Pewne zaniepokojenie w Lubartowie budzi plan likwidacji wyspy na środku parkowego stawu. Odwrotu jednak nie ma i wyspa zniknie na zawsze. Już teraz trwają prace niwelacyjne.
Pierwszy etap gruntownego remontu parku zaczął sie od spuszczenia wody w stawie oraz przeniesienia cennych okazów wyłowionych ryb. Teraz zaczyna się oczyszczanie dna i likwidacja wyspy. – Odkąd sięgam pamięcią, w parku zawsze była wyspa. Szkoda, że ją zlikwidują – mówi pan Jerzy, mieszkaniec Lubartowa.
Wyspa to twór czasów PRL. Powstała podczas prac oczyszczania dna. Jest najprawdopodobniej efektem lenistwa budowlańców, którym nie chciało się wywieźć zebranego szlamu i ziemi, a spryzmowali ją na środku stawu. Z biegiem czasu zarosła i tak powstała wyspa.
– Na obecnym etapie inwestycji próba powrotu do pozostawienia wyspy doprowadziłaby do utraty dofinansowania na kwotę ponad 10 mln zł. Renowacja parku odbywa się w oparciu o zatwierdzoną i uzgodnioną dokumentację i pozwolenie na budowę. Zmiana zakresu realizowanego zadania wymagałaby zmiany dokumentacji. Park jako obiekt zabytkowy podlega uzgodnieniom z wojewódzkim konserwatorem zabytków – tłumaczy Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy miasta. Plan przewiduje również rozbudowę systemu nawadniania. Woda w stawie ma być napowietrzana przez trzy gejzery. Plac przy fontannie oraz schody będą wykonane z kamienia.
Spuszczanie wody i oczyszczanie stawu to pierwszy etap odnowy parku. Kolejny krok to pielęgnacja drzew. Te prace pozwolą ograniczyć problem związany z obecnością m.in. wron, które zanieczyszczają teren. W ramach projektu pojawi się również nowa zieleń: wysoka i niska. – Dziś w parku występuje 36 gatunków drzew i 6 gatunków krzewów. Po rewitalizacji pojawi się dodatkowych 6 gatunków drzew i 19 odmian krzewów. Łącznie do miejskiego ogrodu zostaną wprowadzone 92 nowe gatunki roślin, m.in. byliny, paprocie i trawy ozdobne – dodaje Chomicki.
Wymieniona będzie także nawierzchnia alejek. Te w części historycznej będą miały nawierzchnię mineralną, z kolei główna ścieżka parku zostanie wyłożona kostką bazaltową. Plac przy fontannie oraz schody będą wykonane z kamienia.
Rewitalizacja parku zakłada również poprawę bezpieczeństwa odwiedzających go mieszkańców. W związku z tym zmodernizowane zostanie oświetlenie i zamontowany będzie monitoring.
W parku pojawi się 167 nowych latarni LED. W kolejnych etapach zostanie ustawionych 78 drewnianych ławek parkowych, 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmiecie. W ogrodzie miejskim stanie też drewniana altana – glorieta.
W północnej części parku powstaną alejki do biegania i nordic-walking. Uzupełniona będzie też część ogrodzenia od strony południowej. Planowany termin zakończenia prac to 30 września przyszłego roku.