(fot. GOK Milejów)
Sukces Gminny Ośrodek Kultury Milejów znalazł się w gronie 50 beneficjentów programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019. Dzięki wygranej, mieszkańcy mogli wziąć udział w zadaniu „Twoje marzenia są do spełnienia”
Zadanie zakładało spotkania i warsztaty dla społeczności, ale również konkurs na własną inicjatywę. Każdy z mieszkańców mógł zgłosić swój autorski pomysł na wydarzenie. – Otrzymaliśmy 14 pomysłów, jury oceniło je i wybrało 6 najciekawszych – mówi Mariola Pacholska-Roczon, koordynator zadania. Ośrodek na realizację tego celu otrzymał z Narodowego Centrum Kultury dofinansowanie w wysokości 22 tys. złotych.
Pierwszą inicjatywą mieszkańców był projekt „Cyganka na 100”. Pomysłodawczyni przeprowadziła warsztaty ceramiczne dla mieszkańców Milejowa. – Uczestnicy wykonali z gliny różne elementy i przedmioty oznakowane okolicznościową pieczątką na 100-lecie powstania wsi – wyjaśnia Mariola Pacholska-Roczon.
Następnie chętni wzięli udział w projekcie „Śladami pewnego bociana”. Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym, uczestniczyli w warsztatach z autoprezentacji czy obycia scenicznego. Z kolei dorośli przeszli w spacerze edukacyjnym, obejrzeli prezentację multimedialną i wysłuchali wykładu o bocianie czarnym.
– Na koniec powstała blisko 2 metrowa figura bociana – dodaje Pacholska Roczon. – Jest to metalowa konstrukcja, którą własnoręcznie mieszkańcy opletli wikliną. To nieoderwany symbol Wsi Białka – podsumowuje.
Mieszkańcy nie zapomnieli o historii. Inicjatywa „Maryniów dawniej i dziś” zakładała przybliżenie historii kulturowej rodzinnej wsi.
Organizatorzy zaprosili osoby starsze do podzielenia się wspomnieniami oraz pokazania młodym, jak dawniej wyglądało życie. Efektem jest film dokumentujący historię wsi oraz fotoksiążka zawierająca dawne i współczesne fotografie Maryniowa.
Pamiątkowa fotografia była również tematem przewodnim projektu „Jak za dawnych lat”. Uczestnicy wzięli udział w czterech spotkaniach międzypokoleniowych. Na przybyłych czekał m. in. fotograf, który wykonał sesje rodzinne. Teraz zdjęcia możemy oglądać na wystawie w Gminnym Ośrodku Kultury.
„Klub Malucha” to wydarzenie zakładające organizację siedmiu spotkań, podczas których najmłodsi mieszkańcy wzięli udział w zajęciach muzycznych, tanecznych, bajkoterapii czy zabawie w teatr.
– Mamy nadzieję, że rodzice, którzy wtedy do nas przyszli, zostaną na dłużej i powstały klub będzie działał w GOK-u – podkreśla Mariola Pacholska-Roczon.
Ostatnią wyróżnioną inicjatywą był „Słowiański piknik rodzinny”. Popołudniowe spotkania zgromadziły rodziny z dziećmi. Przybyłym towarzyszyli przedstawiciele Grupy ze Słowiańskiego Grodu. Rekonstruktorzy przy pomocy pokazów, warsztatów i zajęć interaktywnych przybliżyli mieszkańcom gminy kulturę przodków.
– Jestem bardzo szczęśliwa, że wszystko się udało. Chcę pogratulować wszystkich inicjatyw i serdecznie podziękować za wspaniała współpracę – podsumowuje pomysłodawczyni całego projektu Mariola Pacholska-Roczon.