Edyta Borowicz-Czuchryta, nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie (pow. lubartowski), jako jedna z sześciu pedagogów z Polski poleci w marcu do Australii na Microsoft Education Exchange. W prestiżowej konferencji najbardziej innowacyjnych nauczycieli z całego świata weźmie udział 300 osób.
Borowicz-Czuchryta z Lubartowa kilka lat temu, jako nauczyciel Gimnazjum nr 2 w Lubartowie, znalazła się wśród trzynastu osób z całej Polski nominowanych do tytułu Nauczyciela Roku. Teraz przyszło kolejne wyróżnienie. Podczas dorocznej światowej konferencji mowa będzie m.in. o roli nauczyciela jako twórcy zmian. W ciągu trzech dni nauczyciele będą wymieniać się doświadczeniami, poznawać nowatorskie pomysły i dyskutować o trendach w edukacji. W gronie 300 uczestników 6 nauczycieli jest z Polski.
– Jesteśmy szczęśliwi, że na konferencję pojedzie nauczycielka ucząca nasze dzieci – przyznaje pani Agnieszka, mama ucznia Szkoły Podstawowej w Szczekarkowie. – To pokazuje i dowodzi, że nawet w takich małych szkołach jak ta, dzieją się rzeczy, które świat dostrzega i którymi warto się dzielić. Pani Edyta jest wyjątkowa, bo sprawia, że nauka nie jest dla naszych dzieci ciężką pracą tylko zabawą. Wszystko dzięki wykorzystaniu w nauczaniu nowych technologii. To nieprawdopodobne, jak zastąpienie książki aplikacją, a nudnej pisanej w zeszycie pracy domowej taką robioną w komputerze może spowodować, że dzieciom zaczyna się chcieć.
Edyta Borowicz-Czuchryta oburza się słysząc, że rodzice jej uczniów nazywają ją osobą „wyjątkową”. – Absolutnie proszę tak nie pisać! – zaznacza. – Jest mnóstwo nauczycieli, którzy podejmują działania zmieniające kształt naszej edukacji. To dzieje się każdego dnia w każdej szkole. W naszej malutkiej wiosce wszyscy nauczyciele robią wszystko, co w ich mocy, by odkryć dzieci jako indywidualności. A to niełatwe zajęcie, bo współpracujemy z dziećmi, które jeszcze nie potrafiły dobrze mówić, ale już obsługiwały najnowsze technologie. Zadaniem szkoły jest więc pokazanie im, w jaki sposób je wykorzystywać nie tylko do rozrywki. I to robimy. Pokazujemy, że telefon, komputer i tablet służą do rozwoju, poszukiwania informacji i sprawdzania, czy są one prawdziwe.