Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

5 października 2021 r.
8:01

Leje się i sypie. Mieszkańcy w sądzie chcą wywalczyć pieniądze od dewelopera

Budowa wspomnianych bloków przy ul. Ratajczaka zakończyła się jesienią 2008 r. – A już w 2011 r. po zimie zaczęły wychodzić pierwsze wady i usterki, pojawiły się pierwsze reklamacje – opowiada Ireneuszy Szutko.
Budowa wspomnianych bloków przy ul. Ratajczaka zakończyła się jesienią 2008 r. – A już w 2011 r. po zimie zaczęły wychodzić pierwsze wady i usterki, pojawiły się pierwsze reklamacje – opowiada Ireneuszy Szutko. (fot. Maciej Kaczanowski)

Sąd ma rozstrzygnąć spór między mieszkańcami bloków przy ul. Ratajczaka w Świdniku, a deweloperem. Chodzi o stwierdzone wady i usterki. Nierozwiązana sytuacja może mieć wpływ na zdrowie, ale też przyszłe wydatki mieszkańców związane ze stanem technicznym bloków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta część garażu jest najbardziej zalana, proszę popatrzeć widać którędy woda płynie – pokazuje zacieki na ścianach podziemnego garażu Ireneusz Szutko ze Wspólnoty Mieszkaniowej „Polesie 4”, która zarządza blokami przy ul. Ratajczaka 9 i 9A oraz 11 i 11 A. – Tak jest przy każdych nieco większym deszczu. Nad garażami są ogródki, gdyby została wykonana poprawnie izolacja, a tak się nie stało, to do takich sytuacji by nie dochodziło. I dodaje: – Usterek i wad na tych budynkach jest dużo więcej.

Budowa wspomnianych bloków przy ul. Ratajczaka zakończyła się jesienią 2008 r. – A już w 2011 r. po zimie zaczęły wychodzić pierwsze wady i usterki, pojawiły się pierwsze reklamacje – opowiada Ireneuszy Szutko. – Informowaliśmy o wszystkim wielokrotnie dewelopera, ale nie doszło do właściwego i całościowego usunięcia tych wad.

Sprawa trafiła do sądu. Biegły sądowy z zakresu budownictwa lądowego, wodnego i melioracji, który wydał opinię w tej sprawie nie pozostawił żadnych złudzeń. „Przeprowadzona analiza dokumentacji projektowej, opinii Laboratorium Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej (wykonana na zlecenie wspólnoty) oraz przeprowadzone oględziny potwierdzają następujące niezgodności z projektem” – czytamy w opinii biegłego sądowego z 2017 r. Chodzi m.in. o zielone tarasy, które okazały się „niezgodne z projektem oraz sztuką budowlaną”. Mimo napraw sytuacja się nie poprawiła: „system odwodniania tarasów jest wykonany niewłaściciwie”.

Zastrzeżenia są też do wykonania ścian zewnętrznych podziemia garaży. „Oględziny nie wykazały wykonania izolacji termicznej, a wykonane izolacje przeciwwilgociowe pionowe ścian garaży 9/9A i 11/11A są nieszczelne”.

Na tym nie koniec. „Opaski wszystkich budynków wykonane są niepoprawnie. Miejscowo kostka brukowa opaski ułożona na nieutwardzonym podłożu ulega zdeformowaniu.” – czytamy w opinii.

Nie sprawdziły się też rozwiązane dotyczące odprowadzenia wód opadowych przy wjeździe do garaży – „są nieskuteczne podczas opadów nawalnych i burzowych”. Biegły sądowy potwierdził też usterki „polegające na nieprawidłowym wykonaniu daszków na wejściach do klatek (…), czego konsekwencją jest powstawanie zacieków i wyziębienie klatki schodowej”. Brakuje też izolacji termicznej ścian podziemia. Przeprowadzone badania potwierdziły „podwyższoną wilgoć powierzchni ścian garażu”.

– Jest źle a może być jeszcze gorzej. Sypie się już nawet elewacja, gdzie teoretycznie nic nie zacieka

– podkreśla Ireneusz Szutko, który zaznacza, że zawilgocenie i grzyb może mieć wpływ na zdrowie mieszkańców.

– Deweloper czyli spółka Lubinvest nie odwołał się od tej opinii biegłego – zauważa Szutko. – Problem w tym, że nie możemy doczekać się na sądowe rozstrzygniecie. Sąd proponuje ugodę, ale my nie chcemy się na nią zgodzić. Koszty naprawy z każdym rokiem rosną. I dodaje: – Biegły wycenił konieczne do wykonania roboty na 830 tys. zł. I o taką kwotę walczymy w sądzie.

