Sześć bloków z 388 mieszkaniami zamierza postawić przy ul. Gospodarczej spółka, która stara się o zgodę Rady Miasta w trybie ustawy lex deweloper. Wspomniana ustawa dopuszcza, pod warunkiem zgody radnych, budowę mieszkań wbrew przeznaczeniu terenu, a właśnie tak jest w tym przypadku
Plan wyklucza tutaj bloki
Inwestor upatrzył sobie przy Gospodarczej zdegradowany teren po dawnej wytwórni prefabrykatów, gdzie dziś straszą swoim wyglądem szczątki zabudowań i walają się śmieci. Teren jest oficjalnie przeznaczony pod „aktywność gospodarczą”, o czym mówi plan zagospodarowania tej części Lublina uchwalony przez Radę Miasta już piętnaście lat temu. Wyznaczenie w planie „terenu aktywności gospodarczej” sprawiło, że niemożliwa stała się tu budowa bloków.
Spółka chce ominąć plan
Zarejestrowana w podkarpackim Jaśle spółka BIK zamierza ominąć ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania. Może to zrobić korzystając ze słynnej specustawy zwanej lex deweloper. Ustawa dopuszcza inwestycje mieszkaniowe na terenach o innym przeznaczeniu, o ile inwestor uzyska zgodę radnych, którzy głosują nad jego koncepcją bloku lub osiedla. Wniosek spółki BIK z załączoną koncepcją osiedla właśnie wpłynął do Urzędu Miasta. Został opracowany dla inwestora przez lubelską pracownię Kożuchowski Architekci.
Co miałoby tutaj powstać
Deweloper planuje sześć bloków, których najniższe części miałyby trzy piętra, najwyższe dziewięć. Łącznie byłoby 388 mieszkań (średnio 52 mkw.), a liczba lokatorów jest szacowana na 721 osób. W parterach przewidziano lokale usługowe. Budowa miałaby być podzielona na dwa etapy po trzy bloki, a w pierwszym etapie inwestor obiecuje też przebudować fragment ul. Gospodarczej.
Blokom ma towarzyszyć 518 miejsc parkingowych, z czego 490 dla mieszkańców (1,25 miejsca na mieszkanie), reszta dla lokali usługowych. Większość miejsc (387) miałaby się znaleźć w podziemnym parkingu. Obok ma być posadzonych 85 drzew, koncepcja przewiduje zbiornik na deszczówkę (50 m. sześc.) do podlewania zieleni. Ponadto „rozważana jest możliwość wykonania śmietników podziemnych w formie opuszczanych platform”.
Można już zgłaszać uwagi
Czy budowa bloków między ul. Gospodarczą a linią kolejową to dobry pomysł na wykorzystanie zdegradowanego terenu obok kościoła? W tej sprawie może się wypowiedzieć każdy zainteresowany, bo Ratusz ma ustawowy obowiązek umożliwić wszystkim chętnym wyrażenie swojej opinii.
Sugestie, opinie i uwagi można zgłaszać Wydziałowi Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta. Można to robić listownie (ul. Wieniawska 14, 20-071 Lublin), mailem (architektura@lublin.eu) lub złożyć pismo osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Wieniawskiej 14 (I piętro, stanowisko 9 lub 10). Co ważne, uwagi nie mogą być anonimowe. – Można je zgłaszać do 20 lipca – informuje Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta.
Decyzja należy do radnych
Wniosek spółki BIK został też wysłany przez Urząd Miasta do uzgodnień z innymi instytucjami. Ostatecznie o losach terenów przy Gospodarczej przesądzi Rada Miasta, która może się zgodzić na inwestycję zaproponowaną przez dewelopera lub odmówić mu takiej zgody. Głosowania w tej sprawie można się spodziewać po wakacjach. Ewentualną odmowę deweloper będzie mógł zaskarżyć do sądu administracyjnego.