Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 grudnia 2021 r.
12:16

List otwarty do Krzysztofa Żuka. Górki czechowskie – czas odpuścić

13 2 A A
Górki czechowskie latem
Górki czechowskie latem (fot. Archiwum)

Czy chce Pan przejść do historii jako kontynuator światłej tradycji urbanistycznej, uosabianej przez Romualda Dylewskiego, która od 60 lat wskazywała poligon jako rozległy, chroniony przed zabudową obszar płuc miasta czy jako postać z panteonu wandali ojczystej przyrody tuż obok ministra Szyszki?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szanowny Panie Prezydencie

Kilka dni temu Sąd po raz kolejny orzekł, że uchwalając Studium zezwalające na blokowiska na Górkach, radni postąpili wbrew prawu, gdyż zignorowali obowiązek uwzględnienia ochrony przyrody.

To doskonały moment na refleksję i okazja, żeby z tej szkodliwej decyzji się wycofać.

Sprawa jest tak naprawdę banalnie prosta: wiadomo doskonale gdzie na Górkach występują chronione, rzadkie i zagrożone gatunki oraz gdzie są cenne siedliska przyrodnicze. Mamy wiedzę o tym jakie znaczenie dla przetrwania populacji ptaków i innych zwierząt ma zachowanie rozległego, nieposzatkowanego środowiska. Radni z pańskiego Klubu tę wiedzę zignorowali lokując bloki tam, gdzie nie powinno ich być.

Wiedza ta jest naukowo ugruntowana od lat. Najnowszym i najpełniejszym źródłem jest zlecona przez miasto inwentaryzacja z lat 2018-19, autorstwa zespołu utytułowanych specjalistów z lubelskich uczelni. Lektura ich raportu nie pozostawia złudzeń: zarówno budowa osiedli w zaplanowanych miejscach, jak i infrastruktura parkowa w centralnej dolinie oznacza zniszczenie bogatego świata zagrożonych roślin, bezkręgowców, ptaków i ssaków.

Podsumowaliśmy to w kilkunastu obrazkach tutaj.

Nie da się ukryć, że wnioski naukowców nie pasowały do planów dewelopera. Władze miasta, próbując najwidoczniej zdezawuować jednoznaczną wymowę raportu, zamówiły jego recenzję, tzw. koreferat, zlecając go ...bliskim współpracownikom tegoż dewelopera. Ale nawet kumplom TBV nie udało się zdyskredytować pracy lubelskich naukowców.

W dniu ogłoszenia wyroku Pańska rzeczniczka oceniła, że sądowy zakaz zabudowy Górek… „pogarsza możliwości ochrony przyrodniczej tego terenu” i dlatego właśnie musicie wyrok zaskarżyć.

Przekonujące to, prawda?

Po pierwszym wyroku WSA dalszą walkę o zgodę na bloki uzasadnialiście interesem bezpośrednich sąsiadów Górek, czyli ludzi najbardziej zaangażowanych przeciwko budowie tych bloków. Czy tym razem będziecie walczyć o zgodę na niszczenie przyrody twierdząc, że chcecie chronić przyrodę?

Już przyzwyczailiśmy się do takich logicznych fikołków. Kiedy wśród rekomendacji Panelu Obywatelskiego znalazła się „pełna ochrona Górek Czechowskich przed zabudową” usłyszeliśmy, że – wbrew wcześniejszym deklaracjom – rekomendacja nie może zostać zrealizowana, gdyż na skraju Górek stoi już trochę domków, więc „pełna ochrona” nie była by pełna… Dlatego pozwolimy na ogromną skalę zabudowy blokami. Bohater „Misia” Stanisława Barei skwitowałby to słynnym stwierdzeniem „Czego nie rozumiesz?”

Czy tym razem mieszkańcy dowiedzą się co władze miasta napiszą w ich imieniu w skardze do NSA? Poprzednim razem Ratusz usiłował schować przed nami treść wystosowanej w naszym imieniu kasacji, twierdząc, że nie podlega ona ujawnieniu (podobnie jak przed referendum UM odmówił pokazania materiałów o walorach przyrodniczych Górek). Inne instytucje tak nie twierdziły i bez problemu ujawniły. Czy Urząd wstydził się tego dzieła, na które wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy? Nic dziwnego, lektura wprawia w mocne zażenowanie...

Panie Prezydencie!

Nie wiem co pana motywuje do tak silnego zaangażowania w zabudowę Górek, ale te 100 hektarów otwartej zieleni jest po prostu piękne, cholernie cenne i ważne dla miasta. A ich wartość dla jakości życia będzie rosła, wraz ze zmieniającym się klimatem. Klarownie wyjaśnia to choćby uchwalony przez Radę Miasta Miejski Plan Adaptacji przewidujący ochronę takich terenów…

Mimo wielkich szkód jakie poczyniono już przy budowie „naturalistycznego” deptaka otoczonego trawą z rolki i stalowymi płotkami oraz sztucznego oświetlenia demolującego życie zwierząt – tę przyrodę warto i trzeba chronić.

Pytaliśmy naukowców, pytaliśmy mieszkańców w referendum, pytaliśmy sądu… Wszyscy mówią: chrońmy Górki Czechowskie!
Może zamiast znów wydawać kolejne dziesiątki tysięcy złotych na zewnętrznych prawników, warto wysupłać zaledwie kilka tysięcy na rzetelną, niezależną wycenę wartości tych gruntów wykonaną przez licencjonowanych rzeczoznawców? Wtedy zapewne okaże się, że wykupienie największej w mieście enklawy dzikiej przyrody to jedynie mały ułamek kosztów potrzebnych na budowę stadionu żużlowego.

Sąd dał władzom miasta kolejną szansę wykazania się odpowiedzialną postawą.

Czy chce Pan przejść do historii jako jako kontynuator światłej tradycji urbanistycznej, uosabianej przez Romualda Dylewskiego, która od 60 lat wskazywała poligon jako rozległy, chroniony przed zabudową obszar płuc miasta czy jako postać z panteonu wandali ojczystej przyrody tuż obok ministra Szyszki?

Ps. A może zrobimy referendum w sprawie składania kasacji

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.