Deweloper przyznaje, że były błędy

– Na wstępie pragnę zaznaczyć, że działając w jak najlepiej pojętym interesie wszystkich uczestników procesu inwestycyjnego, do budowy ukończonego w roku 2008 zadania, zaangażowany został przez naszą spółkę renomowany, działający nie tylko na rynku krajowym, wykonawca – podkreśla Dariusz Wróbel, pełnomocnik spółki Lubinvest. – Pomimo tego, jak się okazało, w trakcie realizacji budynków, stosując chociażby rozwiązania zamienne, nie ustrzeżono się błędów skutkujących powstaniem usterek.

W dalszej części stanowiska czytamy, że spółka „przez dłuższy czas podzielając opinię właścicieli lokali” o występowaniu usterek „w zdecydowany sposób” starała się wyegzekwować ich usunięcie. Czego potwierdzeniem ma być „obszerna korespondencja, dokumentacja czy ostatecznie ekspertyzy i opinie techniczne”.

– Ze względu na dość skomplikowany charakter koniecznych do wykonania prac interwencyjnych, kolejne próby niwelowania uchybień nie okazywały się do końca skutecznymi, a co za tym idzie akceptowalnymi. Nie mniej jednak, w wyniku prac naprawczych zdecydowana większość usterek została usunięta. Najistotniejszym problemem pozostały nieszczelności stropów nad pomieszczeniami garażowymi – przekonuje Dariusz Wróbel.

W wyniku negocjacji pomiędzy wspólnotą, generalnym wykonawcą uzgodniono, że zostanie wypłacona finansowa rekompensata. – Jej wartość określona miała być w oparciu o szczegółowy kosztorys niezbędnych do wykonania prac, o zakresie wynikającym z opracowywanych opinii technicznych – dodaje Wróbel. – Niestety, z przyczyn od nas niezależnych, wobec braku akceptacji przez wspólnotę mieszkaniową wysokości proponowanej rekompensaty ze strony generalnego wykonawcy, nie doszło do ugody. Tak więc, spór przeniósł się na salę sądową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Polsko-francuski Lumpeks zagra 29 maja o godzinie 18
galeria

KODY 2025: Pięć dni z muzycznymi eksperymentami (program)

Pięć dni i 16 koncertów, czyli Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie po raz 17. Kto i kiedy wystąpi?

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

„Świąteczny Miś” przyniósł radość i nowy sprzęt do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Wielkie serca, ogromne zaangażowanie i konkretna pomoc – tak w skrócie można opisać działania studentów IFMSA-Poland Oddział Lublin, którzy w piątek przekazali Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu nowy sprzęt medyczny wart ponad 3 500 złotych.

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Centrum Historii Sportu w Lublinie już w nowej siedzibie

Są też nowe eksponaty i takie, których wcześniej nie prezentowano publicznie. Jest też dużo pomysłów na to, co w Centrum Historii Sportu ma się dziać. A przez cały maj Centrum można zwiedzać za darmo.

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Skrzynia na ziemniaki to nie jest dobra kryjówka przed policjantami

Policjanci w Kurowie pojechali doi jednej z miejscowości w gminie Żyrzyn, po poszukiwanego przez sąd 26-latka. Ten, widząc radiowóz, postanowił się schować. Ale nie wybrał najlepszego schowka.

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

Noc Kultury 2025: Kto chce być wolontariuszem?

7 i 8 czerwca Lublin przyciągnie tysiące widzów, którzy będą mogli zobaczyć już 19 edycję Nocy Kultury. Wielu z nich przyda się pomoc i podpowiedź, gdzie i co zobaczyć. Tu potrzebni będą wolontariusze.

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie
ZDJĘCIA
galeria

Strażacy w Lublinie mają nowego komendanta. Już oficjalnie

Jest strażakiem już 25 lat, a teraz został komendantem komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

"Zawsze jest ciężko kiedy przyjeżdżamy do Wrocławia" czyli opinie po wygranej Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą

Orlen Oil Motor Lublin stoczył zacięty wyjazdowy pojedynek z Betard Spartą Wrocław zakończony zwycięstwem. Jak niedzielne spotkanie podsumowali reprezentanci trzykrotnych mistrzów Polski?

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mieliśmy dużo szczęścia przy nieuznanej bramce dla rywali

Górnik Łęczna w niedzielę bezbramkowo zremisował w Opolu z tamtejszą Odrą i zakończył serię zwycięstw na pięciu spotkaniach. Jak starcie podsumowali trenerzy obu drużyn?

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

Zwłoki w Bugu. Prokuratura czeka na opinie biegłych

W ostatnich tygodniach z Bugu w gminie Janów Podlaski wyłowiono zwłoki pięciu osób. Straż Graniczna podejrzewa, że to migranci. A prokuratura prowadzi pięć postępowań w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen
galeria

Trzaskowski i Mentzen tracą. A kto zyskuje w sondażu przed czwartą debatą prezydencką?

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen - pierwsza trójka w sondażach prezydenckich się nie zmienia. Kolejność również. Ale poparcie dla poszczególnych kandydatów już tak. A co zmieni dzisiejsza debata w której mają wziąć udział wszyscy kandydaci?

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium