Lekarze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej wychodzą naprzeciw kobietom, które straciły pierś w skutek nowotworu. Najprawdopodobniej od przyszłego roku będą wykonywać rekonstrukcje na większą skalę.
– Chcemy poszerzyć ofertę, przede wszystkim z myślą o Amazonkach. Do tej pory udało nam się już wykonać kilka zabiegów rekonstrukcji piersi – mówi dr Ryszard Mądry, zastępca ordynatora oddziału.
I dodaje: - Jeśli NFZ przyzna nam w przyszłym roku większy kontrakt, moglibyśmy również dokonywać rekonstrukcji rąk. Operacje mogłyby już teraz być przeprowadzane na większą skalę.
– By tak się stało, potrzebne są nam pieniądze na specjalistyczny sprzęt. Dodatkowe pieniądze umożliwiłyby zakupienie urządzeń – podkreśla dr Mądry.
Lekarze zaznaczają, że negocjacje z funduszem są na zaawansowanym etapie i wiele wskazuje na to, że dostaną dodatkowe kwoty.
Informacja ucieszyła lubelskie Amazonki. – Każdej pacjentce zależy na tym, by być zoperowaną jak najszybciej. Z pewnością umożliwi to dodatkowy oddział – uważa Danuta Cyzman, prezes Stowarzyszenia Amazonek w Lublinie.
Elżbieta Pawłowska, prezes stowarzyszenia w Łęcznej, dodaje: - Rekonstrukcja piersi dla wielu kobiet wciąż jest tematem tabu. Być może powstawanie kolejnych oddziałów sprawi, że zaczną podchodzić do tego w sposób naturalny.
Dotąd, rekonstruowaniem piersi na Lubelszczyźnie zajmują się przede wszystkim lekarze z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej.
– Coraz więcej kobiet choruje na raka piersi. W 2009 r. wykonaliśmy 734 operacje. Na podstawie liczby operacji spowodowanych nowotworem w obrębie piersi przeprowadzonych przez ostatnich 7 miesięcy przewidujemy, że do końca 2010 przeprowadzimy ich blisko 780 – informuje Dariusz Ciwiński, za-ca dyrektora ds. finansowo – organizacyjnych COZL.
I dodaje: – Do wykonywania zabiegów rekonstrukcji niezbędna jest kompleksowa opieka onkologiczna, jaką zapewnia nasza placówka. Pacjentki, którym amputowano pierś, przechodzą u nas rekonstrukcję – wyjaśnia.
Karol Ługowski, rzecznik lubelskiego NFZ informuje: - Jesteśmy na etapie przygotowywania planu zakupu świadczeń na terenie województwa lubelskiego. W ostatnim kwartale br, ogłosimy konkursy dla świadczeniodawców.
Ługowski dodaje: - W niejawnej części konkursu wybierzemy oferty zapewniające kompleksowość udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, ich ciągłość, dostępność oraz przedstawiają najkorzystniejszy bilans ceny.