Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

28 października 2022 r.
7:25

Lubartów. Ten krzyż istniej dłużej niż sam kościół, który zbudowano w 1738 r.

Autor: Zdjęcie autora oprac. agdy
0 0 A A

Bardzo dobry warsztat artystyczny rzeźby i wczesno barokowa proweniencja – oceniają konserwatorzy zabytkowy krucyfiks, który kilkaset lat był eksponowany na ścianie kościoła św. Anny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Prace renowacyjne są pamiątką, która zostanie po tegorocznych misjach parafialnych. Przygotowując się do nich uznaliśmy, że nie będzie lepszego symbolu. Podczas rozważań misyjnych patrzyliśmy na bardzo piękny krzyż, który istnieje dłużej niż sama świątynia, którą wybudowano w 1738 roku. Wcześniej, najprawdopodobniej od samego początku, wisiał na zewnętrznej ścianie bazyliki narażony na wiatr, deszcz, słońce. Zgodnie z zaleceniami konserwatorów, już nie wróci na stare miejsce – zapowiada ksiądz kanonik Andrzej Jóźko, proboszcz parafii św. Anny w Lubartowie.

Służby konserwatorskie oficjalnie odebrały prace renowacyjne zabytkowego krucyfiksu. Wymagały one zdjęcia sześciu warstw farby. Nieznane jest jego pochodzenie, nie wiadomo w czyjej powstał pracowni.

– Potwierdzony został bardzo dobry warsztat artystyczny rzeźby i wczesno barokowa proweniencja. Odnaleziono fragmenty dobrze zachowanych śladów krwi na plecach rzeźby Chrystusa, które posłużyły do odtworzenia po śladach kropli krwi na całym ciele o bardzo intensywnej czerwieni. Kontrastuje ona z oryginalną polichromią karnacji, naśladującej kolorystykę „martwego ciała” – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

W czasie prac potwierdzono, że pierwotnie sznur podtrzymujący drapowaną przepaskę był pozłocony, co przywrócono.

– Jeszcze nie ma ostatecznej decyzji gdzie trafi odrestaurowany krzyż. Nie jest mały, ma 3 i pół metra wysokości a nie może wisieć zbyt wysoko. Najprawdopodobniej, co sugerowali konserwatorzy, będzie na ścianie przy Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu – dodaje ksiądz proboszcz.

Obecność krzyża na tylnej ścianie bazyliki nie była przypadkowa.

– On tam nie był dla ozdoby. W czasach budowy świątyni wokół niej był cmentarz grzebalny. Krzyż był ustawiony właśnie z racji istniejących pochówków. Przeniesienie go i uchronienie przed zniszczeniem jest ocaleniem wraz z nim historii, ponieważ cmentarz już nie istnieje. Nie traktujemy krzyża jak reliktu przeszłości i ozdoby, ale jako znak modlitwy przy którym będą trwały następne pokolenia – tłumaczy ksiądz kanonik Jóźko.

Podczas renowacji oddzielono zabytkową rzeźbę od współczesnych elementów krzyża. Postać Chrystusa została umieszczona na nowej konstrukcji. Stara wróci na elewację kościoła z współczesną figurą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Obradował lubelski zespół parlamentarny. Na tapecie bezpieczeństwo regionu

Dzisiaj obradował lubelski zespół parlamentarny. Posłowie i posłanki, a także senator doszli do „porozumienia ponad podziałami”

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Mobilna trybuna przyjedzie do Białej Podlaskiej z Wielkopolski. Kto skorzysta?

Była już scena, teraz trybuna mobilna. Ratusz kupi ją za 415 tys. zł od firmy z Ostrowa Wielkopolskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!