Tylko niespełna 800 osób wyrobiło sobie dotychczas Lubelską Kartę Miejską, która pozwoli uniknąć dużej podwyżki cen biletów okresowych. Ratusz spodziewa się, że kartę może sobie wyrobić nawet 100 tys. osób, więc osoby, które odłożą to na ostatnią chwilę, mogą sobie zafundować długie stanie w kolejce.
Pasażerowie, którzy nie będą posiadać Lubelskiej Karty Miejskiej, mają płacić o 30 proc. więcej za bilety okresowe. Na przykład 30-dniowa przejazdówka na wszystkie linie, która dzisiaj kosztuje 92 zł, ma podrożeć do 119 zł. Nad takim wzrostem cen Rada Miasta ma głosować już 3 września i jeżeli zatwierdzi podwyżkę, to może ona wejść w życie w październiku. Kto nie zdąży do tego czasu z wyrobieniem karty, ten zapłaci więcej za bilet.
Karty przyznawane są od już od dwóch tygodni, ale zainteresowanie na razie jest nieduże. – Od 31 lipca do 11 sierpnia nadano 759 znaczników Lubelskiej Karty Miejskiej – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Kolejek na razie nie ma, ale im bliżej podwyżki, tym więcej może być chętnych. – Dlatego zachęcamy mieszkańców do składania wniosku właśnie w okresie wakacyjnym, kiedy ruch jest mniejszy i nie ma kolejek.
Żeby dostać Lubelską Kartę Miejską, trzeba przyjść do jednego z siedmiu punktów obsługi interesantów (adresy i godziny pracy zamieszczamy obok) i mieć ze sobą Kartę Biletu Elektronicznego. Dokładnie tę samą, na której kodujemy bilety okresowe komunikacji miejskiej. Właśnie na tej karcie urzędnik zakoduje nam informację o przyznaniu Lubelskiej Karty Miejskiej. Osobnego plastiku nie dostaniemy.
Karta będzie przysługiwać głównie tym osobom, które rozliczają podatek dochodowy PIT jako mieszkańcy Lublina. Znacznik LKM dostaną też osoby płacące podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa (o ile są mieszkańcami Lublina), osoby bez opodatkowanych dochodów objęte opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Kartę dostaną też dzieci wspomnianych osób (do 18. roku życia, a w razie nauki do 25 lat) oraz dzieci i młodzież przebywające w miejskich placówkach pieczy zastępczej lub rodzinnej.
Swoje uprawnienie do otrzymania Lubelskiej Karty Miejskiej trzeba będzie udowodnić podczas wizyty w urzędzie. Najczęściej będzie to oznaczać okazanie pierwszej strony zeznania PIT za ostatni rok podatkowy wraz z potwierdzeniem jego złożenia. Nie wszyscy jednak mają takie potwierdzenie, bo niektórzy nie składali zeznania, bo pozwolili urzędowi skarbowemu, by rozliczył ich automatycznie. Jaki dokument należy wtedy okazać?
– Osoby, które nie składały zeznania podatkowego samodzielnie, a rozliczenia dokonał za nich urząd, też mają możliwość przystąpienia do programu Lubelskiej Karty Miejskiej – zapewnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. – Na stronie portalu podatnika dostępny jest e-PIT. Za pośrednictwem profilu zaufanego, który można uzyskać poprzez np. bankowość elektroniczną, podatnik może wydrukować sobie zeznanie podatkowe oraz „urzędowe poświadczenie odbioru” – dodaje Fisz. Po kartę trzeba wtedy przyjść z pierwszą stroną wydrukowanego zeznania i wspomnianym poświadczeniem.
W przypadku pozostałych osób honorowana będzie tez aktualna decyzja prezydenta miasta ustalająca wysokość podatku rolnego, zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (wydane nie wcześniej niż przed trzema miesiącami), poświadczenie o pobieraniu nauki lub studiów albo postanowienie sądu o umieszczenie w placówce pieczy zastępczej lub rodzinnej.
Tu wyrobisz Lubelską Kartę Miejską
- Od godz. 7.15 do 16.45: Punkt Sprzedaży Biletów ZTM przy Zielonej 5, Punkt Sprzedaży Biletów ZTM przy Nałęczowskiej 14, Biuro Obsługi Klientów ZTM przy Nałęczowskiej 14.
- Od godz. 7.45 do 15.15 w Biurach Obsługi Mieszkańców prowadzonych przez Urząd Miasta Lublin przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15, Kleeberga 12a.