W 2022 roku kopalnia Bogdanka ma być częściowo zasilana prądem ze słońca. Energię popłynie z farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy do ok. 30 MW
Powierzchnia luster zajmie aż 55 hektarów. „Elektrownia” słoneczna powstanie na terenach, które są własnością kopalni Bogdanka w gminach Puchaczów i Cyców, przy drodze do szyby Stefanów. We wtorek podpisano list intencyjny w sprawie budowy instalacji.
– Koszt tej inwestycji szacujemy na 100 mln zł. Pierwszy prąd ze słona popłynie w 2022 r. – zapowiada Mirosław Kowalik, prezes zarządu koncernu Enea. – Projekt budowy farmy fotowoltaicznej w najbliższym sąsiedztwie Bogdanki to właściwe zagospodarowanie kopalnianych gruntów i zapotrzebowania na energię z poszanowaniem środowiska – dodaje.
Farma fotowoltaiczna wyprodukuje do ok. 30 000 MWh energii elektrycznej rocznie. Całość trafi do Bogdanki.
– Prąd z fotowoltaiki znacząco obniży koszty energii niezbędnej do wydobycia węgla oraz zwiększy udział energii ze źródeł odnawialnych w całości produkcji prądu przez Eneę. Projekt też doskonale wpisze się w plan budowy nowej elektrowni w Starej Wsi – podkreśla wiceminister Artur Soboń, jeden z sygnatariuszy listu intencyjnego.
Nowa elektrownia ma być zasilana gazem syntezowym z gazyfikacji węgla. Na czym polega gazyfikacja węgla? Wydobyty węgiel jest oczyszczany i mielony. Następnie w reaktorach, w wyniku procesów chemicznych, jest przerabiany na gaz palny, tzw. gaz syntezowy. Jest to produkt o czystości i parametrach porównywalnych do gazu ziemnego.
Projekt elektrowni w Starej Wsi obecnie jest w fazie uzgodnień i decyzji środowiskowych. Kiedy popłynie prąd i jaki będzie koszt powstania tej siłowni? O tym prezes Kowalik mówić nie chce. – Jeszcze za wcześnie – stwierdza.
Wiadomo, że tego typu dwie nowe elektrownie otworzą się w Japonii w 2020 i 2021 roku. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że dostawą technologii do projektowanej siłowni w Starej Wsi pod Łęczną są zainteresowane dwie wielkie firmy z branży energetycznej.