest budowa tzw. inteligentnej kopalni. – Czyli takiej, która wykorzystuje światowe rozwiązania. Inteligentna, czyli bez barier, systemowa, nowoczesna – wyjaśniał prezes.
Najbliższe lata to także inwestycje na poziomie ok. 600 mln zł. W planach jest m.in. modernizacja i rozbudowa Łęczyńskiej Energetyki oraz współpraca z grupą GDF SUEZ Polska Energia przy budowie elektrowni niedaleko Bogdanki.